Φροντίδα Κάνουν φασαρία τα cockatiel;

mitsakos1

PB New Member
Εγγραφή
16 Δεκ 2015
Μηνύματα
5
Πόλη
Αθήνα
θελω παρα πολύ να πάρω παπαγαλακι cockatiel. Γραφτηκα λοιπόν στο forum για να μάθω όσα περισσοτερα γίνεται και αν δωριζεται κανένα... Είμαι έτοιμος να πάρω.. Έχω διαβασει πάρα πολλά άρθρα σχετικά και νομιζω πως μπορω να του παρέχω όλα όσα χρειαζεται... Είχα από πολύ μικρός πάντα κατοικία και καναρινακια.. Έμαθα οτι ειναι πολύ φιλικα και κοινωνικα και θα είναι κατάλληλο μάλλον και για την κοπέλα μου που πρωτη φορά θα έχει κατοικίο... Το μόνο που δεν εχω μαθει όσο και αν εψαξα είναι αν τα cockatiel κάνουν γενικα φασαρία...
 
Καλως ηρθες στην παρεα μας👍! Ευχομαι να βρεις γρηγορα ενα κοκατιλακι που να σου κλεψει τη καρδια! Εγω που εχω κοκατιλ σφυριζε μονο τις πρωτες μερες οταν φευγαμε απο το δωματιο και τωρα οταν γυρναμε απο καπου(πολη, δουλεια, κτλ)Το δικο μου συγκεκριμενα με το ζορι σφυριζει για τους λογους που ειπα πιο πανω, αλλοι λενε παλι οτι κανουν παρα πολλη φασαρια σαν ρατσα και αυτο ακουγεται περισσοτερο( καινουργια ειμαι με το ειδος). Εγω νομιζω εχει πιο πολυ ρολο ο χαρακτηρας παρα η ρατσα ή φυλη.. 😉
 
Καλώς ήρθες στην παρέα μας! Θα συμφωνήσω και εγώ με την Μαρίνα, και εγώ λίγες μέρες έχω την δική μου και είναι πολύ ήσυχη! Λίγα κελαηδίσματα κάνει όταν με βλέπει που γυρνάω από την δουλειά και μετά είναι πολύ ήσυχη. Αυτό που με σιγουριά μπορώ να σου πω είναι ότι τα θηλυκά κοκατιλ είναι πολύ πιο ήσυχα από τα αρσενικά.
 
Kαλωσήρθες! Τα αρσενικά είναι γενικά πιο θορυβώδη απο τα θηλυκά. Γενικότερα μιλώντας τα κοκατιλ δεν θεωρούνται φασαριόζικα πουλιά χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν κάνουν θόρυβο ποτέ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
ευχαριστώ πολύ για την υποδοχή... Εσεις μου το προτινεται ή να ξαναπάρω καναρινακι;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
... Εσεις μου το προτινεται ή να ξαναπάρω καναρινακι;

Δεν θα πρότεινα ποτέ και σε κανέναν να πάρει κάποιο ζωντανό πλάσμα χωρίς να ξέρω απο πρώτο χέρι τον τρόπο ζωής του και τα ωράριά του.
 
Δεν θα πρότεινα ποτέ και σε κανέναν να πάρει κάποιο ζωντανό πλάσμα χωρίς να ξέρω απο πρώτο χέρι τον τρόπο ζωής του και τα ωράριά του.
τα ωραρια μου ειναι γενικα περιεργα. Για αυτο δεν ξερω τι να κάνω...
 
Καλώς ήρθες!
τα ωραρια μου ειναι γενικα περιεργα. Για αυτο δεν ξερω τι να κάνω...
Από την ανατολή της μέρας μέχρι την δύση, πόσες ώρες καθημερινά θα βρίσκεται πάντα κάποιος με το πουλάκι;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
αν υπολογίσουμε και τον υπνο περιπου 6-10 ωρες...
Η ερώτησή μου αφορούσε καθαρά την ημέρα. Που τόσο το πουλί όσο και εσείς θα λειτουργείτε υπό το φυσικό φως. Γιατί τα πουλιά πρέπει για να είναι υγιή να κοιμούνται από το σούρουπο μέχρι την ανατολή του ήλιου.
Τις ωφέλιμες ώρες ρώτησα. Πόσες θα είναι καθημερινά κάποιος μαζί του;
 
Η ερώτησή μου αφορούσε καθαρά την ημέρα. Που τόσο το πουλί όσο και εσείς θα λειτουργείτε υπό το φυσικό φως. Γιατί τα πουλιά πρέπει για να είναι υγιή να κοιμούνται από το σούρουπο μέχρι την ανατολή του ήλιου.
Τις ωφέλιμες ώρες ρώτησα. Πόσες θα είναι καθημερινά κάποιος μαζί του;
6 ωρες
 
Στην ερώτηση αν κάνουν φασαρία τα κοκατιλ οι απόψεις διχάζονται. Υπάρχουν μέλη μας που έχουν κοκατιλ και τα θεωρούν βαρετά γιατί δεν κάνουν πολλά σφυρίγματα και κελαηδήματα και άλλοι που τα θεωρούν σχετικά φασαριόζικα πουλιά. Ολα εξαρτώνται απο το τι θεωρεί κάποιος φασαριόζικο και απο το ποια είναι τα όρια αντοχής του στην υποτιθεμενη φασαρία.

Να μεταφερω μια προσωπική εμπειρία που αφορά ενα κοκατιλ μιας γειτόνισσας. Αν και μενω σε προάστιο της Αθήνας και τα σπίτια είναι σε κάποια απόσταση, υπήρξαν καποιες λιγες φορές που ο υπερμερτος και ενθουσιώδης χαρακτήρας του κοκατιλ της γειτόνισσας έφτανε να κουράζει ακόμα και μένα που εμενα απέναντι και είμαι λάτρης των πουλιών. Με καλη θέληση και πνεύμα συνεργασίας όλα τα προβλήματα μπορούν να ξεπεραστούν.
Θελω να πω πως τελικά όλα είναι σχετικά... Εξαρτάται τι χαρακτήρας είσαι και εσύ και φυσικά από τον χαρακτήρα του πουλιού.

Αν θες να δεις αν αντέχεις το επίπεδο θορύβου που εκπέμπουν τα κοκατιλ βρες ενα φίλο που έχει τέτοιο πουλάκι και... Μια δοκιμή θα σε προσανατολισει!
 
Αν θέλεις ησυχία φιλε μου πάρε τα δικά μου. Για να τα ακούσεις να κελαιδανε κανείς τάμα στον Άγιο Εφραίμ στην Νέα μάκρη

Δημήτρη δεν υπάρχεις! :D
 
Δημήτρη δεν υπάρχεις! :D
😀 πραγματικά Φοίβο δλδ παπαγάλοι σου λέει φωνακλαδες δραστήρια πουλιά κτλ εδώ σε μένα να τους φέρεις να δουν παπαγάλους μουγγους και ασαλευτους
 
Όσο και να σας φαίνεται περίεργο σε σας τα νέα μας μέλη, οι παπαγάλοι παντός είδους έχουν προσωπικότητα! Περίπου όπως εμείς οι άνθρωποι... άλλοι από εμάς είμαστε έξω καρδιά, με λίγη δόση ενθουσιώδους τρέλας, που δεν σταματάμε να μιλάμε και δεν βάζουμε γλώσσα μέσα μας, είμαστε χορευταράδες, φαγανοί, παιχνιδιάρηδες μες την καλή χαρά γενικώς και υπάρχουν και οι άλλοι που δεν είναι τόσο τέλειοι όσο εμείς αλλά τους αγαπάμε και ας είναι πιο χαμηλών τόνων, και πιο κλειστοί χαρακτήρες και λίγο βαριοί, παρεξηγιάρηδες, έτοιμοι πάντα για καυγά... Κλτ κλτ..
 
Καλώς ήρθες! Για τα κοκατιλ Γενικά ξέρω ότι κάνουν αρκετή φασαρία. Τα δικά μου πάλι δεν παλευονται όσο ήταν σε περίοδο αναπαραγωγής δεν κάνανε φασαρία τώρα ομως μου έρχεται να τα βάλω στο φούρνο με πατάτες. Αλλά όπως είπαν και άλλοι μερικά μπορεί να μην κελαηδανε καθόλου ή ελάχιστα. Εγω πάντως τα θεωρώ καθε αλλο παρα βαρετά.
Και πάλι καλώς ήρθες! 🙂
 
Back
Top