Αναπαραγωγή Κάνει να πιάνουμε με τα χέρια μας τα αυγά των πουλιών;

exotickeeper

PB New Member
Εγγραφή
23 Απρ 2009
Μηνύματα
21
Πόλη
Σπάρτη
Κάνει να πιάνουμε με τα χέρια μας τα αυγά των πουλιών;

Ο προβληματισμός μου ξεκίνησε απο την πρόσφατη κατάσταση που έχω με μπεγκαλέζες.
Επίσης και απο κάποιο άρθρο που διάβασα κάποτε στο διαδίκτυο.
Αλλά ας πάρω τα πράγματα απο την αρχή.
Είχα ένα θηλυκό.
Αγόρασα λοιπόν άλλο ένα με ελπίδα να είναι αρσενικό.
Ήταν.
Αλλά ήταν μικρό. Πολύ μικρό χαιβανάκι αρσενικούλι.
Δεν πρόλαβε να τραγουδήσει καλά-καλά και να χοροπηδήσει και μούγινε και πατέρας.

Τώρα μπαίνω στην ουσία του θέματος:
Το θηλυκό μου, αμέσως μετά την άφιξη του νεαρού αρσενικού έκανε ένα αυγό.
Αυτό το πρώτο αυγό το έσπασα εγώ κατα λάθος χωρίς να ξέρω ότι υπήρχε.
Το δεύτερο αυγό το βρήκα στο πάτωμα του κλουβιού σπασμένο.
Στη συνέχεια γεννήθηκαν 3 αυγά εκ των οποίων τα 2 είναι κανονικά γόνιμα και περιμένω
αύριο - μεθαύριο να δώσουν 2 μπεγκαλεζάκια.
Το τρίτο αυγό όμως κοιτάζοντάς το με το φακό είχε κόκκινες περιοχές αλλά το μισό ήταν αέρας και μάλιστα με φυσαλίδες μέσα.
Καταλαβαίνω ότι αυτό το αυγό μολύνθηκε απο τα χέρια μου ενώ είχε ήδη γονιμοποιηθεί.
Τα αυγά τα είχα πιάσει με γυμνό χέρι για να τα ελέγξω με το φακό.

Τα πουλιά μέσα στη φωλιά τους αναπτύσσουν μηχανισμούς ασηψίας που εμείς δεν γνωρίζουμε.
"Η δεν βάζουμε χέρι, ή το βάζουμε πολύ καλά πλυμένο και αποστειρωμένο σε ειδική περίπτωση.
 
Τα αυγά από τα καναρίνια τα πιάνουμε με τα χέρια για να τα αφαιρέσουμε από την φωλιά αφού τα ξαναβάζουμε όλα την τελευταία ημέρα που γεννά η κανάρα.
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
 
Για την αποφυγή μετάδοσης μικροβίων στα αυγά, χρησιμοποιούμε ειδικές λαβίδες που είναι σχεδιασμένες ειδικά για τα αυγα. Αν τα χέρια μας είναι αρκετά καθαρά πιστεύω οτι δεν μπορεί να γίνει μια μεταφορά μικροβίων στα αυγά.
 

Συνημμένα

  • eierpinzette.webp
    eierpinzette.webp
    5,6 KB · Προβολές: 82
Ευχαριστώ παιδιά!

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.
Γονιμοποιημένα αυγά διατηρούνται στο ψυγείο για 1-1,5 μήνες;
 
Η καλύτερη λύση είναι η λαβίδα. Εγώ επειδή φοβάμαι να την χρησιμοποιήσω παντως, τα πιάνω για οωσκοπηση αφού πλύνω λίγο πριν τα πιάσω τα χέρια μου. Μέχρι τώρα δεν είχα προβλήματα αλλά έχω μειώσει στο ελάχιστο τις φορές που βάζω χέρι. Συνήθως κάνω οωσκόπηση βάζοντας μόνο το φακό στη φωλιά. Εκτός από τους μικροοργανισμούς που μεταφέρουν τα χέρια μας μεταφέρουν και τη λιπαρότητα. Το λίπος από τα χέρια μας βουλώνει τους πόρους των αυγών και προκαλεί ασφυξία στο έμβρυο αφού από αυτούς τους πόρους περνάει καθαρός αέρας.
 
Ευχαριστώ παιδιά!

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.
Γονιμοποιημένα αυγά διατηρούνται στο ψυγείο για 1-1,5 μήνες;

Gonimena ayga boris na kratas mexri 10 meres kapou se ena asfalos meros, meta poli grigora xalane.
Sto psixio xalane to argotera se 4 meres.
 
Back
Top