Ασθένειες Κάτι σαν πληγή στο ποδαράκι green cheek conure

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mirto
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Mirto

PB New Member
Εγγραφή
13 Ιαν 2021
Μηνύματα
153
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα, παρατήρησα ότι το Τσικάκι έχει κάτι σαν πληγή στο πόδι του. Δεν φαίνεται να τον ενοχλεί στο περπάτημα ούτε στην προσγείωση αλλά έχω προσέξει ότι κάθετε αρκετές φορές με το ένα ποδαράκι μαζεμένο. Χρειάζεται γιατρό; Ωστόσο, υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω; Επίσης, έχετε να μου προτείνετε κάποιον καλό πτηνίατρο;

(Φωτογραφία από τα ποδαράκια)
viber_image_2022-05-18_15-43-36-861 (2).webp

Ευχαριστώ 😊
 

Συνημμένα

  • viber_image_2022-05-18_15-43-36-861 (2).webp
    viber_image_2022-05-18_15-43-36-861 (2).webp
    20 KB · Προβολές: 8
Ανεξάρτητα εάν πρέπει να τον δει πτηνιατρος ή όχι,



Εγώ από την προσωπική μου εμπειρία σου συστεινω για να έχεις υπόψη σου , την Δουκάκη.

Για τα λοιπά θα σου πουν εμπειρότεροι από εμένα. Να το χαίρεσαι το Τσικακη. 🥰
 
Μήπως προσγειώνεται πολύ απότομα ή χτύπησε πουθενά;
Και εμένα όλες οι κονουρες μου είτε στέκονται με τις ώρες στο ένα πόδι, είτε κάνουν διάφορα ακροβατικά ή τρώνε με το ένα.
 
Καλησπέρα! Ευτυχώς η πληγή (ή όταν και αν ήταν αυτό)επουλώθηκε! Γενικότερα το Τσικάκι φαίνεται πολύ καλύτερα (φαινόταν κάπως πιο νωχελικός προηγουμένως). Οπότε υποθέτω πως δεν ήταν κάτι σοβαρό :D
 
.Ευτυχώς η πληγή (ή όταν και αν ήταν αυτό)επουλώθηκε!
Έτσι απο μόνοι τους πέρασαν οι ερεθισμοί που είχε στα πόδια του; εγώ τους βρήκα έντονους...
Πρόσεξε ιδιαιτέρως την καθαριότητα και το είδος των πατήθρων στο κλουβί του και γενικότερα παρατήρησε που και πως στηρίζει τα πόδια του (εκτός από έναν όχι σοβαρό ερεθισμό στην πατούσα, διακρίνω έντονους ερεθισμούς στο πίσω μέρος των κλειδώσεων και στα δύο του πόδια).
[automerge]1653516245[/automerge]
viber_image_2022-05-18_15-43-36-861 (2).webp
 
Έτσι απο μόνοι τους πέρασαν οι ερεθισμοί που είχε στα πόδια του; εγώ τους βρήκα έντονους...
Αυτή είναι η κατάσταση τους τώρα:
viber_image_2022-05-26_21-11-02-711.jpg
έντονους ερεθισμούς στο πίσω μέρος των κλειδώσεων
(σε αυτούς αναφερόμουν αρχικά :])
ερεθισμό στην πατούσα
Επίσης, αυτό ήταν κάπως σαν ξεφλούδισμα, δεν θα το έλεγα τόσο ερεθισμό...
Πρόσεξε ιδιαιτέρως την καθαριότητα και το είδος των πατήθρων στο κλουβί του και γενικότερα παρατήρησε που και πως στηρίζει τα πόδια του
Ευχαριστώ, θα το προσέξω. Γενικά το κλουβί το καθαρίζω μία φορά την βδομάδα, δεν ξέρω αν χρειάζεται παραπάνω...
 
. Γενικά το κλουβί το καθαρίζω μία φορά την βδομάδα, δεν ξέρω αν χρειάζεται παραπάνω...
Το πάτωμα, το υπόστρωμα (χρησιμοποιώ κλασσικά εφημεριδες) και τη σχάρα εγω το καθαρίζω κάθε μερα με σφουγγάρι και νερο με λιγο ξίδι. Τα υπόλοιπα αξεσουάρ του κλουβιού καλα ειναι κάθε εβδομαδα.
 
Back
Top