Φροντίδα Κάνει να μπει καναρίνι στο ίδιο κλουβί με παπαγαλάκι μπάτζι;

dimitrios magnisalis

PB New Member
Εγγραφή
14 Σεπ 2023
Μηνύματα
17
βρικα ενα καναρινι, μου το εδωσε ενας φιλος μου. Τι χριαζονται τα καναρινια; Τα καναρινια μπενουν με παπαγαλους και παπαγαλακια και μπμενουν μαζι με σπινους γκουλντιαν;
 
@φιλομαθης Προτον: τι χριαζετε ενα καναρινι; το εχω σε ενα μικρο τερταγονο κλουβι. Δευτερον:γινετε να μπει μαζι με αλλο πτηνο;
 
@dimitrios magnisalis Δημήτρη όταν κάνεις μία ερώτηση να είσαι λιγάκι υπομονετικός μέχρι να λάβεις απάντηση. .Οποιος γνωρίζει και έχει τη διάθεση θα απαντήσει. Μέχρι τότε, διάβασε προσεκτικά το άρθρο που παρατέθηκε πιο πάνω και είμαι σίγουρος ότι θα βρεις πολλές απαντήσεις σε αυτά που ψάχνεις.
 
η απαντηση μου ειναι ενα συνολο αρθρων που υπαρχουν εδω και εχουν ολη την πληροφορια που ζητας
Ειναι σαν να ρωτας τι πρεπει να τρωνε οι γατες ή τι τρωνε οι σκυλοι..
Δεν εχει νοημα τοσο γενικη ερωτηση γιατι απλα δεν μπορει να απαντηθει
Επισης το να αναφερεις οτι δινεις σπορους ειναι σαν να σε ρωταω τι τρως και να μου απαντας ..τρωω φαγητο
Τι σπορους? χυμα απο το pet shop ? συσκευασμενες απο εταιρεια? ποιο μιγμα? ποια εταιρεια?
Γενικα θα μπορουσαμε να πουμε τα παρακατω παρα πολυ βασικα
Καλο επωνυμο μιγμα σπορων
ευρυχωρο κλουβι πανω απο 40 εκατοστα μηκος κατ ελαχιστο για να εχει χωρο καπως να πεταξει
καθημερινη αλλαγη νερου
καθημερινη ανανεωση φαγητου
καθαριοτητα στο κλουβι και στις πατηθρες ποτιστρες ταιστρες
 
καφε κοκινους και μαυρους.Ναι χυμα απο το pet sop,δεν ξερω αν ειναι σισκευασμενο απο ετερια και δεν ειναι απο ετερια. Τι ενοιτε μιγμα;
 
  • Sad
Αντιδράσεις: kika
ειναι απλη σπορι καναρινιον που ιπαρχουν σε ιλλα τα pet sop. Δεν ειναι καπιο ιδιετερο μιγμα. Αλλα δινουμε και κατι αλλο στα καναρινια εκτος απο σπορους;
 
Λοιπον....
Μιγμα ονομαζουμε καθε τροφη που περιεχει πανω απο ενα σπορο
Οταν λεμε χυμα απο petshop λεμε οτι εχει ανοιξει ο τυπος μια συσκευασια μεγαλυτερη και το πουλαει χυμα με το κιλο ή σε δικο του διαφανο σακουλακι..Γενικως τα αποφευγουμε
επωνυμο μιγμα ειναι η συσκευασια που ειναι απο το εργοστασιο της εταιρειας αναφερει τι σπορους περιεχει , ημερομηνια ληξης κλπ κλπ
πΧ
 
@dimitrios magnisalis Δημήτρη πάρε μια συσκευασμένη τροφή του κιλού αφού έχεις ένα καναρινάκι κ τάισε την χύμα τροφή στα σπουργίτια.
Με την χύμα τροφή δεν ξέρεις πότε ανοίχτηκε το τσουβάλι, αν είναι εκτεθειμένο σε σκόνη, πούπουλα, ζουζούνια. Ν με κακή διατροφή το πουλάκι μπορεί να ασθενήσει ή να πάθει ακάρεα. Γι'αυτό πάρε μια συσκευασία του κιλού όπως (εγώ έχω τώρα την μονόκιλη της Pico) για να εξασφαλίσεις καλύτερη διατροφή στο καναρινάκι σου.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2023-09-14-14-25-23-032_com.android.chrome.webp
    Screenshot_2023-09-14-14-25-23-032_com.android.chrome.webp
    109,3 KB · Προβολές: 4
  • Like
Αντιδράσεις: kika
Back
Top