Pellets Psittacus minor formula maintenance

PetBirds

Official account
Εγγραφή
27 Απρ 2006
Μηνύματα
2.735
Γενική συζήτηση, ερωτήσεις και αξιολογήσεις σχετικά με τα pellets για μικρούς-μεσαίους παπαγάλους minor formula maintenance της Psittacus και τη χρήση τους στα πτηνά.

Pellets για Μικρούς Παπαγάλους Psittacus Minor​

 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Οι πρωτες δικες μου εντυπωσεις και διαφορες σε σχεση με τα Nutribird B14 που εχω δοκιμασει ως τωρα.

Ως προιον ειναι στην ιδια κοκκομετρια με μικρη διαφορα στο σχημα,ειναι οβαλ σε σχεση με τα στρογγυλα Β14.

Ειναι λιπαρα στην υφη χωρις να χανουν την τραγανοτητα τους,τα Β14 ειναι ξηρα.

Απο οσμη εχουν την ιδια φρουτενια μυρωδιά των Β14 συν μια ελαφρια μυρωδια οπως οι κροκετες για αλλα ζωα.

Οπως ηταν φυσικο για την πρωτη φορα τα πουλια δεν τα αγγιξαν,αναγνωριζοντας κατι νεο στο πιατο τους.
Θα επανελθω τις επομενες μερες για αποδοχη κτλ.
 
Κάνουν τα Psittacus Minor για budgie ή μήπως είναι μεγάλα; Να το μουλιάσω ή να το σπάσω σε μικρότερα κομμάτια;

Ευχαριστώ.
 
@petsta
Η συγκεκριμένη εταιρεία βγάζει την micro formula για budgies.

Βέβαια είναι σε μορφή σκόνης. Στα δικά μου budgies τους αρέσει.
Τα συγκεκριμένα στη φωτό που δείχνεις, δηλαδή η minor formula που έχει απέξω lovebird δεν ξέρω αν είναι κατάλληλα σε μέγεθος για budgies. Πιθανόν να είναι αλλά ας μας πει για σίγουρα κ κάποιο άλλο μέλος, μην σε πάρω στο λαιμό μου.

Σε μορφή κροκετας για budgies υπάρχουν επίσης κ τα mini της zupreem που έχω δοκιμάσει εγώ κ είχε επίσης αποδοχή από τα δικά μου!
 
Καλημερα.
Ειναι δυο διαφορετικα προϊόντα που προοριζονται και σχεδιαστικα για διαφορετικα ειδη με διαφορετικη "καταγωγη" και δυναμη ραμφους
Ειναι πολυ ευκολο να βρεθει η σχετικη τεχνικη πληροφορια και λεπτομερειες συνθεσης(εχουν διαφορες)

99% δεν θα παθει κατι να φαει καποιες φορες αλλα εκτιμω οτι θα καταληγουν στον πατο χωρις απαραιτητα δικη του ευθυνη.
@petsta Εχεις γυρισει την διατροφη του αποκλειστικα σε pellets ηδη και προβληματιζεσαι στο ποιο ακριβως θα δινεις?Μεχρι τωρα ποιο pellet τρωει?


 

Συνημμένα

Back
Top