Διατροφή Κάνουν τα σκουλήκια pinkies για καναρίνια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stfns
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stfns

PB Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2014
Μηνύματα
2.052
Πόλη
Καλλιθέα
Καλημέρα. Τις τελευταίες μέρες σκέφτομαι να παραγγείλω σκουλήκια για να δώσω στα καναρίνια μου. Οχι ζωντανά. Τα pinkies. Κάνουν για καναρίνια ή μόνο για εντομοφάγα;
 
Καλημέρα. Τις τελευταίες μέρες σκέφτομαι να παραγγείλω σκουλήκια για να δώσω στα καναρίνια μου. Οχι ζωντανά. Τα pinkies. Κάνουν για καναρίνια ή μόνο για εντομοφάγα;
Και τα άγρια καναρίνια πάντως Στέφανε, νομίζω ότι έχω διαβάσει στο παρελθόν ότι αν έχουν την ευκαιρία ειδικά στη φάση αναπαραγωγής, το τρώνε το σκουληκάκι τους.
 
Στέφανε στο παρακάτω Link στην αριστερή μπάρα (nutrition value) μπορείς να συγκρίνεις την διατροφική αξία διαφόρων ειδών σκουληκιών, απο την επίσημη εταιρεία που τα προμηθεύει.
Εγώ σου προτείνω τα buffalo.
https://www.topinsect.net/Mineralsandtraceelements.php
 
Buffalo και Pinkies στην πρωινή αυγοτροφή.
Πριν λίγο την ετοίμασα. Τα buffalo είναι τα καφέ.
 

Συνημμένα

  • 0-02-05-c384474a14a53c34966ffaad6064d91aef21854fe297163044dc1cf927c6f35c_full.webp
    0-02-05-c384474a14a53c34966ffaad6064d91aef21854fe297163044dc1cf927c6f35c_full.webp
    36,2 KB · Προβολές: 54
  • 0-02-05-dba82e40279f57fc361193fd1f5a221e862ab6505b7de5f86817182121e5d6a8_full.webp
    0-02-05-dba82e40279f57fc361193fd1f5a221e862ab6505b7de5f86817182121e5d6a8_full.webp
    89 KB · Προβολές: 47
σκέφτομαι να παραγγείλω σκουλήκια για να δώσω στα καναρίνια μου.
Δεν υπάρχει καλύτερη τροφή για τα πουλιά... στην αναπαραγωγή. Για κάποιους καλύτερα και από το αυγό.
Έχω δοκιμάσει πολύ παλιά με ζωντανά.. είχαν απίστευτη αποδοχή από τα πουλιά.. αλλά ήταν φοβερά ψυχοφθόρα η αναπαραγωγή και η διατήρησή τους.
 
Προσοχή στα κόκκινα μωσαϊκού, διότι τα buffalo "βάφουν".
Η αυγοτροφή σου Δημήτρη έχει πολύ υγρασία. Απο λίγο και μικρή παραμονή στην ταΐστρα, ή λιγότερο νερό στην παρασκευή της.
 
Η αυγοτροφή σου Δημήτρη έχει πολύ υγρασία.
Λίγα για την αυγοτροφή μου, μην τραβήξω πιστόλι!
Η αυγοτροφή φαίνεται λάσπη, γιατί η στιγμή της λήψης ήταν μόλις ένωσα όλα τα υλικά. Δεν έχει αφρατέψει τίποτα ακόμη στην φωτογραφία.
Βέβαια,όταν βάζεις μόνο φύτρα με αυγοτροφή δεν πιάνεις ποτέ την υφή που θα είχες αν έφτιαχνες την ξηρή by the book.
Προσοχή στα κόκκινα μωσαϊκού, διότι τα buffalo "βάφουν".
Επειδή με ξέρετε και κάτι τέτοια τα ψειρίζω, μήπως είναι το αντίστροφο και τα pinkies βάφουν;
Στον πίνακα των βιταμινών τα Pinkies έχουν δείκτη 422 ενώ τα buffalo κάτω απο 5.
http://www.topinsect.net/swfiles/files/Voedingswaarde tabel deel 3 Engels_61.pdf
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ισως γι' αυτό δεν ξέρω κανέναν να δίνει Pinkies σε κόκκινα και δεν έχω πρακτική γνώση γι' αυτά.
Η αυγοτροφή έχει θέμα. Πρόσεξέ την και άσε τα πιστόλια κατα μέρος. 😉:D Ακόμα και οι βλαστομένοι μπορούν να μπαίνουν αφού έχουν "στεγνώσει" αρκετά.
 
Τα συγκεκριμένα pinkies είχα στο μυαλό μου.

pinkies.webp

Εγώ σου προτείνω τα buffalo.

Σύμφωνα με τον πίνακα διατροφικής αξίας, τα buffalo έχουν μεγαλύτερο ποσοστό πρωτείνης με λιγότερα λιπαρά και υπερτερούν σε κάποιες βιταμίνες έναντι των pinkies. Όντως φαίνονται καλύτερα. Εσύ τα δίνεις ζωντανά;

αλλά ήταν φοβερά ψυχοφθόρα η αναπαραγωγή και η διατήρησή τους.

Θα ήθελες να μου περιγράψεις την διαδικασία αναπαραγωγής και συντήρησής τους; Δεν δίνεις καθόλου πιά;

Προσοχή στα κόκκινα μωσαϊκού, διότι τα buffalo "βάφουν".
Στον πίνακα των βιταμινών τα Pinkies έχουν δείκτη 422 ενώ τα buffalo κάτω απο 5.

Τα pinkies στον παραπάνω σύνδεσμο "βάφουν";

Επιπλέον, θα ήθελα να μάθω για την συντήρησή τους, αν αλλοιώνονται το ίδιο εύκολα όπως το αυγό, καθώς και αν είναι προτιμότερο να τα δίνουμε μεμονωμένα σε ξεχωριστή ταίστρα ή μαζί με την αυγοτροφή.
 
Μπραβο στεφανε σημερα ειχα σκοπο να ρωτησω και εγω για τα σκουληκακια, απλα στην περιοχη μου εχω βρει μονο το beaphar insect και γραφει σκουληκια και γαριδες... Ξερει κανεις την συνθεση του η να αναζητησω σκετο σκουληκι;
 
Τα συγκεκριμένα pinkies είχα στο μυαλό μου.
Δεν κατάλαβα αν με ρωτάς. Το σύνδεσμο της ιδιας εταιρείας σου παρέθεσα.
Εσύ τα δίνεις ζωντανά;
Μέσα σε 1 λεπτό έχουν ξεπαγώσει.
Τα pinkies στον παραπάνω σύνδεσμο "βάφουν";
400% βάβουν.
100% σύμφωνα με την εμπειρία του κ. Μάκη βάφουν και τα buffalo. Δεν το παρέθεσα πριν, αναφέρομαι στην β-καροτίνη.
Επιπλέον, θα ήθελα να μάθω για την συντήρησή τους, αν αλλοιώνονται το ίδιο εύκολα όπως το αυγό
5-6 σκουλήκια ανα πουλί θα φαγωθούν σε 10 λεπτά. Πρώτα θα φάνε αυτά και μετά θα ανασάνουν.
Μην περιμένεις να το δείς αυτό την πρώτη φορά που θα τα βάλεις.
Συντηρούνται στην κατάψυξη, σου τα φέρνουν έξω απο την πόρτα σου παγωμένα ή πας εσύ με ψυγειάκι.
Η σωστή συντήρηση γίνεται στους -18C άρα θα πρέπει να τα καταναλώσεις πολύ πριν την ημερ.λήξης, που έιναι νομίζω ένα έτος.
καθώς και αν είναι προτιμότερο να τα δίνουμε μεμονωμένα σε ξεχωριστή ταίστρα ή μαζί με την αυγοτροφή.
ιτς απ το γιου.
 
Δεν δίνεις καθόλου πιά;
Αν και πολύτιμα όχι.. Δεν δίνω.
Αδυναμία αναπαραγωγής.
Μεγάλη απόσταση για να τα αγοράσω από Αθήνα ή Θεσσαλονίκη...
Θα ήθελες να μου περιγράψεις την διαδικασία αναπαραγωγής και συντήρησής τους;
Χοντρό πίτουρο σε ένα τάπερ... ζεστό περιβάλλον... κομμάτια πατάτας ή μήλου αλλά ακόμη και ψωμί... σε μικρά κομμάτια για να εξαφανίζονται σε 8-10 ώρες για να μην σαπίσουν και καταστραφεί η "αναπαραγωγή". Στα 2-3 εκατοστά μήκος τα δίνουμε στα πουλιά...
Μερικά (πολύ λίγα) συνεχίζουμε να τα ταΐζουμε μέχρι να μεταμορφωθούν σε νύφες, μετά σε σκαθάρια που θα κάνουν απίθανο αριθμό σε αυγά...
Και πάμε από την αρχή.
Μικρός κύκλος ζωής.
 
Μπραβο στεφανε σημερα ειχα σκοπο να ρωτησω και εγω για τα σκουληκακια, απλα στην περιοχη μου εχω βρει μονο το beaphar insect και γραφει σκουληκια και γαριδες... Ξερει κανεις την συνθεση του η να αναζητησω σκετο σκουληκι;
Αυτό Βασίλη είναι πατέ αυγοτροφή που έχει μέσα, αποξηραμένα μάλλον, σκουλήκια.
Είναι άλλο προϊόν.
 
Back
Top