Διατροφή Κάνει να πίνουν γάλα τα καναρίνια;

ΛΑΚΗΣ ΚΟΥ

PB Member
Εγγραφή
7 Μαϊ 2009
Μηνύματα
140
Πόλη
Χαλκιδική
καλησπερα εχω την εξης απορια.σε πολλα σΑΙΤ απο εκτροφησ και σε πολλα αρθρα εχω διαβασει οτι τρωνε ψωμι με γαλα. Ισχυει;
 
ναι κ γω το ειχα διαβασει παλια κ τους εδωσα
[ κ φαγανε... Παραδοξως..]:eyesss:
παντως το γαλα δεν ανηκει στις τροφες που μπορουν να μεταβολισουν τα πουλια.
καλυτερα πιστευω να μην δινουμε τετοιες..συνταγες!
 
ναι ομως εχω διαβασει ακομα οτι στο γαλα περιεχονται αρκετες βιταμινες και ιχνοστοιχεια που δεν υπαρχουν πουθενα αλλου. Πως το ειχεσ χορηγησει.σε τι δοσολογια;
 
δεν ξερω την ακριβη περιεκτικοτητα του γαλακτος σε βιταμινες κ αλλα συστατικα ουτε την.."σπανιοτητα" των ουσιων του, λακη

απλα, στα πουλια μου δεν δινω κατι που δεν μπορουν να μεταβολισουν σωστα
ειδικα οταν μαθω οτι κατι που δεν ηξερα κ το κανα απο ελλειψη ενημερωσης, δεν τους ειναι καταλληλο.
πως το ειχεσ χορηγησει.σε τι δοσολογια;
τωρα αυτο τι σημασια μπορει να εχει...
"εβρεξα" ψωμι με λιγο γαλα. Αυτο ηταν ολο...
αλλα σε τι σε εξυπηρετει;
δεν ειναι ολες οι τροφες του πλανητη καταλληλες για ολα τα πλασματα του.
αυτο εχει σημασια.:)
διαβασε τα περι διατροφης εδω στο φορουμ κ καλυτερα κατα τη γνωμη μου μην κανεις πειραματα.
το οτι θα το φανε δεν σημαινει οτι ειναι καλο γι αυτα.
 
Αυτο με το γαλα δε νομιζω να μπορει να σου απαντησει κανεις με σιγουρια. Πιστευα οτι το γαλα και τα γαλακτωμικα δεν μπορουν να διασπαστουν απο τον οργανισμο των καναρινιων. Εγω δεν εχω δωσει ποτε. Εχω δει ομως σε διαφορες σελιδες εκροφεις να δινουν στα πουλια φετες ψωμιου με γαλα και ιδιαιτερα πιο παλια που τα προβιοτικα δεν ηταν γνωστα; Το γαλα για πολλους προσφερεται στα πουλια γιατι το ακουσαν απο καπου και δεν ειναι σιγουροι αν πρεπει να δινεται ή οχι; Το ιδιο ισχυει και με τα προβιοτικα; Πολλοι δινουν ομως... Δεν λεω οτι δε κανουν καλο αλλα ποιος μπορει να σου πει απο αυτους που δινουν τι θα παθαιναν τα πουλια αν δε καταναλωναν προβιοτικα;
 
καλησπερα εχω την εξης απορια.σε πολλα σΑΙΤ απο εκτροφησ και σε πολλα αρθρα εχω διαβασει οτι τρωνε ψωμι με γαλα. Ισχυει;
Φιλε αλλοι δινουν αλλοι οχι. Εγω παντως δεν θα στο προτεινα.
 
Παντως εγω το γαλα το εχω για καλο. Πολλες φορες που ειναι φουσκωμενα (μπορει κ απο εντερικα) τους δινω λιγο κ συνερχονται!
 
τα γαλακτομικα όντως δεν μπορούν να διασπαστούν απο τους οργανισμους των πουλιών, σε πολύ μικρές ποσότητες όμως και σε ειδικές περιστάσεις μόνο μπορούν να αποτελέσουν πηγη βιταμινών και ιχνοστοιχειων, πάντα όμως με προσοχη και προτιμούνται τα γαλακτομικα χαμηλα σε λιπαρά. εξάλου μπορείς να δώσεις βιταμίνες στα πουλιά σου και απο άλλες τροφές που είναι πιο ασφαλείς.
 
Νομιζω οτι με κακαο θα το τρωγαν καλυτερα! Αν δε τους δωσεις και μπουγατσα κρεμα μαζι θα ξετρελαθουν!
Για να κανουμε και λιγο πλακα... 😀

Εγω προσωπικα δεν δινω γαλα και ξερω οτι δεν αφομοιωνεται απ΄τον οργανισμο τους. Η μη αφομοιωση σημαινει επιβαρυνση για το πεπτικο συστημα του πτηνου μας. Επομενως και την θεωρω ακαταλληλη τροφη για τα πτηνα μας!
 
Καλημέρα

Σαφώς και δεν κάνει να δίνουμε γαλακτοκομικά στα καναρίνια, λόγο μη σωστής αφομοίωσης από τον οργανισμό τους διαφόρων στοιχείων.
Αυτό που αναφέρει ο φίλος παραπάνω περί γάλακτος και ψωμιού, πολύ σωστά το διάβασε.
Αλλά το δίνουμε μόνο σε περιπτώσεις διάρροιας και φουσκώματος του πουλιού ( μπορεί να οφείλεται σε χίλιους δυο λόγους ), με άριστα αποτελέσματα.
 
Οπως μπορουμε εδω
20 Things You Must Know About Nutrition

να δουμε
" 11. Birds Cannot Digest Milk If you think about it, this makes sense. Mammals are nourished during infancy with their mother's milk. Birds would never be in a situation in the wild where they would drink milk. For this reason, birds do not possess the digestive enzymes necessary to process milk. Parent birds regurgitate food to their babies in the nest. Although you might have heard about pigeons feeding their babies crop milk, this is actually sloughed cells from the crop and secretions, and not a milk product at all.
Milk sugar is called lactose. Mammals have a digestive enzyme, lactase, to digest milk sugar. Birds simply lack lactase and cannot digest milk products containing lactose. Birds will develop diarrhea when lactose in the diet reaches between 10 and 30 percent. Products that contain a significant amount of lactose are dried skim milk and dried whey. Humans may also suffer from an inability to digest lactose, and this is called lactose intolerance.
Some milk products contain little or no lactose, and these may be safely fed to birds. And actually, these products (cheese and yogurt) are a good source of calcium for birds. Some owners have asked me if they can feed birds items containing lactose if they also give them one of those products for humans (such as Lactaid) to aid in the digestion of milk sugar. Unfortunately, that is also dangerous, as one of the by-products of lactose digestion is galactose, which is also toxic to birds. So these products must never be used in birds..."


το γαλα δεν μπορει να απορροφηθει απο τον οργανισμο των καναρινιων λογω της υψηλης περιεκτικοτητας του στο ενζυμο λακτοζη, το οποιο δεν μπορουν να μεταβολισουν, οπως και καποιοι ανθρωποι που εχουν δυσανεξια σε αυτο. Εννοειται η παροχη του στη διατροφη των πουλιων θα τους επεφερε προβληματα στο γαστρεντερικο τους συστημα ειδικα αν η ποσοτητα του γαλακτος πλησιαζε στο 30 με 40% της ημερησιας διατροφης τους. Δηλαδη μονο 30% των 4γρ που τρωνε(=1,2 γρ ανα πουλι γαλακτος )θα ειχε ασχημες συνεπειες.
ομως υπαρχουν γαλακτοκομικα προιοντα που ειτε δεν περιεχουν λακτοζη (εχει εξαχθει στην επεξεργασια τους), ειτε εχουν ηδη μεταβολισμενη απο τη φυση τους την μεγαλυτερη ποσοτητα
πχ το γιαουρτι http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=6098&pr=1 στο οποιο τα προβιοτικα που περιεχει κατα την πηξη του μεταβολιζουν μερος της λακτοζης (οχι πληρως). Αν αυτα τα προιοντα δεν εχουν κατι να προσφερουν στις αναγκες του πουλιου (το αυγο καλυπτει τις αναγκες για ζωικες πρωτεινες) δεν υπαρχει λογος να προσφερονται καθολου.

αν ομως εχουμε την περιπτωση οπου στο πουλι πρεπει (μετα ή στη διαρκεια ασθενειας και ειδικα οταν γινεται χρηση αντιβιοτικων ) να χορηγηθουν προβιοτικα να ενισχυσουν την διαταραγμενη πανιδα του γαστρεντερικου του (και δεν υπαρχει η δυνατοτητα εξευρεσης ειδικων προβιοτικων σκευασματων πχ σε χωρια ή μικρες πολεις
(βλεπε σχετικο πινακα εδω Προβιοτικά Πρεβιοτικά Τρόφιμα)



τοτε μπορουμε(ειτε διαλυμενο στο νερο με συχνη αλλαγη και ανδευση του, ειτε στην αυγοτροφη του ) να προσθεσουμε μικρη ποσοτητα γιαουρτιου. Αυτο πρεπει να ειναι "ζωντανο" που μονο αν ειναι το παραδοσιακο στα πηλινα δοχεια (δεν βαζουμε την πετσα που ειναι σχετο λιπος) εξασφαλιζεται κατι τετοιο και κατα προτιμηση να ειναι και βιολογικο.


(βλεπε και εδω "http://www.holisticbird.org/pages/dprobiotics.htm" )
 
Η απάντηση στο βασικό ερώτημα που έχει το θέμα
Κανει να πινουν γαλα τα καναρινια;
είναι,όπως βλέπουμε, ΟΧΙ .
Δεν ξέρω αν το ψωμί με το γάλα έχει κάποιες στυπτικές ιδιότητες
(σταματά ή περιορίζει την διάρροια). Εκείνο όμως που γνωρίζω καλά είναι οτι
η διάροια δεν είναι ασθένεια αλλά σύμπτωμα. Ετσι μπορεί να προέρχεται
απο έσωπαράσιτα, απο κοκκίδια ή ακόμα απο κάποια σαλμονέλωση και ίσως και απο πολλούς άλλους λόγους
που δεν γνωρίζω. Με αυτή την σκέψη λέω οτι, το μουσκεμένο ψωμί με γάλα,
σίγουρα δεν μπορεί να αποτελεί θεραπεία.Αν μάλιστα έχει πράγματι την δυνατότητα
να περιορίζει την διάρροια χωρίς να θεραπεύει την αιτία της, είναι και ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟ απο την άποψη,
οτι μας καθησυχάζει μεν, η ΑΡΡΩΣΤΙΑ όμως συνεχίζει να υπάρχει και αργότερα θα είναι
δυσκολότερα αντιμετωπίσημη. 😉
 
συμφωνω με τον μακη κ με τον δημητρη
κ να συμπληρωσω -απο προσωπικη πειρα-
οτι μπορει καμια φορα, να ναι νερουλες οι κουτσουλιες των πουλιων κ χωρις να υπαρχει παθολογικη αιτια.

το εχω δει να συμβαινει πριν κ μετα απο εξεταση κοπρανων, οπου ειχα βεβαιωθει απ τον γιατρο οτι δεν εχουν τπτ :)

καμια φορα τα πουλια παρουσιαζουν μικροδιαρροιες χωρις να υπαρχει σοβαρος λογος.
οποτε, λεω κ γω ξανα..
ας αφησουμε το γαλα για τα.."παιδακια" κ ας δινουμε στα πουλακια οτι πρεπει να τρωνε 😉
 
Παντως εγω το γαλα το εχω για καλο. Πολλες φορες που ειναι φουσκωμενα (μπορει κ απο εντερικα) τους δινω λιγο κ συνερχονται!
Δεν συνερχονται απ`το γαλα. Απλα γινονται καλα μονα τους και νομιζεις οτι ειναι απ`το γαλα.
 
Back
Top