Γενικά Κάτοχοι Cockatoo

Stavros

Administrator
Staff member
Εγγραφή
7 Απρ 2006
Μηνύματα
20.400
Ποια από τα μέλη μας στο forum φροντίζουν παπαγάλο Cockatoo. Αν είστε ή ήσασταν στο παρελθόν κάτοχοι Cockatoo, πείτε μας ποιο είδος είχατε και πότε το αποκτήσατε - αναλάβατε τη φροντίδα του.
 
Το 1980 η οικογένειά μου (οι γονείς μου) απέκτησαν ένα Sulphur-crested Cockatoo (τον Κόκι).
Δεν είχα αποκλειστικά την φροντίδα του, τον περιποιόμαστε όλοι.
Έζησε μαζί μας 30 χρόνια.
 
Έχω ένα alba cockatoo, ένα χρόνο κλείσαμε μαζί, πανέξυπνο και τετραπερατο πλάσμα! Θέλει φροντίδα, όπως ένα μωρό παιδί. Είναι +28 χρόνων, το υοθετισαμε απο οικογένεια υπερηλίκων. Αντιμετωπίζει αρκετά προβλήματα υγείας τα οποία έχουμε επιληφθεί, (χρονια τοξικωση, προβλήματα ορμονών, κανιβαλισμο πτερωματος απο στρες) είμαστε σε καλό δρόμο ωστόσο. Η ζωή με ένα τέτοιο πλάσμα είναι χαρά Θεού. Νιώθω πολύ τυχερή που την υιοθέτησα.
 
@ianos Το πουλί εχει μάθει απο τοτε που το μεγαλωσαν στα χερια να είναι ελεύθερο, δεν πετάει μόνο σκαρφαλώνει. Η προηγούμενη οικογένεια που την είχε, τη δεκαετία του 2000, θυμαμαι βγαίναν βόλτα στη γειτονική πλατεία με την Ντίνα στον ώμο και γινόταν χαμός με τα πιτσιρίκια που μαζευομασταν τριγυρω. Εκεί μαλιστα τους γνώρισα καλυτερα τους ιδιοκτητες, (ημουν 14 τωρα ειμαι 40). Τότε δεν ήταν και τόσο ηλικιωμένοι και το πουλί έχοντας πολυ καλυτερη περιποίηση ήταν ακόμα πιο όμορφο.
 
Back
Top