Γενικά Κάνει να δίνουμε στα καναρίνια νερό της βροχής

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jalisrep
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jalisrep

PB New Member
Εγγραφή
22 Μαϊ 2008
Μηνύματα
8
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα,
θελω να ρωτησω αν κανει να δινουμε στα καναρινια το νερο της βροχης;
 
Δεν κανει. Ειναι γεματο ρυπους και βαρεα μεταλλα απο τα καυσαερια. Επισης δεν βρισκω το λογο να δωσει κανεις νερο της βροχης στα πουλια του!
 
Αν το νερό συλλέγεται σωστά και προέρχεται απο ''καθαρό'' περιβάλλον και βέβαια κάνει. Μην ξεχνάμε οτι πολύ απο εμάς (και αν όχι εμείς οι γονείς μας ή παπούδες μας) απο πηγάδια έπιναν νερό. Στο χωριό μου έχω πηγάδι που συλλέγει το νερό απο τα κεραμίδια του σπιτιού μου και είναι πόσιμο.
 
Εγω παντως δεν θα το διακινδυνευα! Το 'καθαρο' περιβαλλον, ειναι κατι πολυ σχετικο στην εποχη που ζουμε☹
 
κ γω δεν θα το διακινδυνευα
αλλα οπωσδηποτε θα εχει καποια διαφορά, το νερο που θα συλλεξεις απ το... Κεντρο της Αθήνας πχ 😎😛
κ απο ενα χωριο στα... ζαγοροχωρια (... Ξανα πχ😛) ):D
 
Δεν νομιζω πάντως η όξινη βροχή να κάνει διακρίσεις και να πέφτει επιλεκτικά μονο στην Αθηνα και όχι στα Ζαγοροχώρια, στην Θεσσαλονίκη ή την Κρήτη.🙄 Επιπλέον το ποσο πόσιμο είναι το νερό που συλλέγεται απο σκονισμένα και βρώμικα κεραμίδια είναι μεγάλο θέμα:)
 
εγω δεν αναφερθηκα πανω στην οξινη βροχη-ακομα δεν μπορεσα να δω και τα λινκ-,
αλλα στο οτι το περιβαλλον (αερας ), ειναι πολυ πιο βεβαρυμενο στις πολεις κ υποθετω οτι πεφτοντας το νερο της βροχης, ολο και κατι θα εχει απορροφησει η παρασυρει, απο ουσιες κ σωματιδια που αιωρουνται εξ αιτιας της μολυνσης.

τωρα το αλλο ζητουμενο, ειναι κατα ποσο ειναι καθαρο κ το νερο στα υδραγωγεια ή στις σωληνωσεις των οικοδομων.
αλλο μειζων θεμα...🙄😎

αν θυμαστε, περισυ ειχε γινει θεμα στην tv -ειδησεις-
για ουσιες που επικαθονται στις σωληνωσεις [εξ αιτιας κ της πολυκαιριας αλλα κ των υλικων κατασκευης] κ στις διαβρωσεις που αυτες υποκεινται.

δεν θυμαμαι αναλυτικοτερα, αλλα ειχαν πει οτι ειναι πολυ επικινδυνες για την υγεια κ τοξικες
κ ειχαν συμβουλευσει να αφηνουμε την βρυση να τρεχει 2-3 λεπτα πριν πιουμε νερο.

τωρα,το τι ειναι ποσιμο, ειναι πολυ σχετικο τελικα.... 🙄
 
Θεωρώ ότι καλύτερα είναι να δίνουμε εμφιαλωμένο νερό στα πουλιά μας ή να χρησιμοποιούμε κανάτα με φίλτρο.
 
-Η ερώτηση προέρχεται απο ένα μέλος που κατοικεί στη ΑΘΗΝΑ
και η απάντηση είναι αναμφίβολα ΟΧΙ.
 
Αυτο που μας συνεστησαν στο πανεπιστημιο ειναι ενα πολυ καλο φιλτρο στη βρυση η εμφιαλωμενο νερο η επομενη λυση.

Το περιβαλλον (ατμοσφαιρα, υπογεια υδατα κτλ) εχει επιβαρυνθει πολυ τα τελευταια χρονια και οι διαφορες ειναι τεραστιες ακομη και σε συγκριση με το πως ηταν οταν ημασταν εμεις παιδια.
 
Αφού βγήκαμε off topic ας το συνεχίσουμε μήπως και μάθουμε κάτι. Η συλλογη του νερού (πόσιμο) ξεκινά με προετοιμασίες αρκετό διάστημα πρίν ξεκινήσουν τα πρωτοβρόχια. Καθαρισμός δεξαμενής και πλύσιμο με ειδικά καθαριστικά. Στα πρώτοβρόχια το νερό δεν συλέγεται αλλά το αφήνουμε να ''ξεπλύνει'' τα κεραμίδια, οπότε σκόνες κτλ φεύγουν και μετά συλέγουμε το νερό. Στην δεξαμενή ρίχνουμε ασβέστη (άσβεστη όμως) για τα βακτήρια κτλ, πλέον έχουν βγεί χλώρια και ειδικά φάρμακα (προσωπικά χρησιμοποιώ ακόμα ασβέστη).
 
Εμένα η καταγωγή είναι από κυκλάδες προτού ξεκινήσουν να ρίχνουν τσιμεντένιες πλάκες στρώνανε στην ταράτσα ένα είδος χώματος μαζεύανε το νερό σε στέρνες και μια στο τόσο τις ανοίγανε και τις καθαρίζανε από το χώμα που είχε κατακαθίσει και βέβαια ούτε λόγος για ασβέστη ή οτιδήποτε άλλο.
 
με τις ανάγκες για νερό που έχει ο σύγχρονος άνθρωπος είναι αδύνατο να καταφέρει να ζήσει μια άνετη ζωή συλλέγοντας νερό από στέγες και κεραμίδια.
 
Θα συμφωνήσω με αυτά που είπαν οι φίλοι μας, αλλα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να δώσει κάποιος βρόχινο νερό;
Πάντως τα δικά μας πίνουν μόνο εμφιαλωμένο (ας είναι καλά το 'γαϊδούρι΄που κουβαλάει τις εξάδες :) )
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Τη σημερινή εποχή δεν μπορείς να εμπιστευτείς ούτε το βρόχινο, ούτε της ΕΥΔΑΠ, ούτε το εμφιαλωμένο τους λόγους τους ξέρετε ήδη αυτό που προτείνω εγώ είναι ένα καλό σύστημα φιλτραρίσματος για να υπάρχει τουλάχιστον ένας σχετικός έλεγχος.
 
Αφού βγήκαμε off topic ας το συνεχίσουμε μήπως και μάθουμε κάτι. Η συλλογη του νερού (πόσιμο) ξεκινά με προετοιμασίες αρκετό διάστημα πρίν ξεκινήσουν τα πρωτοβρόχια. Καθαρισμός δεξαμενής και πλύσιμο με ειδικά καθαριστικά. Στα πρώτοβρόχια το νερό δεν συλέγεται αλλά το αφήνουμε να ''ξεπλύνει'' τα κεραμίδια, οπότε σκόνες κτλ φεύγουν και μετά συλέγουμε το νερό. Στην δεξαμενή ρίχνουμε ασβέστη (άσβεστη όμως) για τα βακτήρια κτλ, πλέον έχουν βγεί χλώρια και ειδικά φάρμακα (προσωπικά χρησιμοποιώ ακόμα ασβέστη).

Μου θύμισες το χωριό μου στην Ηπείρο, ακόμη έχουν τη δεξαμενή στο σπίτι αν και πλέον δεν χρησιμοποιείται. Είχα την εντύπωση όμως ότι δεν το μάζευαν για πόση αλλά για πλύσιμο και άλλες δουλειές. Τώρα όσον αφορά το βρόχινο νερό από το σχολείο θυμάμαι ότι μας έλεγαν πως δεν είναι πόσιμο. Το νερό από τις πηγές, πηγάδια κλπ. Φιλτράρεται περνώντας από τη γη και αλλάζει το Ph και η σκληρότητά του ανάλογα με τη σύσταση του εδάφους από το οποίο περνά.
 
Απο τη στιγμη που η βρυσες μας ακομα βγαζουν νερο δε βλεπω γιατι να μπαινουμε σε πειραματα. Το ιδανικο ειναι να δινουμε νερο απο πηγες που δεν εχουν χλωριο αλλα δεν εχουμε ολοι αυτη τη δυνατοτητα. Εγω δινω στα πουλια βρυσης το οποιο το αφηνω ενα 24ωρο σε μπουκαλι και μετα το δινω
 
Απο τη στιγμη που η βρυσες μας ακομα βγαζουν νερο δε βλεπω γιατι να μπαινουμε σε πειραματα. Το ιδανικο ειναι να δινουμε νερο απο πηγες που δεν εχουν χλωριο αλλα δεν εχουμε ολοι αυτη τη δυνατοτητα. Εγω δινω στα πουλια βρυσης το οποιο το αφηνω ενα 24ωρο σε μπουκαλι και μετα το δινω

Θοδωρη το ανοιγμα απο το στομιο του μπουκαλιου ειναι πολυ μικρο για να εξατμιστει το χλωριο. Θελει μεγαλυτερη επιφανεια. Μετα βεβαια το νερο βρωμιζει.
 
Συμφωνω αλλα ειναι προτιμοτερο απο το να δινουμε κατευθειαν. Οσο για τα φιλτρα στις βρυσες που λετε κρατηστε ολοι μια πισινη. Σε καποια χρονια μπορει να βγει κανενας χημικος στις ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ και να πει κυριοι τα φιλτρα περιεχουν τη ταδε ουσια που ειναι υπευθυνη για καρκενογεννεσεις
 
Back
Top