Διατροφή Κάνει τα μπατζι να φάνε βλαστωμενους σπόρους από φακες;

Θωμαις

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιαν 2016
Μηνύματα
108
Πόλη
Σαλαμίνα
Γειά σας... Κάνει τα μπατζι να φάνε βλαστωμενουσ σπόρους από φακιες και δεντρολιβανο; Συγνώμη που σας έχω ζαλισει...
 
Ναι, μπορείς να χρησιμοποιήσεις φακής. Προσοχή να τους ξεβγάζεις με νερό για την αποφυγή ανάπτυξης μυκήτων. Διάβασε τα παρακάτω άρθρα


Δενδρολίβανου τι εννοείς;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δεν εννοεί σπόρους δεντρολίβανου Μαρία. :D Ναι κάνει να φάνε δεντρολίβανο. Κάτι που επιτρέπεται σε ένα είδος παπαγάλων επιτρέπεται σε όλα.
 
Χαμομήλι καλύτερα ξηρό, σε τσάι ή τριμμένο στην αυγοτροφή, μικρή ποσότητα.
 
Τα βότανα είναι φάρμακα. Μπορεί να μην είναι τόσο δυνατά όσο τα χημικά φάρμακα, μπορούν όμως να γίνουν επικίνδυνα ειδικά όταν μιλάμε για πλάσματα που το σωματικό τους βάρος δεν ξεπερνά τα 30 γραμμάρια.

Πληροφορίες για την παρασκευή τσαγιού από βότανα για πουλιά.
 
Δηλαδή κάθε ποτέ πρέπει να τους χορηγούμε βότανα και ποιο ειναι το όριο 😉
Διάβασε τα άρθρα και τα σχόλιά τους. Υπάρχουν απαντήσεις σε αυτά που ρωτάς.
 
Οχι σκοπεύω να το βάλω στην αυγότροφή τους όπως έκανα με τον δυόσμο και την ρίγανη και που θα κάνω με το χαμομήλι! Απλα φοβήθηκα μήπως εχει καμία ουσία ακατάλληλη για τα πτηνά επειδή ειναι απο φακελάκι τσαγιού για ανθρώπους!
 
ειναι απο φακελάκι τσαγιού για ανθρώπους!
Θα σου έλεγα να μην χρησιμοποιείς αυτά τα φακελάκια για να δίνεις βότανα στα πουλιά, προσωπικά ούτε για μας δεν τα χρησιμοποιώ. Υπάρχουν σε όλα τα μαγαζιά ξηρά βότανα με τα φύλλα τους. Αλλά ακόμα καλύτερα να πάρεις γλαστράκια με φρέσκα για το σπίτι, διώχνουν και τα κουνούπια :) https://community.petbirds.gr/threads/Καλλιέργεια-βοτάνων-για-τα-πτηνά-και-την-οικογένειά-μας.27968/
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Είχα σκοπό να πάρω γλαςτρακια εκτος απο δυόσμο, δεντρολίβανο και ρίγανη που ήδη εχω απλά αναρωτήθηκα μηπως επιτρέπονταν γιατι τα είχα ήδη σπίτι.Αλλα άμα δεν είσαι και ΕΣΥ σίγουρη δεν θα τα δώσω! Δεν θέλω να το διακινδυνεύσω! 🙂👍Dεπισης φρέσκια λεβάντα κανει;
 

Σχετικά θέματα

Back
Top