Φροντίδα Κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τη φροντίδα του budgie μου

aimilia minopoulou

PB New Member
Εγγραφή
2 Απρ 2024
Μηνύματα
20
Καλησπέρα είμαι καινούργια και δεν γνωρίζω πολλα
Πριν μια βδομάδα πήρα ένα μπατζι και δεν γνωρίζω αρκετά πράγματα παρακάτω θα γράψω κάποιες ερωτήσεις κ οποίος μπορέσει θα εκτιμήσω τις απαντήσεις του
1η Κάθε ποτέ μπορώ να του δινω λαχανικά ; Άλλη λένε μια φορά την βδομάδα άλλη κάθε μέρα ποιο είναι το σωστό ; Και κάθε ποτέ φρούτα ;
2η τι λαχανικά μπορεί να τρώει ; Εμένα ποιο πολύ τρώει το μαρούλι κάνει συνέχεια ; Γτ κάπου είδ όχι
3η κάθε ποτέ καθαρίζουμε κ το Κλούβι και την τροφή ; Εγώ μέχρι στιγμής τ κάνω κάθε μέρα Γτ φοβάμαι πολύ για ακαρεα εσείς πως καθαρίζετε το κάνω με μυλοξυδο είναι σωστό;
4η πέρα από τα λαχανικά κ αύτα που τρώει στο σπίτι πρέπει να αγοράσω κάτι άλλο από το πετ σοπ;
5η κάθε ποτέ να του βάζω μπανιέρα ; Όσες φορές του έχω βάλει δεν μπαίνει κ τον ψεκάζω εγώ με ένα ψεκαστηρι είναι σωστό ;;;
 
1η Κάθε ποτέ μπορώ να του δινω λαχανικά ; Άλλη λένε μια φορά την βδομάδα άλλη κάθε μέρα ποιο είναι το σωστό ; Και κάθε ποτέ φρούτα ;
Θα μπορούσες και κάθε ημέρα να δίνεις λαχανικά, βότανα. Προτίμησε κηπευτικά από τα φρούτα, καθώς τα τελευταία έχουν πολλά σάκχαρα και "παχαίνουν"
2η τι λαχανικά μπορεί να τρώει ; Εμένα ποιο πολύ τρώει το μαρούλι κάνει συνέχεια ; Γτ κάπου είδ όχι
Στο αρχείο που σου επισυνάπτω υπάρχει λίστα με τις επιτρεπόμενες και μη φυτικές τροφές. Το μαρούλι δίνει ασβέστιο, αλλά σίγουρα υπάρχουν καλύτερα λαχανικά να του δοθούν, δεδομένου ότι τα μαρούλια ψεκάζονται έντονα για να παραμένουν "βελούδινα" και ελκυστικά στον αγοραστή. https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-φυτά-και-καρποί-για-τα-πουλιά.26454/
3η κάθε ποτέ καθαρίζουμε κ το Κλούβι και την τροφή ; Εγώ μέχρι στιγμής τ κάνω κάθε μέρα Γτ φοβάμαι πολύ για ακαρεα εσείς πως καθαρίζετε το κάνω με μυλοξυδο είναι σωστό;
Αυτό εξαρτάται και από το μέγεθος του κλουβιού, υπό την έννοια ότι όσο μεγαλύτερο, τόσο αραιότερα μπορεί κανείς να το καθαρίζει. Το καθημερινό καθάρισμα φυσικά είναι και το ιδεατό. Το μηλόξυδο, κατά τη γνώμη μου κάθε ημέρα δεν είναι απαραίτητο, γιατί λόγω όξινου pH μπορεί πιο σύντομα να διαβρώσει το μέταλλο του κλουβιού.
4η πέρα από τα λαχανικά κ αύτα που τρώει στο σπίτι πρέπει να αγοράσω κάτι άλλο από το πετ σοπ;
ίσως μπανιέρα, αν δεν έχεις ήδη, και φυσικά κόκκαλο σουπιάς, ώστε να λαμβάνει ασβέστιο. Κατά τα άλλα με το κατάλληλο μείγμα τροφής και τα λαχανικά / βότανα η διατροφή του μπορεί να θεωρηθεί άριστη. Στην περίπτωση που θα ήθελες να το εκπαιδεύσεις / εξοικειώσεις μαζί σου, θα μπορούσες να πάρεις και λίγο κεχρί μίλλετ, το οποίο όμως θα χρησιμοποιείς μόνο για επιβράβευση στην εκπαίδευση. Απέφυγε παστέλια , βιταμίνες σε διάφανα σακουλάκια (χωρίς μάρκα), χύμα προϊόντα όπως τροφές, ακόμα κι αν το πετσοπ σε διαβεβαιώνει ότι μόλις άνοιξε το σακί...ναι, αφήνουν μεγαλύτερο εμπορικό κέρδος, παρά ταύτα πρόκειται για υλικά για τα οποία δεν γνωρίζεις ούτε τη σύσταση, ούτε αν έχει γίνει σωστή συντήρηση, αλλά ούτε την καθαρότητά τους.
5η κάθε ποτέ να του βάζω μπανιέρα ; Όσες φορές του έχω βάλει δεν μπαίνει κ τον ψεκάζω εγώ με ένα ψεκαστηρι είναι σωστό ;;;
κάθε πρωί τη βάζεις, βγάζοντας οποιοδήποτε τρόφιμο υπάρχει στο κλουβί ώστε να μην νοτιστεί και αυξηθεί ο κίνδυνος επιμόλυνσής τους από παθογόνα, δεν την τοποθετείς κάτω από πατήθρες, για να μην κουτσουλήσει μέσα, αφήνεις το πουλί με την μπανιέρα για 20-30 λεπτά και μετά τη βγάζεις, κάνει - δεν κάνει μπάνιο. Επαναλαμβάνεις τις επόμενες ημέρες. Κάνεις υπομονή. Το πουλάκι δεν θα πρέπει να αντιλαμβάνεται ότι το παρακολουθείς, δλδ καλό θα ήταν να μη σε βλέπει, ώστε να νιώθει ασφαλές να μπει στο νερό (ένστικτο επιβίωσης), καθώς βρεγμένο όπως καταλαβαίνεις, είναι πιο ευάλωτο στους θηρευτές.

Να το χαίρεσαι!!!
 
@aimilia minopoulou Να το χαίρεσαι το πουλάκι σού! Σε όσα σου έγραψε ο @ianos ήθελα να συμπληρώσω εμπειρικά ως αναφορά το μπάνιο, οτι ο δικός μου δεν θέλει κάθε μέρα να κάνει μπάνιο. Έχει σπάνια ήλιο εδώ και αυτό παίζει το ρόλο του. Όταν έχει ήλιο κάποιες φορές "Ζητάει" και περισσότερες από μία φορά την ημέρα να μπει σε νερό. Στην αρχή του έβαζα μπανιέρα και τον ψεκαζα όταν δεν έμπαινε μέσα. Μετά από 2 βδομάδες εξοικείωση άρχισα να τον βγάζω για να πετάει, έκανα χούφτα τα χέρια μου κάτω απ την βρύση ενώ έτρεχε πολύ λίγο και άρχισε να κάνει με αυτόν τον τρόπο πιο συχνά μέσα στα χέρια μου. Την μπανιέρα την χρησιμοποιεί μόνο όταν κάνει πολύ χάλια τα πόδια του πχ όταν του βάζω να τρώει κουνουπίδι και μπρόκολο μέσα σε πιάτο πάνω στο τραπέζι και πατάει μέσα και κολλάνε στα πόδια του. Σε γενικές γραμμές δεν την προτιμάει. Συνήθως πετάει και κάθεται πάνω στη βρύση και άλλες πάλι λέει " Ο Δημήτρης κάνει μπανιο" όταν θέλει να του ανοίξω για να παει στην βρυση να πλυθεί.
 
@Donnacsg ευχαριστώ πολύ τον έχω μια βδομάδα κ σήμερα είναι η δεύτερη μέρα που τον έβγαλα από το Κλούβι του. Τα πάμε καλά αλλά στο χέρι μ όταν έχω κεχρί δεν έρχεται , μόνο στο Κλούβι . Αν του το βάλω κάτω από την κοιλιτσα ανεβαίνει αλλά δεν κάθεται πολύ φεύγει . Σήμερα έκατσε κάνα τέταρτο έξω πέταξε κ μπήκε μόνος τ μέσα ακόμα θέλει τ χρόνο του
Όσο για την μπανιέρα θα το κάνω να δω αν κ εγώ τον ψεκάζω μέχρι στιγμής γιατί δεν μπαίνει
 
@aimilia minopoulou Όσο του δίνεις χώρο και δεν τον πιέζεις να κάνει πράγματα θα σε εμπιστεύεται περισσότερο και θα χαιρεστε και οι 2 σας . Είναι πολύ καινούργια η σχέση σας αλλά απ ότι καταλαβαίνω τα πάτε πολύ καλά για αρχή 😁❤ Να μας τον "παρουσιάσεις" κι ολας να τον θαυμάσουμε !!!
 
Back
Top