Διατροφή Κάνει να τρώνε ρόκα τα καναρίνια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pupette
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pupette

PB New Member
Εγγραφή
21 Νοε 2008
Μηνύματα
31
Πόλη
Αθήνα
παιδια μια φιλη μου εεβαλε στο καναρινι της ροκα και λεει οτι ξετρελλαθηκε! Κανει να τρωνε ροκα ομως; και το μπροκολο που λετε το δινουμε ωμο ομως αν ειναι ψεκασμενο δεν κινδθνευει το πουλακι, διοτι θεωρω πολυ δυσκολο να το πλυνεις 1000% αναμεσα στα λουλουδακια! Επισης του δινω τροφη beaphar της bogena premium την θεωρειτε καλη; να συνδυαζω συνεχεια αυγοτροφη η να την βαζω πχ μια φορα την εβδομαδα; Ευχαριστω πολυ!
 
δεν το εχω δοκιμασει αλλα εχω ακουσει οτι την τρωνε. Δοκιμασε και ραδικι, τσουκνιδα ειναι ακομη πιο θρεπτικα. Καλο πλυσιμο και μετα στεγμωμα πριν τα δωσεις. Μπροκολο εχω δωσει συχνοτατα μετα απο την παραπ[ανω προετοιμασια του οπως και στα αλλα. Δεν εχω δει αμεσο τουλαχιστον προβλημα. Αν θες γιανασαι σιγουρη δωσε καθαρισμενο λιγο εξωτερικα με μαχαιρι το εσωτερικο του κοτσανιου 😉 ειναι και γ... Του μεζεδες με ουζακι, τσιπουρακι,ρακι 😉 οτι προτιματε:D

* το συγκεκριμενο μου το λιανιζουνε σε σχεση με το λουλουδι 😉
 
να συνδυαζω συνεχεια αυγοτροφη η να την βαζω πχ μια φορα την εβδομαδα;

Την αυγοτροφή μην την δίνεις συνέχεια διότι είναι παχυντική...1-2 φορές κάθε μια με δυο βδομάδες και λίγη ποσότητα! 😉 Μπορείς επίσης να προσθέσεις και λίγο χυμό για να γίνει πιο αφράτη. :)
 
γεια σασ εγο την αυγοτροφη την εχω μονημοσ στο κλουβι..στο πετ σοπ που παω..σε ολα τα κλουβια καναρινιων στην μια θηκη ειναι η τροφη κ στην αλλη η κοκκινη αυγοτροφη μαλλον ε;σε κοκκινο χρομα;τι διαφορα εχει απ την κητρινη που μηριζει σαν πορτοκαλι; Κ απο τοτε βαζο κ γο παντα στο κλουβακι κιτρινη μονο δν εχο παρει κοκκινη... Κ αλλη μια ερωτηση. Γιατι τα καχανικα να τα δινουμε καλα σκουπισμενα;
 
γεια σασ εγο την αυγοτροφη την εχω μονημοσ στο κλουβι..στο πετ σοπ που παω..σε ολα τα κλουβια καναρινιων στην μια θηκη ειναι η τροφη κ στην αλλη η κοκκινη αυγοτροφη μαλλον ε;σε κοκκινο χρομα;τι διαφορα εχει απ την κητρινη που μηριζει σαν πορτοκαλι; Κ απο τοτε βαζο κ γο παντα στο κλουβακι κιτρινη μονο δν εχο παρει κοκκινη... Κ αλλη μια ερωτηση. Γιατι τα καχανικα να τα δινουμε καλα σκουπισμενα;
Μαράκι αυτό που είδες δεν είναι αυγοτροφή. Είναι ένα μίγμα μπισκότου που το δίνουν χύμα στα πετσοπ. Έχουν γίνει συζητήσεις παλιότερα για τις συγκεκριμένες σκόνες (βάλε στην αναζήτηση αυγοτροφή χύμα και θα σου βγάλει τα σχετικά) Αυτό μην το βάζεις καθόλου δεν προσφέρει κάτι στα πουλιά παρά μόνο πάχος. Καλύτερα να τους βράζεις ένα αυγουλάκι μια φορά την εβδομάδα παρά αυτό. Αυγοτροφές υπάρχουν πολλές επώνυμες (Orlux, CeDe κλπ) αν θες να πάρεις και επίσης δεν δίνονται καθημερινά.
 
σε ευχαριστω βασιλη αλλα. σημερα που πηγα να αγορασω κλουβακι για το καναρινι μου.. Τησ ειπα να μου δωσει κ αυγοτροφη... Κ μου πε οτι ειναι αυτο το κιτρινο βιταμηνεσ κ αυτο ονομαζουν αυγοτροφη.. Αυτη το ειχε σε ολα τα κλουβια τησ.. Αρα βλακειεσ ελλεγε... Κ αρα δν θα εχει αυτα που μου λεσ εσυ γιατι μου παρουσιασε τα αλλα για αυγοτροφη... Τησ ζητησα κ σουπιοκοκκαλο κ λεει δν εχο κ μου δοσε καρδοθλεσ κ λεει την ιδια δουλεια κανουν κ τα ιδια συστατικα εχουν... Κ ζητησα παιχνιδια για παπαγαλουσ κ οπωσ καταλαβενεται ουτε κ απο αυτα... Τιποτα δν εχει πια... Δυστυχωσ!
 
γιατι τα λαχανικα να τα δινουμε καλα σκουπισμενα;

Για να μην έχουν και τόσο υδαρές κουτσουλιές! 😉

σε ευχαριστω βασιλη αλλα. σημερα που πηγα να αγορασω κλουβακι για το καναρινι μου.. Τησ ειπα να μου δωσει κ αυγοτροφη... Κ μου πε οτι ειναι αυτο το κιτρινο βιταμηνεσ κ αυτο ονομαζουν αυγοτροφη.. Αυτη το ειχε σε ολα τα κλουβια τησ.. Αρα βλακειεσ ελλεγε... Κ αρα δν θα εχει αυτα που μου λεσ εσυ γιατι μου παρουσιασε τα αλλα για αυγοτροφη... Τησ ζητησα κ σουπιοκοκκαλο κ λεει δν εχο κ μου δοσε καρδοθλεσ κ λεει την ιδια δουλεια κανουν κ τα ιδια συστατικα εχουν... Κ ζητησα παιχνιδια για παπαγαλουσ κ οπωσ καταλαβενεται ουτε κ απο αυτα... Τιποτα δν εχει πια... Δυστυχωσ!

Μαρία δεν υπάρχει κανένα άλλο pet shop εκεί κοντά; Μπορείς όμως κάλλιστα να αγοράζεις αυτά που χρειάζεσαι από κάποιο e-shop (αν δεν το βρίσκεις σε κάποιο pet). :)
 
στην αλλη η κοκκινη αυγοτροφη μαλλον ε;σε κοκκινο χρομα;τι διαφορα εχει απ την κητρινη που μηριζει σαν πορτοκαλι;
Διαφορά στο χρώμα και στο άρωμα. Περισσότερες λεπτομέρειες για το τι περιέχουν στο θέμα https://community.petbirds.gr/threa...ια-να-ενισχυθεί-το-χρώμα-του-καναρινιού.5511/
γιατι τα καχανικα να τα δινουμε καλα σκουπισμενα;
Υπάρχει μια παλιότερη σχετική συζήτηση εδώ :) https://community.petbirds.gr/threads/Προκαλούν-διάρροια-στα-πουλιά-τα-βρεγμένα-χορταρικά.684/
 
επειδη εχο μπερδευτει κ εδο δν υπαρχει κ δν ξερουν τιποτα απ αυτα(στο πετ σοπ), ασ βαλει καποιοσ μια φοτο με αυγοτροφη ν αδο τι στο καλο τελικα ειναι αυτο. Γιατι μαλλον δινω τοσο καιρο οπωσ ειπε ο σταυροσ παλαιοτερα τζανκ φουντ στα πουλακια μου... Κ δν μπορο ον λαιν να παραγγειλω δν εχο πιστοτικη κ τα φοβαμε λιγο αυτα, αλλα θα το ψαξω οταν κατευο θεσ\νικη(συντομα) ευχαριστω για την βοηθεια
 
επειδη εχο μπερδευτει κ εδο δν υπαρχει κ δν ξερουν τιποτα απ αυτα(στο πετ σοπ), ασ βαλει καποιοσ μια φοτο με αυγοτροφη ν αδο τι στο καλο τελικα ειναι αυτο. Γιατι μαλλον δινω τοσο καιρο οπωσ ειπε ο σταυροσ παλαιοτερα τζανκ φουντ στα πουλακια μου... Κ δν μπορο ον λαιν να παραγγειλω δν εχο πιστοτικη κ τα φοβαμε λιγο αυτα, αλλα θα το ψαξω οταν κατευο θεσ\νικη(συντομα) ευχαριστω για την βοηθεια

2 φωτογραφίες απο αυγοτροφές (μια ξηρά μία πατέ)
 

Συνημμένα

  • αυγοτροφη ξηρή.webp
    αυγοτροφη ξηρή.webp
    12,7 KB · Προβολές: 108
  • patee αυγοτροφη.webp
    patee αυγοτροφη.webp
    4 KB · Προβολές: 87
παιδια μια φιλη μου εεβαλε στο καναρινι της ροκα... και το μπροκολο που λετε το δινουμε ωμο ομως αν ειναι ψεκασμενο δεν κινδθνευει το πουλακι, διοτι θεωρω πολυ δυσκολο να το πλυνεις 1000% αναμεσα στα λουλουδακια! Ευχαριστω πολυ!
Γι'αυτό το λόγο προτιμάμαι Βιολογικής Γεωργίας, (στο σελοφάν σχετικές ενδείξεις). Το πλένουμε, ρίχνουμε στο νερό ξύδι, άλλοι έχουν γράψει αλάτι, το στεγνώνουμε & το δίνουμε!
 
κ δν μπορο ον λαιν να παραγγειλω δν εχο πιστοτικη κ τα φοβαμε λιγο αυτα...

Η αγορά από κάποιο e-shop δεν εγκυμονεί κάποιο κίνδυνο, έχω παραγγείλει και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα! 😉 Μπορείς να πληρώσεις με αντικαταβολή! 😉
 
παιδια και το κυκλος ιντερνετ shop τα στελνει με αντικαταβολη και εχει αυγοτροφη μυρωδατη που σου ρχεται να τη φας εσυ!:D
 
ευχαριστω αναστασια θα το προσπαθησω... Και γρηγορη σευχαριστω για τισ φοτο εγω τοσο καιρο μαλλον εδινα μπισκοτο τριμανο πουυ ειναι παχυντικο απο οτι λετε... Τωρα τι μου προτεινεται να το βγαλω τελειωσ κ να μην το ξαναδωσω ποτε;(γιατι δν περιεχει βιταμηνεσ?)ή να το βαζω 1 φορα την βδομαδα, οσο φανε την μερα.. Κ μετα να το ξαναβγαζω.. Βαζω κ μια φωτο για να δειτε τι εβαζα μονιμωσ στο κλουβι... Επειδη ετσι μου ειπαν οτι ειναι βιταμηνεσ κ ατγοτροφη, δεν ξερω! Κ για τισ καρδουλεσ που μου εδωσε(που δεν τισ ακουμπανε ποτε τα πουλια)τι ειναι; Κανει την ιδια δουλεια με το σουπιοκοκκαλο; Ευχαριστω!
 

Συνημμένα

  • moto_0100.webp
    moto_0100.webp
    35,9 KB · Προβολές: 102
τωρα τι μου προτεινεται να το βγαλω τελειωσ κ να μην το ξαναδωσω ποτε;

Μαρία μπορείς να συνεχίσεις να του το δίνεις αλλά όταν τελειώσει μην ξαναπάρεις, αφού δεν προσφέρει τίποτα. 😉

κ για τισ καρδουλεσ που μου εδωσε(που δεν τισ ακουμπανε ποτε τα πουλια)τι ειναι; Κανει την ιδια δουλεια με το σουπιοκοκκαλο;

Και τα δύο χρησιμοποιούνται για να ικανοποιούν την τάση των πουλιών για ράμφισμα... Μόνο που το σουπιοκόκαλο είναι πηγή ασβεστίου και άλλων μετάλλων, η καρδούλα δεν προσφέρει αυτά που προσφέρει το σουπιοκόκαλο. 😉

Αφού έχεις καρδούλα τώρα μην την πετάξεις, απλά όταν τελειώσει πάρε σουπιοκόκαλο. :)

Ρίξε μια ματιά κι εδώ: Σουπιοκόκαλο
 
ποιο ειναι αυτο το κυκλοσ ιντερνετ σοπ; Κ ποσ τα παραγγρλνεισ?δν χρειαζεται πιστωτικη ε;τουσ περνεισ τηλ αν σου ειναι ευκολο πεσ την σελιδα.. Ευχαριστώ
 
ποιο ειναι αυτο το κυκλοσ ιντερνετ σοπ?

kiklos.info/shop6/

κ ποσ τα παραγγρλνεισ?

Πχ θέλεις να παραγγείλεις αυγοτροφή... Πας στην ενότητα "αυγοτροφή"... Βλέπεις τις επιλογές που υπάρχουν και αφού καταλήξεις σε κάποια πατάς το κουμπί παραγγελία (που βρίσκεται κάτω δεξιά του προϊόντος).
Μετά στα δεξιά της σελίδας θα δεις ένα μικρό παραθυράκι που γράφει "καλάθι αγορών"... Εκεί θα πατήσεις το κουμπάκι "παραγγελία". Θα σου ανοίξει μια άλλη σελίδα όπου θα πρέπει να κάνεις κάποιες ρυθμίσεις. Αφού τις κάνεις πατάς στο "συνέχεια στη παραγγελία", στη νέα σελίδα που θα σου ανοίξει συμπληρώνεις τα πεδία και όταν τελειώσεις πατάς στο "συνέχεια παραγγελίας".

δν χρειαζεται πιστωτικη ε;

Όχι, δεν χρειάζεται. 😉

τουσ περνεισ τηλ

Δεν είναι ανάγκη να κάνεις τηλεφωνικά την παραγγελία... Μπορείς και μέσω internet. :)
 
Back
Top