Ασθένειες Κάνει το σπρέι Pinex και για τα κουνούπια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sofia18
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sofia18

PB New Member
Εγγραφή
12 Φεβ 2022
Μηνύματα
83
Πόλη
Αθήνα
Το σπρέι που του έχω πάρει δεν είναι και για τα κουνούπια? Το Pinex έχω πάρει.
 
@ianos το σπρέι που του έχω πάρει δεν είναι και για τα κουνούπια? Το Pinex έχω πάρει.
Τα κουνούπια μεταφέρουν τον Ιό της Ευλογιάς των πτηνών. Δεν ξέρω αν κάνει και για κουνούπια (θα το δεις η ίδια στη συσκευασία του), αλλά δεν μπορείς να ψεκάζεις κάθε μέρα το πουλί ή το κλουβί.
 
@ianos Κάθε 15 μέρες τον ψεκάζω, την τρίτη θα τον κάνω πάλι.


Λυπάμαι, αλλά διαφωνώ κάθετα με την πρακτική σου. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τον λόγο...έχει το πουλάκι ψείρες, τσιμπούρια ή ό,τι άλλο καταπολεμά το συγκεκριμένο σπρέι;
 
καλημέρα.
Κάθε 15 μέρες τον ψεκάζω, την τρίτη θα τον κάνω πάλι.
Συμφωνώ απολύτως με το Γιάννη @ianos, δεν υπάρχει κανένας λόγος να ταλαιπωρείται το πουλάκι με πιασίματα και ψεκάσματα χωρίς ουσιαστικό λόγο.
Ανέβασε μια φωτογραφία του κλουβιού για να σου προτείνουμε τρόπους προφύλαξης από τα κουνούπια.
 
@ianos είχα δει ένα μαύρο μικρό παράσιτο και το πήρα για σιγουριά. Δεν έχω ξαναδεί βέβαια. Δηλαδή να μην το ψεκασω πια?
 
@ianos είχα δει ένα μαύρο μικρό παράσιτο και το πήρα για σιγουριά. Δεν έχω ξαναδεί βέβαια. Δηλαδή να μην το ψεκασω πια?
Λέω να κάνεις το τεστ της βρεγμένης χαρτοπετσέτας, το οποίο θα μπορούσες να επαναλαμβάνεις στην αρχή π.χ. κάθε εβδομάδα για τις επόμενες τρεις εβδομάδες και αναλόγως να πάψεις να το κάνεις αν δεν έχεις ευρήματα.
Απλά βρέχεις μια χαρτοπετσέτα (ή μερικές ) τις τσαλακώνεις και όπως είναι έτσι βρεγμένες τις σφηνώνεις σε κάγκελα του κλουβιού κατά τη δύση του ηλίου ή λίγο αργότερα. Το πρωί τις παίρνεις και παρατηρείς για μαύρα ή κόκκινα στίγματα. Αν βρεις πρόκειται μάλλον για ψείρες
Ναι, πάντως λέω να σταματήσεις να ψεκάζεις.
 
Τα φάρμακα και τα παραφαρμακα θα πρέπει να χρησιμοποιούνται είτε σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή,είτε με τις οδηγίες του γιατρού.
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Back
Top