Φροντίδα Κάποιες ερωτήσεις για Κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Chrisad
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Chrisad

PB Member
Εγγραφή
19 Φεβ 2010
Μηνύματα
547
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους, με τα μωρά κλείσαμε 3 εβδομάδες παρέα, αν και δεν υπήρχαν πληροφορίες σχετικά με την ημερομηνία γέννησης τους υπολογίζω ότι ήταν περίπου 20-25 ημερών όταν τα πήρα συνεπώς σήμερα είναι 45 - 50 ημερών.
eucoHp2.jpg


Θεωρητικά είναι αδέλφια, θα τους κάνω ένα dna test κάποια στιγμή για να δω το φύλλο τους, αν έχει κάνει κάποιος από εδώ γνωρίζει αν φαίνεται και η ηλικία στο συγκεκριμένο test και τι άλλες πληροφορίες παίρνουμε εκτός του φύλλου;
aWMBpZu.jpg

Κινούνται ελεύθερα στο σπίτι με την επίβλεψή μας αρκετές ώρες την ημέρα, και αν εξαιρέσεις τις κουτσουλιές που είναι σοβαρό πρόβλημα προσαρμόστηκαν πολύ εύκολα στο χώρο και αν και πετάνε και τα 2 και μάλιστα κάνουν και εντυπωσιακές σε διάρκεια πτήσεις δεν χτυπάνε σε τοίχους η τζάμια, έχουν κάποια "αγαπημένα" μέρη (ο καθένας τα δικά του) σαν πρώτη επιλογή και τα επισκέπτονται με την πρώτη ευκαιρία.

Είχα διαβάσει ότι όταν ξεκινάνε τις πτήσεις μειώνουν το φαγητό που τρώνε (μέχρι εκείνη την ώρα) προκειμένου να διατηρούν το βάρος τους ιδανικό για να πετάνε. Ξεκίνησα το τάισμα κρέμας 2 φορές την ημέρα (ανά 6 ώρες) και όντος παρατήρησα αισθητή μείωση της κρέμας που προσλαμβάνουν ανά τάισμα (περίπου -50%) σε συνδυασμό με το ότι άρχισαν να τσιμπολογάνε σπόρους, μίλλετ, αυγοτροφή. Οπότε μάλλον είναι λογικό μέχρι να κόψουν την κρέμα τελείως, το οποίο να υποθέσω ότι θα πάρει κανένα μήνα ακόμα;

yyaNBYo.jpg


Τελικά η επιλογή να είναι 2 μαζί από μωρά ήταν η καλύτερη που πήρα, βλέποντας την παρέα που κάνουν, το πόσο ψάχνει ο ένας τον άλλον δεν μπορώ να φανταστώ πως θα ήταν ένα μόνο του.

Ας περάσω στα ερωτήματα.

1) Κλουβί, το κουβί που έχω πάρει είναι αυτό :
YEEvebR.jpg

Όταν τα βάζω μέσα, κάθονται χαλαρά συνήθως το ένα κολλητά με το άλλο φτιάχνουν φτερά, κοιμούνται, καθαρίζουν το ένα το άλλο και κάποιες φορές ακούω φωνούλες που βγάζουν μεταξύ τους η ακόμα και την επίπληξη του ενός προς τον άλλον όταν δεν έχει διάθεση για πολλά πολλά. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν τους βλέπω να "εξερευνούν" το κλουβί, παιχνίδια δεν του έχω μέσα ακόμα κάτι σκαλίτσες πήρα άλλα δεν τις πλησιάζουν και γενικότερα δεν ανεβαίνουν στο επάνω μέρος του κλουβιού, χρειάζομαι άλλες πατίθρες τώρα που είναι σε αυτή την ηλικία και πώς πρέπει να τοποθετηθούν ιδανικά στο κλουβί τους;

2) Όπως ανάφερα ήδη τρώνε κρέμα 2 φορές την ημέρα, λιγότερη ποσότητα από πριν, όμως με "φωνάζουν" για κρέμα και τα ξεγελάω με μιλλετ, αλλά ο ένας δεν παραμυθιάζεται... έρχεται στον ώμο μου και μου τα χώνει, λέει τα δικά του σαν να μου γκρινιάζει. :)

Υπάρχει θέμα υγείας αν φάνε 3 φορές κρέμα αντί για 2 ή απλά καθυστερεί ο απογαλακτισμός τους;

3) Οι κουτσουλιές είναι πρόβλημα όπως είναι λογικό όταν τα μωρά κυκλοφορούν ελεύθερα στο σπίτι, σε ποια ηλικία μπορώ να ξεκινήσω τις προσπάθειες εκπαίδευσης τους για αυτό; Ορισμένοι δεν το προτείνουν, καταλαβαίνω το γιατί, αλλά νομίζω ότι επιβάλλεται να γίνει. Αν κάποιος έχει δοκιμάσει κάποιον έξυπνο τρόπο και είδε αποτέλεσμα ας μας πει τον τρόπο!

4) Τα μωρά όπως είπα νομίζω ότι είναι αδελφάκια, τα διάλεξα μεταξύ 5 επειδή ήταν από εκείνη τη στιγμή το ένα πάνω στο άλλο μου φάνηκαν δεμένα και από ότι φαίνεται είναι μέχρι και σήμερα. Ενώ λοιπόν όταν τα πήρα είχαν το ίδιο μέγεθος, ο Γκρι (Kiss) είναι μικρότερος σε μέγεθος από τον Κίτρινο (Angel), πόσο διαφορά μπορεί να έχουν ηλικιακά, αν είναι αδέλφια; Δηλαδή πόσο μπορεί να καθυστέρησε να σκάσει από το αυγό ο ένας από τον άλλον;

Ευχαριστώ
 
Καλησπέρα σε όλους, με τα μωρά κλείσαμε 3 εβδομάδες παρέα, αν και δεν υπήρχαν πληροφορίες σχετικά με την ημερομηνία γέννησης τους υπολογίζω ότι ήταν περίπου 20-25 ημερών όταν τα πήρα συνεπώς σήμερα είναι 45 - 50 ημερών.
Να τα χαίρεσαι! Σε σακκούλα στα έδωσαν; Από κατάστημα τα αγόρασες και δεν σου είπαν την ηλικία τους; Αν πράγματι ήταν 20-25 ημερών όταν τα αγόρασες, πραγματικά ήταν πολύ μικρά ηλικιακά για να βρίσκονται μόνα τους ή με άλλα σε ένα κλουβί - χωρίς τους γονείς εννοώ.
Τελικά η επιλογή να είναι 2 μαζί από μωρά ήταν η καλύτερη που πήρα, βλέποντας την παρέα που κάνουν, το πόσο ψάχνει ο ένας τον άλλον δεν μπορώ να φανταστώ πως θα ήταν ένα μόνο του.
Μόνο να μην είναι αρσενικό - θηλυκό γιατί όπως αντιλαμβάνεσαι αν είναι αδέρφια θα χρειαστεί να τα χωρίσεις καθώς είναι πολύ παρακινδυνευμένο να ζευγαρώσουν ή να πάρεις και άλλο σύντροφο για το καθένα.
Είχα διαβάσει ότι όταν ξεκινάνε τις πτήσεις μειώνουν το φαγητό που τρώνε (μέχρι εκείνη την ώρα) προκειμένου να διατηρούν το βάρος τους ιδανικό για να πετάνε.
Αυτό δεν το γνωρίζω, αλλά σαφέστατα καθώς αναπτύσσονται θα πρέπει να αυξάνεται η ποσότητα της τροφής που προσλαμβάνουν συνολικά. Επίσης προσπάθησε να μην τα κουράζεις καθώς είναι ακόμα πολύ μικρά και η απώλεια ενέργειας κατά το πέταγμα μπορεί να επιβαρύνει την κατάστασή τους, ακόμα και την υγεία τους. Επίσης σε γενικές γραμμές όταν ένα άτομο είναι κουρασμένο μειώνει την ποσότητα της τροφής του διότι πολύ απλά χρειάζεται ενέργεια προκειμένου να κάνει πέψη, την οποία ο οργανισμός του προτιμά να μην διαθέσει σε μεγάλο βαθμό - όλα είναι σχετικά φυσικά.
1) Κλουβί, το κουβί που έχω πάρει είναι αυτό :
Ποιές οι διαστάσεις του κλουβιού και του διάκενου μεταξύ των συρμάτων του; Έχει άνοιγμα στο πάνω τμήμα (κορυφή) ώστε να μπαίνει η κατάλληλη πατήθρα;
2) Όπως ανάφερα ήδη τρώνε κρέμα 2 φορές την ημέρα, λιγότερη ποσότητα από πριν, όμως με "φωνάζουν" για κρέμα και τα ξεγελάω με μιλλετ, αλλά ο ένας δεν παραμυθιάζεται... έρχεται στον ώμο μου και μου τα χώνει, λέει τα δικά του σαν να μου γκρινιάζει. :)
Όμορφη σκηνή, έτσι όπως τη θέτεις. Τα πουλάκια κατά την ανάπτυξη χρειάζονται τροφή που να μπορούν να μεταβολίσουν άνετα. Θα σου απαντήσω όπως μου απήντησε η παιδίατρος όταν το παιδί μου ήταν μωρό στην ερώτηση : δεν φαίνεται να μασάει και όλο κρέμμες θέλει. Η απάντηση: εσύ τι λες δεν θα μασήσει; θα μείνει για πάντα με κρέμμες;
Λέω λοιπόν να τους συνεχίσεις την κρέμμα όσο θέλουν και στην πορεία θα διαπιστώσεις ότι δεν θα την προτιμούν
Η διαφορά της ηλικίας τους αν είναι αδέρφια εξαρτάται από τη διαφορά των ημερών γέννας- εκκόλαψης. Αλλά επειδή δεν γνωρίζεις πόσα αυγά υπήρχαν στη γέννα και τη σειρά αυτών, ασφαλή συμπεράσματα δεν μπορούν να βγουν. Στη θέση σου θα υπολόγιζα διαφορά έως και μίας εβδομάδας.
Να τα χαίρεσαι και πάλι.
 
φαίνεται και η ηλικία στο συγκεκριμένο test και τι άλλες πληροφορίες παίρνουμε εκτός του φύλλου;
Μόνο το φύλο.
Κινούνται ελεύθερα στο σπίτι με την επίβλεψή μας αρκετές ώρες την ημέρα,
Όπως σου είπε και ο Γιάννης, είναι ακόμα μικρά και χρειάζονται αρκετή ξεκούραση. Ναι έξω, ναι πτήσεις αλλά λίγο χρόνο, να μη κουράζονται.
Επίσης να φροντίσεις να επιβάλλεις ένα πρόγραμμα, μια ρουτίνα ζωής που να μπορεί να επαναλαμβάνεται σχεδόν πάντα. Αυτό δομεί καλή ψυχολογία στα πουλιά και ήρεμο χαρακτήρα.
παρατήρησα αισθητή μείωση της κρέμας
Στην ηλικία αυτή και μία φορά ημερησίως είναι εντάξει, εφόσον τρέφονται ικανοποιητικά με σπόρους. Θα συνεχίσεις όσο σου ζητάνε, γιατί ο συναισθηματικός απογαλακτισμός, δεν ακολουθεί πάντα και τον οργανικό.
θα πάρει κανένα μήνα ακόμα;
Άγνωστο, ίσως.
το κουβί που έχω πάρει είναι αυτό :
Επειδή είναι από πάνω, (υποψιάζομαι ποιο είναι), μπορείς να πεις διαστάσεις; Νομίζω είναι μικρό για το μόνιμο μελλοντικό σπίτι δύο πουλιών.
Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν τους βλέπω να "εξερευνούν" το κλουβί,
Είναι μικρά ακόμα. Βλέπω ότι κοιμούνται και στο πάτο. Σιγά-σιγά.
Οι κουτσουλιές είναι πρόβλημα όπως είναι λογικό όταν τα μωρά κυκλοφορούν ελεύθερα στο σπίτι, σε ποια ηλικία μπορώ να ξεκινήσω τις προσπάθειες εκπαίδευσης τους για αυτό; Ορισμένοι δεν το προτείνουν, καταλαβαίνω το γιατί, αλλά νομίζω ότι επιβάλλεται να γίνει. Αν κάποιος έχει δοκιμάσει κάποιον έξυπνο τρόπο και είδε αποτέλεσμα ας μας πει τον τρόπο!
Η προσπάθεια ελέγχου των κουτσουλιών εκ μέρους των πουλιών, ενοχοποιείται για πολλά προβλήματα υγείας.
Όταν μεγαλώνουν, περιορίζεται ο αριθμός τους κάπως. Επίσης είναι συγκεκριμένες οι στιγμές, πχ όταν ξυπνάνε, όταν τρώνε, όταν χαίρονται.
Αφού έχεις μεράκι με τα πουλιά, κάνε ένα μεγάλο και ψηλό σταντ-δέντρο, με πάτο κάτω, όταν τα έχεις έλεύθερα.
Είναι παραπάνω από βέβαιο ότι θα περνάνε το χρόνο τους εκεί, παίζοντας, εφόσον θα έχεις διαλέξει ένα σημείο στο δωμάτιο που να έχουν τον έλεγχο της κίνησης. Έτσι δεν θα κουτσουλάνε από δω κι από κει, εκτός σπανίων περιπτώσεων.
όταν τα πήρα είχαν το ίδιο μέγεθος, ο Γκρι (Kiss) είναι μικρότερος σε μέγεθος από τον Κίτρινο (Angel),
Μπορεί να είναι διαφορετικά φύλα αλλά και όλοι οι σωματότυποι δεν είναι ίδιοι μεταξύ τους. Η διαφορά παίζεται εκεί που σου ανέφερε ο Γιάννης πιο πριν.
Περίμενε γνώμες και πιο έμπειρων ατόμων.
Να τα χαίρεσαι :)
 
Να τα χαίρεσαι! Σε σακκούλα στα έδωσαν; Από κατάστημα τα αγόρασες και δεν σου είπαν την ηλικία τους; Αν πράγματι ήταν 20-25 ημερών όταν τα αγόρασες, πραγματικά ήταν πολύ μικρά ηλικιακά για να βρίσκονται μόνα τους ή με άλλα σε ένα κλουβί - χωρίς τους γονείς εννοώ.

Μου τα έδωσαν σε ένα μικρό πλαστικό ενυδρειο σαν και αυτό :
800443062258cs1_1.jpg

Μέσα εκεί είναι στην πρώτη φωτό που έβαλα. Το μαγαζί είχε σε ένα μεγαλύτερο τέτοιο πλαστικό πάλι ενυδρειο 5 μωρά, τα 2 που πήρα και άλλα 3.

Μόνο να μην είναι αρσενικό - θηλυκό γιατί όπως αντιλαμβάνεσαι αν είναι αδέρφια θα χρειαστεί να τα χωρίσεις καθώς είναι πολύ παρακινδυνευμένο να ζευγαρώσουν ή να πάρεις και άλλο σύντροφο για το καθένα.
Αυτό είναι πρόβλημα όντως, πότε ξεκινάνε την αναπαραγωγή αυτά; Προκειμένου να είμαι έτοιμος μέχρι τότε...


Ποιές οι διαστάσεις του κλουβιού και του διάκενου μεταξύ των συρμάτων του; Έχει άνοιγμα στο πάνω τμήμα (κορυφή) ώστε να μπαίνει η κατάλληλη πατήθρα;

το κλουβί είναι (47.5χ47.5χ86cm ύψος με ανοιχτή οροφή)
είναι αυτό το μοντέλο :

9661-500x500.jpg



Όμορφη σκηνή, έτσι όπως τη θέτεις. Τα πουλάκια κατά την ανάπτυξη χρειάζονται τροφή που να μπορούν να μεταβολίσουν άνετα. Θα σου απαντήσω όπως μου απήντησε η παιδίατρος όταν το παιδί μου ήταν μωρό στην ερώτηση : δεν φαίνεται να μασάει και όλο κρέμμες θέλει. Η απάντηση: εσύ τι λες δεν θα μασήσει; θα μείνει για πάντα με κρέμμες;
Λέω λοιπόν να τους συνεχίσεις την κρέμμα όσο θέλουν και στην πορεία θα διαπιστώσεις ότι δεν θα την προτιμούν

Αν και πολύ λίγο χρόνο μαζί υπάρχουν πολύ όμορφες στιγμές πραγματικά, όπως και κάποιες όχι και τόσο με κουτσουλιες κυριολεκτικά παντού, πέταγμα και βούτα μέσα στο μπόλ με την κρέμα κλπ :)
Δεν έχω πρόβλημα να τα ταίζω όσο χρειαστεί, απλά ειδικά ο ένας που μου τα χώνει όταν θέλει κρέμα και του δείνω μίλλετ με τουμπάρει... απλά θέλω να ξέρω αν τους κάνει καλό ή όχι αν τρώνε παραπάνω από 2 φορές κρέμα. Κάτι άλλο που συμβαίνει και είναι για γέλια και για κλάματα είναι ότι μολις βλέπουν τη διαδικασία για το γευμα τους (καθάρισμα τραπεζιού, εφημερίδα, ήχος μπολ με την κρεμα, λυσσανε να βγουνε έξω, τα βγάζω τρώνε με λεμαργία οσο θέλουν σαν πρώτη δόση, και αμέσως πετάνε! Όπως είναι με τις κρέμες στα φτεράκια (απο τη λεμαργία τους γίνονται χάλια πολλές φορές) και τα κυνηγάω να τα σκουπίσω λίγο. Μετά από λίγο τα ξαναφέρνω πίσω να δοκιμάσω αν θέλουν κιάλο κρέμα και ορισμένες φορές τρώνε και άλλο λίγο, παρότι είχαν φύγει μόνα τους. Πόση ώρα πρέπει να περιμένω και να σιγουρευτώ ότι δεν θέλουν άλλο; ή να θεωρήσω ότι απο τη στιγμή που πέταξε το πουλάκι μετά την κρέμα τέλος;

Η διαφορά της ηλικίας τους αν είναι αδέρφια εξαρτάται από τη διαφορά των ημερών γέννας- εκκόλαψης. Αλλά επειδή δεν γνωρίζεις πόσα αυγά υπήρχαν στη γέννα και τη σειρά αυτών, ασφαλή συμπεράσματα δεν μπορούν να βγουν. Στη θέση σου θα υπολόγιζα διαφορά έως και μίας εβδομάδας.
Να τα χαίρεσαι και πάλι.

Εκέι στην εβδομάδα τους υπολογίζω και εγώ, έχουν και διαφορετικούς χαρακτήρες τελείος και δεν βοηθάει στο να το καταλάβω απόλυτα. Ο "μικρός" για παράδειγμα είναι πιο τολμιρός με τις δοκιμές, ξεκίνησε π΄ρωτος σπόρια και τα τιμά ιδαιτερα συχνά, δεν θέλει τόσα χάδια, είναι γκρινιαρούλης, θέλει να είναι συνέχεια πάνω μου αλλά δεν θέλει να τον χαιδευω, ενώ ο "μεγαλύτερος" είναι ποιο μπούλης (χα χα), θέλει χαδάκια φιλάκια και όλο έρχεται και μου μουρμουραει στο αυτί όταν θέλει κρέμα.
 
Να τα χαιρεσαι τα μικρα! Αν ειναι 50 ημερων χρειαζονται ενα ταισμα την ημερα εφοσον τρωνε και μονα τους! Στους δυο μηνες περιπου απογαλακτιζονται τα πουλακια! Απο το πετ που τα αγορασες θεωρω οτι θα επρεπε να σε ενημερωσουν για την ηλικια των πουλιων, εστω στο περιπου, δεν εννοω ακριβη ημερομηνια γεννησης! Οταν αρχιζουν τα πεταγματα τους δε τρωνε λιγοτερο απλα χανουν βαρους διοτι πετανε και ασκουνται!
Το συγκεκριμενο κλουβι το ειχα και εγω πολυ παλια, και να σου πω την αληθεια δε με βολεψε με τιποτα! Θεωρω οτι ειναι αβολα τα καγκελα του για τα πουλακια και δεν υπαρχει επαρκης χωρος για να κινουνται και να ανοιγουν τα φτερα τους! Θα σου προτεινα επισης να βγαλεις τη μεγαλη πατηθρα και να βαλεις πατηθρες απο φυικο ξυλο στο σωστο μεγεθος για κοκατιλ σε διαφορα μεγεθη για να γυμναζουν και τα ποδαρακια τους! Οι 3 σκαλες ειναι περιττες και σου πιανουν χωρο στο κλουβι αρκετο. Τα κοκατλ δε χρειαζονται σκαλες! αν θες ασε τη μια μονο και βαλε κανα παιχνιδακι μεσα για να απασχολουνται τα πουλακια! Επισης βαλε και τη σχαρα στο πατο για να μην ερχονται σε επαφη με τις ακαθαρσιες τους! Νερακι τους εχεις στο κλουβι; Τα κοκατιλ κανουν αυγα μερα παρα μερα, οποτε αν υποθεσουμε οτι η μανα εκανε 6 αυγα το ανωτερο δλδ. Οποτε το πρωτο με το τελευταιο να εχουν 10 μερες περιπου διαφορα! Για το θεμα της αναπαραγωγης ειναι πολυ νωρις για να αγχωθεις απο τωρα! Ακομα ειναι μωρακια, τα αρσενικα ειναι ετοιμα οταν χρονισουν και τα θυληκα απο εναμιση χρονων και μετα. Πολυ πιθανο οως να ειναι αδερφια οποτε θα πρεπει να βρεις αλλα ταιρια για αυτα! Ποση ωρα εχεις τη κρεμα μεχρι να φανε; το ρωταω επειδη καταλαβα οτι τα περιμενεις και λιγο μηπως ξαναφανε!
 
Αν ειναι 50 ημερων χρειαζονται ενα ταισμα την ημερα εφοσον τρωνε και μονα τους!

Σε 2 ημέρες κλείνουν 30 ημέρες μαζί μας, η όψη τους όταν τα πήρα ήταν όπως τα βλέπεις στην πρώτη φώτο αν μπορέσεις να καταλάβεις κάτι από τη φώτο. Έχουν αρχίσει και τρώνε μόνα τους, αλλά με μια φορά τάισμα την ημέρα το βλέπω απίθανο... Δεν ξέρω γιατί αλλά είναι μέρες που και τα 2 ταΐσματα μοιάζουν να μην είναι αρκετά. Τα ζύγισα προχθές με μια ζυγαριά κουζίνας που έχω, και το 10 - 12% του βάρους τους το τρώνε σε κρέμα σε κάθε τάισμα. (αν η ζυγαριά δεν μου κάνει κόλπα) τα βρήκα 93 και 81 γραμμάρια αντίστοιχα.

Απο το πετ που τα αγορασες θεωρω οτι θα επρεπε να σε ενημερωσουν για την ηλικια των πουλιων, εστω στο περιπου, δεν εννοω ακριβη ημερομηνια γεννησης!

Η αλήθεια είναι οτι θα έπρεπε.


Το συγκεκριμενο κλουβι το ειχα και εγω πολυ παλια, και να σου πω την αληθεια δε με βολεψε με τιποτα! Θεωρω οτι ειναι αβολα τα καγκελα του για τα πουλακια και δεν υπαρχει επαρκης χωρος για να κινουνται και να ανοιγουν τα φτερα τους! Θα σου προτεινα επισης να βγαλεις τη μεγαλη πατηθρα και να βαλεις πατηθρες απο φυικο ξυλο στο σωστο μεγεθος για κοκατιλ σε διαφορα μεγεθη για να γυμναζουν και τα ποδαρακια τους! Οι 3 σκαλες ειναι περιττες και σου πιανουν χωρο στο κλουβι αρκετο. Τα κοκατλ δε χρειαζονται σκαλες! αν θες ασε τη μια μονο και βαλε κανα παιχνιδακι μεσα για να απασχολουνται τα πουλακια! Επισης βαλε και τη σχαρα στο πατο για να μην ερχονται σε επαφη με τις ακαθαρσιες τους! Νερακι τους εχεις στο κλουβι;

Τώρα με απογοήτευσες... Θα το δω πάλι στην πορεία, αν χρειαστεί θα γίνει αναβάθμιση. Το πήρα επειδή ανοίγει από πάνω να είχε ένα ενδιαφέρον για αυτά και σαν παιχνίδι. Για αυτό έβαλα και τις σκαλίτσες για να ανεβαίνουν από κάτω προς τα πάνω και να εκμεταλλευτώ το ύψος του κλουβιού.

Για τις πατηθρες ποιες προτείνεις να πάρω, και τα μεγέθη που αναφέρεις ποια είναι τα ιδανικά;

Τους έβαλα παιχνιδάκι αλλά μάλλον βιαστικά να το βάλω μέσα και ουτε που το άγγιζαν, το έβγαλα τώρα και το κρέμασα απέξω να το συνηθίσουν πρώτα.

Τη σχάρα κάτω την έβγαλα γιατί τα ποδαράκια τους είναι μικρά και δεν πατάνε ακόμα καλά, με τη σχάρα νιώθω ότι ταλαιπωρούνται και για αυτό την έβγαλα... αν δεν παίζει πρόβλημα να τη βάλω, φυσικά και είναι ποιο υγυινό με τη σχάρα το περιβάλον.

Τους έχω νεράκι, απλά τα είχα βγάλει για πλύσιμο όταν έβγαλα τη φώτο.

Ποση ωρα εχεις τη κρεμα μεχρι να φανε; το ρωταω επειδη καταλαβα οτι τα περιμενεις και λιγο μηπως ξαναφανε!

Την κρέμα την έχω σε μπεν μαρι, μπολάκι με βραστό νερό και μέσα σε αυτό άλλο μπολάκι με την κρέμα. Για να την κρατάει ζεστή όσο τα "κυνηγάω με το ταπεράκι στην παραλία για να φάνε... " είναι λίγο περίεργο αυτό που κάνουν, μόλις φάνε την πρώτη δόση, αμέσως πετάνε σε ένα σημείο λες και τους βάζω βενζίνη εκείνη την ώρα. Μετά κάποιες φορές δεν θέλουν άλλο και άλλες μετά από 5 λεπτά τρώνε και άλλη κρέμα.
 
Εγώ με τα ταίσματα ειδικά σε πουλιά που το ζητάνε είμαι πολύ επιεικής και δεν πηγαίνω βάσει ημερών και κανόνων απογαλακτισμού. Θεωρώ τον συναισθηματικό απογαλακτισμό ίσως και σημαντικότερο του βιολογικού και πρέπει να θυμόμαστε πώς όσο καλά και να πιστεύουμε ότι το κάνουμε προσομοιώνοντας τις συνθήκες και τον χειρισμό των φυσικών γονιών τους ότι δεν μπορούμε ποτέ να το πετύχουμε ακριβώς καθώς αφήνουμε τον παρόγοντα της ξεχωριστής προσωπικότητας και χειρισμού του κάθε γονέα απ'έξω. Όλοι απογαλακτίζουν τις αμαζόνες πρίν τους 3 μήνες (που θέλουν να τις πουλήσουν σύντομα) πράγμα πολύ βίαιο κατα τη γνώμη μου επειδή είναι και σχετικά λαίμαργα σαν πουλιά και τρώνε εύκολα. Τα δικά μου σταμάτησαν το ένα τάισμα την ημέρα όταν έγιναν 6 μηνών. Η Μπέττυ, μέχρι τους 6 μήνες και για μια φορά μέσα στην ημέρα και όχι πάντα σε συγκεκριμένη ώρα με έβλεπε και τσίριζε να της δώσω φαγητό στο στόμα. Δεν υπήρχε περίπτωση να την άφηνα έτσι αφού το ζητούσε. Μόλις ερχόταν η σύριγγα εννοείται πως γινόταν μάχη για το ποιος θα πρωτοφάει. :D Ώσπου μια μέρα δεν μου ζήτησε ξανά.

Μπορείς να δίνεις μικρότερη ποσότητα μέσα στην ημέρα κι όχι ολόκληρο γεύμα. Μια ψυχολογική τόνωση.
 
Back
Top