Ασθένειες Κάτι έχει στο πόδι του το καναρινάκι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Dimi1994
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Dimi1994

PB New Member
Εγγραφή
2 Φεβ 2020
Μηνύματα
25
Πόλη
Καρδίτσα
Καλησπερα Μόλις ειδα ότι το καναρινακι μου έχει κάτι στο ποδι !
Σαν μπαλίτσα μικρή πρέπει να το έχει καιρό είναι αρκετα μεγάλο
Κάθεται με το ποδι όρθιο
Ξερετε τ είναι;είναι μεταδοτικό;το έχω μαζί με ένα άλλο καναρινι στο ιδιο κλουβί !
 
  • Like
Αντιδράσεις: vicky1
@Dimi1994 καλησπέρα ! Θα σ επισυνάψω κ εγώ ένα τέτοιο καρούμπαλο π είχε βγάλει κ το δικό μ… του είχα βάλει μπεταντιν κρέμα για μια βδομάδα αλλά δεν έδειξε βελτίωση και μεγάλωσε… το καναρινι μ θα πέθαινε αν δεν το πήγαινα στον γιατρό …το πήγα του το έδωσε και μ έδωσε αντιβίωση για μια βδομάδα έτσι έγινε τελείως καλά !προληπτικα το καλύτερο είναι να τα χωρίσεις αφού δεν ξέρουμε τι μπορεί να είναι
Θα σ πρότεινα να το πας σε γιατρό χωρίς να είμαι ειδική σε κάτι …58E35106-40C2-43CE-80F7-FBAEE2BD6902.webp
 
Έβγαλα μια φωτο μόνο κ Δν ανεβαίνει είναι μεγάλο τ αρχείο λεει
[automerge]1691260396[/automerge]
Είναι αρκετα μεγάλο
[automerge]1691260452[/automerge]
IMG_1943.webp
 
@Dimi1994 μπορείς για πιο γρήγορα να βγάλεις ένα στιγμιότυπο οθόνης. Είναι αρκετά μικρό κ θα μπορείς να το στείλεις!
Οκ, μόλις είδα ότι το έστειλες!
Επειδή δεν γνωρίζω τι μπορεί να είναι θα σου πούνε τα πιο έμπειρα μέλη. Εύχομαι να είναι περαστικά!
 
@MARY58στο μπαλόνι το έχω χωρίς σίτα κ είναι μαζί με ενα ακόμα καναρινακι
[automerge]1691260773[/automerge]
@Dimi1994 μπορείς για πιο γρήγορα να βγάλεις ένα στιγμιότυπο οθόνης. Είναι αρκετά μικρό κ θα μπορείς να το στείλεις!
Οκ, μόλις είδα ότι το έστειλες!
Επειδή δεν γνωρίζω τι μπορεί να είναι θα σου πούνε τα πιο έμπειρα μέλη. Εύχομαι να είναι περαστικά!
Σε ευχαριστώ πολύ 😌
[automerge]1691260823[/automerge]
@vicky1τεκικα έμαθες τι ήταν αυτό που είχε βγάλει στο ποδαράκι;τ σ είπαν;
 
@MARY58δεν νομίζω να φαινεται καθαρά γιατί έριξα την ποιότητα για να καταφέρω να την ανεβάσω !
[automerge]1691261210[/automerge]
@vicky1 σου είπε π γιατρός τι ήταν αυτό;
 
@Dimi1994 εκτός κ από άλλους τρόπους, εγώ κατέβασα μια εφαρμογή από το play store, το qreduce lite κ μείωσα τα mb της φωτό σε kb κ έτσι μπόρεσα να τις ανεβάσω.
 
@Dimi1994ηταν μόλυνση π προήλθε από τραυματισμό … καθάρισε κ τις πατηθρες του…επειδή από ότι βλέπω είναι αρκετά μεγάλο το καρούμπαλο του καλο είναι την Δευτέρα να το πας σε γιατρό π ασχολείται με πτηνά .. θα το βοηθήσει .. μην το αμελήσεις είναι πολύ ευαίσθητα τα πουλάκια
 
@Dimi1994 είναι στο ίδιο κλουβί με άλλο καναρινι. Μήπως το χτύπησε το άλλο; Είδες πουθενά να εξέχει κάτι που θα μπορούσε να το τραυματίσει; Έχεις βρακάκι στο κλουβί; Αν ναι, μήπως πιάστηκε το πόδι του;
 
Επίσης προσπάθησε να το παρατηρήσεις από μακριά .. το δικό μ μόλις έβγαινα από το δωμάτιο καθόταν κάτω και μόλις μα έβλεπε ανέβαινε στο κλαδάκι κ κελαηδούσε … τα πουλάκια από την φύση τους προσπαθούν να κρύψουν την ασθένεια τους από Ότι έχω διαβάσει
 
@MARY58 σηεμρα αγόρασα για το κλουβί βρακακι το έβαλα κ είδα το σημαδι στο ποδι
[automerge]1691268699[/automerge]
@vicky1 το συγκεκριμένο καναρινι το βρήκα ένα μεσημέρι έξω σε μια γωνίτσα που έριχνε χαλαζι !απο καποιον έφυγε ..το μάζεψα κ το πήρα κ το έβαλα στο κλουβί με ένα αρσενικό π έχω
Την άλλη μερα είδα γέννησε αυγο αλλά το βρήκα σπασμένο γτ Δν είχα κάποια φωλια .. κ τότε κατλααβα πως ήταν θηλυκό
Άρα Δν κελαηδαει σαν θηλυκό αππ την πρώτη μερα που το έχω !το μόνο που παρατηρώ είναι πως κάθεται συνεχεια την φωλια (που του έβαλα εφόσον είδα πως γέννησε αυγο!)τον τελευταίο μηνα κ σήμερα καταλαβα γτ κάθεται γτ πονάει το ποδαράκι του.
[automerge]1691268996[/automerge]
@vicky1μενω σε επαρχία κ δεν νμζ να υπάρχει πτηνιατρος
Σε κτηνίατρο λες να μπορούν να τ βοηθήσουν ;
[automerge]1691269192[/automerge]
@vicky1η αλήθεια είναι πως το άλλο καναρινι αρσενικό μαλώνει μαζί του κάθε φορά που τους βάζω τροφή κ νερο
Αλλά Δν είδα ποτε καμία επίθεση
Αντίθετα τώρα π είδα τι εβγαλε στο ποδαράκι του παρατήρησα πως το καναρινι π έχει τ σημαδι κάθεται στην φωλια μαζεμένο κ το άλλο τ αρσενικό κάθεται από πάνω του κ το κοιταει όλη την ώρα.. είναι τρομερό σαν να είναι άνθρωποι …πατάει στην φωλια όρθιο κ με το Ράμφος του κάθεται δίπλα του πάνω από τ πρόσωπο του
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Dimi1994 για να κάθεται συνέχεια το ενοχλεί και το πονάει αρκετά…και εγώ εχασα μέρες προσπαθώντας να το βοηθήσω μόνη μ… του καθάριζα το πόδι με φυσιολογικό όρο και betadin…δεν θεωρώ ότι θα τα κατάφερνε αν δεν έπινε την αντιβίωση..απλά επειδή είναι πολύ εύθραυστα πλάσματα καλο είναι να μην πειραματιζόμαστε μόνοι μας ..αν είσαι στην Αθήνα θα σ πρότεινα τον κτηνίατρο κ ακριβο..τ είμαι υποχρεη γιατί έσωσε το δικό μ !
[automerge]1691269587[/automerge]
@Dimi1994 συγγνώμη τώρα είδα ότι είπες ότι μένεις επαρχία …στο forum υπάρχει λίστα πτηνιατρων ίσως κάποιος είναι κοντά σ … ίσως κ ο κτηνίατρος βοηθήσει ας κανεις μια προσπάθεια είναι κρίμα !
 
στο forum υπάρχει λίστα πτηνιατρων ίσως κάποιος είναι κοντά σ …
Επισυνάπτω τη λίστα για την περίπτωση που κάποιος γιατρός είναι σε απόσταση προσβάσιμη.
 
Back
Top