Διατροφή Κάνουν καλό ή κακό οι βιταμίνες στα καναρίνια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giorgos6
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

giorgos6

PB New Member
Εγγραφή
21 Απρ 2014
Μηνύματα
257
Πόλη
Αγρίνιο
μερικοι λενε πως οι βιταμηνες δεν κανουν καλο στα καναρινια γιατι τις παχαινουν και δεν μπορουν να ζευγαρωσουν, αυτο ισχυει;
 
Οι βιταμίνες από μόνες τους δεν έχουν ούτε μια θερμίδα, επομένως δεν παχαίνουν. Το πάχος δημιουργείται από τροφές με μεγάλο ποσοστό θερμίδων, κυρίως λίπη δηλαδή και μειωμένη σωματική κίνηση - άσκηση. Με τον όρο βιταμίνες βέβαια εννοούμε τις πραγματικές βιταμίνες και όχι πολύχρωμες σκόνες που πωλούνται ως "δυναμωτικές" τροφές για πουλιά.
 
τι βιταμίνες είναι αυτές και που της παίρνουμε ρε σταυρο;
 
Αν βιταμίνες εννοούμε κάποιο σκεύασμα θεωρώ πως κάνεις καλό σαν συμπλήρωμα, τώρα αν εννοούμε αυτά τα κίτρινα πράσινα και κόκκινα υγρά με νιζερ πράγματα κακό κάνουν.
 
εγω παιρνω την χυμα κοκκινη βιταμινη δεν βαζω καποια βιταμινη στο νερο
 
να προτιμας τις συσκευασμενες επωνυμες τροφες και βιταμινες!
 
Αυτό δεν είναι βιταμίνη έτσι την αποκαλούν, θεωρητικά είναι αυγότροφη που στην πραγματικότητα ούτε αυγότροφη είναι.
Η κόκκινη επίσης περιέχει και χρωστικές που κουράζουν το συκώτι των καναρίνιων σου.
 
καλησπέρα σε όλους να κάνω μια ερώτηση; Το αρσενικό θα πάθη κάτι αν πάρει
έξτρα ασβέστιο;
 
Εγώ παλιά που τους έδινα στα παλιά μου καναρινιά δεν άλλαξε καθόλου το χρώμα
 
Στο συγκεκριμένο παλιό θέμα μιλούσαν για "βιταμίνες" κόκκινες που όμως ούτε βιταμίνες είναι.. Ούτε καλό κάνουν και ασφαλώς ούτε βάφουν.
Εσύ για τέτοιες μιλάς;
 
Συνεπώς άμα διάβασες το θέμα θα διαπίστωσες και τους λόγους που δεν βάφτηκαν τα πουλιά που είχες, αλλά και για το διατροφικό λάθος των συγκεκριμένων "βιταμίνων".
 
Εγώ παλιά που τους έδινα στα παλιά μου καναρινιά δεν άλλαξε καθόλου το χρώμα
Έχει σημασία τι χρώμα πουλιά είχες,τι χρώμα έδινες και φυσικά ποια χρονική στιγμή του έτους το έδινες.
 
Back
Top