Διατροφή Κάνει να φάνε κόκκινα αυγά;

panagiotis2014

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουν 2014
Μηνύματα
328
Κανει τα καναρίνια να φάνε αυγό κοκκινο βαμμένο; θα πάθει κάτι;
 
Τίποτα δεν θα πάθουν... στα δικά μου δίνω και ποτέ δεν είχα ζήτημα.
 
τώρα που τα μικρά παιδιά γυρίζουν στα σπίτια και τσουγκρίζουν όλα τα αυγά :D και εμένα μου ήρθε αυτή η απορία! αν είναι έτσι θα τους δίνω απο αυτά να μην βράζω καθε πρωί👍
 
Αν το βράσεις το βράδυ και το δώσεις το πρωί υπάρχει πρόβλημα;Ή αφού το βράσεις θέλει ψυγείο.
Καλύτερα μην δίνεται τα βαμμένα γιατί τις περισσότερες φορές κοκκινίλες πηγαίνουν και στο ασπράδι.
 
Καλύτερα μην δίνεται τα βαμμένα γιατί τις περισσότερες φορές κοκκινίλες πηγαίνουν και στο ασπράδι.

θα συμφωνήσω με τον Λάμπρο. Βράσε κάθε πρωί ένα αυγό. Δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο και είσαι σίγουρος ότι είναι καθαρό.
 
Καλύτερα μην δίνεται τα βαμμένα γιατί τις περισσότερες φορές κοκκινίλες πηγαίνουν και στο ασπράδι.
Δίκιο έχεις αλλά λόγω των ημερών και της πληθώρας τους, γίνονται πειρασμοί για μας...
Υπάρχει όμως ένας πολύ καλός μηχανισμός ελέγχου καταλληλότητας των βαμμένων αυγών... αν μπορούμε να το φάμε εμείς τότε ίσως κάνει να το φάνε και τα πουλιά, αν εμείς δεν μπορούμε... Τότε σίγουρα δεν μπορούν κι αυτά.
 
Και εγώ είμαι υπέρ στου να τα δίνουμε αλλά ας προτιμήσουμε καναρίνια που δεν έχουν μικρά στην φωλιά!
 
Δεν μου είπατε όμως παιδιά. Είναι ασφαλές να βράσω ένα αυγό στις 1 το βράδυ και να το δώσω στις 7 το πρωί;Ή καλύτερα να το βράζω πριν τις 7 και να το δίνω;2 μήνες κοντά ξυπνάω 06:30 το πρωί ανεξαρτήτου βάρδιας στη δουλειά για να βράσω αυγό. Τα έχω παίξει :)
 
Είναι ασφαλές να βράσω ένα αυγό στις 1 το βράδυ και να το δώσω στις 7 το πρωί;
Φυσικά και περισσότερα μπορείς να βράζεις και να τα διατηρείς στο ψυγείο. Φτάνει να μην τα βάζεις παγωμένα στο κλουβί.
 
Δεν μου είπατε όμως παιδιά. Είναι ασφαλές να βράσω ένα αυγό στις 1 το βράδυ και να το δώσω στις 7 το πρωί;Ή καλύτερα να το βράζω πριν τις 7 και να το δίνω;2 μήνες κοντά ξυπνάω 06:30 το πρωί ανεξαρτήτου βάρδιας στη δουλειά για να βράσω αυγό. Τα έχω παίξει :)
Λάμπρο αν δεν προλαβαίνεις το πρωί, βράζεις όσα αυγα χρειάζεσαι την προηγούμενη μέρα, τα αφήνεις να κρυωσουν και τα βάζεις ψυγείο. Έτσι το πρωί τα εχεις έτοιμα.
 
Αν το χεις σφιχτοβρασει δεν εχεις κανενα προβλημα να το βρασεις απο το βραδυ και να το δωσεις το πρωι. Και εμεις ετσι τα τρωμε τα κοκκινα ετσι κ αλλιως, βρασμενα καμια βδομαδα.
 
Back
Top