Γενικά Κάτοχοι African Grey

Stavros

Administrator
Staff member
Εγγραφή
7 Απρ 2006
Μηνύματα
20.400
Ποια από τα μέλη μας στο forum φροντίζουν/αν παπαγάλο African Grey. Αν είστε ή ήσασταν στο παρελθόν κάτοχοι Zako, πείτε μας πότε τον αποκτήσατε - αναλάβατε τη φροντίδα του.
 
Το 1988 αγόρασα ένα μωρό zaco 4άρων μηνών ταισμένο στο χέρι.
Του έδινα κρέμα για νεοσσούς και σπόρους.
Έζησε κοντά μας μόνο για 4-5 μέρες.
Ένα βράδυ έκανε εμετούς και το ξημέρωμα πέθανε.
Το πρωί πήγα το πεθαμένο πουλάκι στον γιατρό Ακρίβο του έκανε νεκροψία. Αποδείχθηκε πως είχε μύκητες.
Ο γιατρός επέμεινε πως τους είχε από καιρό και κακώς δεν τον πήγα για εξέταση *πριν τον αγοράσω **διότι το ποσοστό θνησιμότητας στα μωρά ζακό είναι πολύ μεγάλο.

*Κάτι που σίγουρα δεν θα μου επέτρεπαν από το (γνωστό) κατάστημα επί της Αθηνάς (που τότε δεν γνώριζα την φήμη του, την οποία έμαθα από τον ίδιο τον γιατρό, ο οποίος ξεκίνησε να συνεργάζεται μαζί τους, αλλά γρήγορα υπέβαλε την παραίτηση του, διαπιστώνοντας τις κακές συνθήκες που επικρατούσαν για όλα τα ζώα).
** Και αυτό δεν το γνώριζα...
 
Αυτή την στιγμή, φροντίζω ένα θηλυκό African grey την Λίλα.
Είμαστε τρία χρόνια μαζί (την πήρα τεσσάρων μηνών).
Δεν είχα προηγούμενη εμπειρία με το συγκεκριμένο είδος, είχα όμως με άλλους μικρότερους παπαγάλους.
Αξιαγάπητο πουλάκι, αμοιβαίος έρωτας.😍



.
 
Είχα πρόσφατα african grey αλλά η χαρά μου κράτησε λίγο(δυο μηνες)....ακόμα κλαίω...δυστυχώς δεν έψαξα και πήρα το πουλί από απατεώνα...ήταν άρρωστο...η νεκροψία έδειξε μυκοπλασμα....
 
Το 1975 ο πατέρας μ πηρε τον πρώτο γκρίζο του. Έζησε μέχρι και το καλοκαίρι του 2012 σε ενα καύσωνα στο νησί τον αποχαιρέτηςαμε Μεγάλη απώλεια πολλες κ ομορφες οι αναμνήσεις.
Λιγο μετα σε ένα ταξίδι μου στο εξωτερικό πήρα το κοριτσάκι μου 🥰🥰🥰. Δεν ήταν σχεδιασμένη η αγορά προέκυψε…ένα θηλυκό γκριζακι.. με διάλεξε εκείνη….δε γινόταν να μην την πάρω…ηταν φρέσκια η απώλεια αλλά αν δεν την έπαιρνα θα το μετάνοιωνα πικρά. κονγκο το μεγαλόσωμο ανοιχτόχρωμο ειδος (βασιλικό silver) το οποίο το κράτησα για λιγο καιρό μόνο του… της πηρα λιγο μετά και ενα αγόρι ενα αρσενικό γκριζακι.
Κατέληξα όμως να την ζευγαρώσω με τα χρόνια με ένα αλλο γκριζακι τον πιο ψηλό ζακο που έχω δει στη ζωη μου. ένα πανέμορφο πουλί απογαλακτισμενο από τους φυσικους γονείς του, πραγματικά ένα υπέροχο αρσενικό με τον οποίο δουλέψαμε μαζί κάποια χρόνια για να κερδίσουμε την καρδιά της. Και τα καταφέραμε :) . Ένα Αξιοθαύμαστο πουλί δε χορταίνω να τον χαζεύω ο οποιος είναι και φορέας “red factor”
Να σημειώσω ότι την σέβεται και την προσέχει όπως ακριβώς της αξίζει αλλά σέβεται και το δεσιμο που έχει το κορίτσι του μαζί μου. Την περίοδο της αναπαραγωγης τους ενοχλείται από αυτο αλλα κάνω πίσω και τους αφήνω να ζήσουν αυτο που η φύση τους καλεί να κάνουν συμπεριλαμβανοντας με και έμενα κανονικά μέσα σε αυτο. Μου επέτρεψαν να μπω κ εγώ και είναι μαγεία ο κόσμος τους παιδιά 🥰🥰
 
Καλησπέρα και από εμένα, μετά από πολύ έρευνα και ψάξιμο απέκτησα και εγώ πέρυσι τον Ιβαν μου ❤️ African grey Congo τον πήραμε σπίτι 4 μηνών απογαλακτισμενο ! Οχι επειδή είναι δικός μου αλλά είναι κούκλος❤️! Μετά από παρά πολύ άγχος,που μάλλον προέκυπτε λόγο της απειρίας μου , καταφέραμε να βρούμε τους ρυθμούς μας και να κάνουμε ωραια παρέα οι τρεις μας, αν και στην αρχή μας ταλαιπώρησε λίγο με κάποιες μικρό επιθέσεις 😂. Είναι πολύ εκφραστικός και απαιτητικός, ότι θέλει το διεκδικεί 😂 και ότι νιώθει το δείχνει! Είναι καλοφαγάς τρώει τα πάντα πελλετ, σπόρια ,λαχανικά ,φρούτα και τρελαίνεται για το palm oil !
 
Back
Top