Διατροφή Κάνει τα καναρίνια να τρώνε πικραλίδα και στελλάρια

Νεκτάριος

PB Member
Εγγραφή
19 Δεκ 2008
Μηνύματα
336
Πόλη
Αθήνα
Γειά χαρά μέλητου pet birds:D. Εκμεταλεύτηκα το τριήμερο και πήγα στην εξοχή. Κάνοντας μία βόλτα στα γειτονικά χωράφια βρήκα πολλές πικραλίδες και στελλάριες. Κάποτε είχα διαβάσει πως τα καναρίνα τα τρώνε και σκεύτηκα να μαζέψω μερικά 😉. Τώρα σας ρωτώ: κάνει όντως να τα τρώνε ή αν τους τα δώσω θα τραβιέμαι σε κτηνιάτρους😱. Επίσεις σε έναν Οδηγό για βότανα που έχω δάβασα πως την στελλάρια την χρησιμοποιούσαν ως τονοτικό στα ωδικά πτηνά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Κι'εγώ σε ένα βιβλίο που έχω λέει πως κάνει. Τώρα αν τα μαζέψεις από κανά βουνό που δεν πατάει ψυχή, οκ.Αν τα μαζέψεις δίπλα σε δρόμους ή σε χωράφια με καλλιέργειες, σίγουρα θα τα τρέχεις σε κτηνιάτρους 😉
 
η πικραλιδα ειναι οτι πρεπει, ειδικα προ τη ριζα (αν την πλυνεις καλα). Την στελλαρια δεν την ηξερα αλλα αν ειναι αυτο το ειδος

τοτε κανει οπως διαβασα ψαχνοντας πριν λιγο 😉
 

Συνημμένα

  • 18-09.gif
    18-09.gif
    40,6 KB · Προβολές: 108
Δεν υπάρχει περίπτοση να έχουν πέσει λιπάσματα και φυτοφάρμακα σε αυτό το χωράφι. Το ξέρω γιατί είναι συγγενικό. Άρα η απάντησή σου είναι ναι δίχως φυτοφάρμακα. Τότε ΟΚ. Θα τα ξεπλύνω με αύθονο νερό.
 
σωστος αρκει να εχουν στεγνωσει οταν τα δίνεις 😉

*για να αποφυγουμε διαρροιες

*δες και δω για το αγριοραδικο (πικραλιδα-ταραξακο) https://community.petbirds.gr/threads/Αγκινάρα-ταραξάκο-ραδίκι-γαϊδουράγκαθο-για-υγιές-συκώτι.10899/

*και να θες με οτι αλλο εχεις απο αυτα που αναφερω εδω https://community.petbirds.gr/threa...ρόπολη-για-πρόληψη-ασθενειών-στα-πτηνά.11205/

φτιαχνεις και σιροπακι 😉 αφου θα χεις αρκετη πικραλιδα:)
 
Φίλε, για το σιρόπι που αναφέρεις πρέπει α βάλω θυμάρι, ρίγανη, δίκταμο, σκόρδο, εχινάκια, αγριοράδικο, τσουκνίδα και αγκινάρα ή και με πικραλίδα μόνο το σιροπάκι με τις θεραπευτικές ιδιότητες γίνετε. Γιατί μόνο πικραλίδα κα στελλάρια έχω. Δεν έχω ούτε θυμμάρι, ούτε τσουκνίδα, ούτε αγγινάρα ούτε δίκταμο.
 
το καθε ενα εχει καποιες ιδιοτητες και καποια μεταξυ τους μοιαζουν. Και με πικραλιδα γινεται αν ειναι να σου χαλασει και εχεις μπολικη.Ετσι θα κρατησεις τα συστατικα της. Αλλα μπορεις αποξηραμενο θυμαρι,ριγανη και σκορδο να βρεις ευκολα (το τελευταιο στο βρασιμο ειναι λιγο 🙄 αλλα εχει αξια 😉

δωσε τα χορταρακια οσο ειναι φρεσκα και για το σιροπι οποτε σε βολεψει αν ειναι να σε προβληματισει:)
 
Back
Top