Αναπαραγωγή Κάνουν οι εξωτερικές φωλιές σε 90αρες ζευγαρώστρες;

ναι, για καρδερινες εκτροφης για να μην υπαρχει παρεξηγηση.

πρωτη χρονια φετος και τα πουλια ειναι σε μια 60αρα το καθενα αυτη την στιγμη

απο την νεα χρονια θα ενωσω ζευγαρι σε 90αρα, αν δεν απατομαι τα ανοιγματα στις πορτες της 90αρας ειναι μεγαλυτερα
(το λεω με επιφυλαξη και αν δεν με απατα η μνημη μου μιας και δεν την κατεβασα ακομη απο το παταρι)

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα τοποθέτησης. Μια χαρά κάθεται και στην 90άρα ζευγαρώστρα (κλούβα).
Δεν υπάρχουν φωλιές που να προορίζονται για 60αρες η 90αρες αν αυτό ρωτάς, αν κατάλαβα καλά για καρδερινες της θέλεις;

ευχαριστω και τους δυο!
 
... Αν δεν απατομαι τα ανοιγματα στις πορτες της 90αρας ειναι μεγαλυτερα
(το λεω με επιφυλαξη και αν δεν με απατα η μνημη μου μιας και δεν την κατεβασα ακομη απο το παταρι)
Αντώνη στο πλάτος το άνοιγμα στα πορτάκια είναι το ίδιο. Εκείνο που αλλάζει στις 90άρες είναι το κενό που υπάρχει καθ' ύψος. Υπάρχει 1 ένας πόντος παραπάνω κενό, αλλά η Αρχιμήδης κάθεται καλά αφου είναι κατα 2-3 χιλιοστά μεγαλύτερη και έτσι ακουμπά και στηρίζεται κανονικά και κάτω.
 
Γιαννη, αν καταλαβα καλα αυτες ειναι για 60αρα κλουβα
Εχεις να προτεινεις κατι αντιστοιχο για 90αρα;
Όπως θα δεις στο video...
Πατάνε παντού πολύ καλά
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
ναι, για καρδερινες εκτροφης
Είναι λίγο δύσκολα πουλιά στην επιλογή φωλιας, χωρίς να έχω κάποια σημαντική εμπειρία, καλό θα ήταν να ρωτούσες ποιο εμπειρα μέλη. Η δικιά μου δεν δέχεται καμία εξωτερική φωλιά μόνο εσωτερική έχω δοκιμάσει και την σύρματηνη για να βλέπει αλλά δεν μπαίνει και γέννα τα αυγά στην σχάρα του κλουβιου μόλις βάλω εσωτερική σε 3 - 4 ώρες την έχει έτοιμη.
 
Είναι λίγο δύσκολα πουλιά στην επιλογή φωλιας,
Δύσκολα;
Μικρή η λέξη για να περιγράψει την πραγματικότητα...
Μετά από πολλές προσπάθειες.. μείναμε στη διπλή...
Φωλιά μέσα σε φωλιά
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Τι άλλες... Τις καλές ντε...
Ούτε να τις δούνε
 
Εγώ θα σου έλεγα να βάλεις εσωτερικές φωλιές.η μια να είναι καλαθάκι κρεμαστό και η άλλη να πάρεις μια εξωτερική φωλιά και να την κρεμάσεις μεσα! Εγώ πάντα εσωτερικές βάζω γιατί λόγο ότι η καρδερινα είναι καχύποπτο πουλί νομίζω ότι συνηθως πάει πιο εύκολα στις εσωτερικές και νιώθει μεγαλύτερη ασφάλεια. Παρε μια ιδέα...
3xFFZHd.jpg

OwmoIOo.jpg
 
Back
Top