Αναπαραγωγή Κάνει φωλιά ενώ η περίοδος αναπαραγωγής έχει τελειώσει

Εγγραφή
30 Μαϊ 2017
Μηνύματα
31
Πόλη
Κατερίνη
Καλησπέρα! Τα καναρίνια μου ζευγαρωσαν πριν καιρό, το θηλυκό μου έκανε 4 αυγά απο τα οποία βγηκε μονο ενα πουλάκι, να σημειωθεί πως ηταν πρωτη φορά που ζευγάρωσε, το αυγο εσπασε στις 15 μερες, μετα απο 4 μερες ομως για κάποιο λογο ψόφησε παρολο που ειχα τα απαραίτητα για τη διατροφή του καθαρό χώρο κτλπ, σήμερα το θηλυκό μου ενω το παρατηρούσα, πήγαινε πάνω κάτω και έκοβε κομμάτια απο την κατω αφημεριδα τα έβαζε στη φωλιά, μου φάνηκε περίεργο και δοκίμασα να προσθέσω μεσα στο κλουβί νήμα, μετα απο 2 ωρα που ξανα πήγα, είχε φτιάξει τη φωλιά της, ηταν σχεδόν τελειωμένη, και απορώ, πως; Αφού η περίοδος αναπαραγωγής έχει τελειώσει.. Τι να κάνω;
 
Νικολέτα, έχει ζευγαρώσει με τον αρσενικό;
Όπως και να έχει, και επειδή η εποχή έχει λήξει μπορείς να κάνεις τα ακόλουθα:
  1. Αφήνεις να κάνει τη φωλιά (που την έστρωσε ήδη), να γεννήσει τα αυγά της, να κλωσσήσει και να μεγαλώσει τους νεοσσούς. [Δεν συμφωνώ καθόλου διότι η εποχή είναι ήδη ακατάλληλη]
  2. Τη χωρίζεις από τον αρσενικό, κάνει τη γέννα της και το κάθε αυγό το πρωί, το αντικαθιστάς με ένα ψεύτικο. Όταν η ωοτοκία ολοκληρωθεί, την αφήνεις κανένα 10ήμερο να επωάζει κι έπειτα αποσύρεις ψεύτικα αυγά και φωλιά [Επίσης δεν συμφωνώ διότι τα αυγά που θα πετάξεις μπορεί να έχουν εν' δυνάμει ζωή μέσα τους]
  3. Τη χωρίζεις αυτήν την στιγμή από τον αρσενικό. Έτσι δεν θα ζευγαρώσουν άλλο. Την αφήνεις να κάνει και να επωάσει κανονικά τα αυγά της (κάποια θα είναι άσπορα πιθανά) και αν βγει πουλάκι, να το μεγαλώσει [αυτό θα έκανα ο ίδιος, αλλά αν πράγματι βγει μικρό, η όλη ιστορία θα πάει ένα μήνα πιο κάτω από την επώαση και το θηλυκό θα τείνει να μπει σε πτερόρροια ήδη κουρασμένο]
 
Back
Top