Γενικά Κίμπα-λάστιχο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης niva2gr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

niva2gr

PB Member
Εγγραφή
20 Ιουλ 2008
Μηνύματα
965
Πόλη
Λιβαδειά
Σήμερα, όταν έβγαλα τον Κίμπα έξω, αυτός κατάλαβε οτι πεινούσε. Στο playground έχω κρεμάσει ένα τσίγκινο κουπάκι με κεχρί, έτσι ώστε πατώντας στην κούνια να μπορούν τα πουλιά να το φτάνουν. Και συνήθως και ο Κίμπα έτσι κάνει. Όμως φαίνεται οτι σήμερα τον έπιασε βαρεμάρα, και αποφάσισε να κάνει την καμηλοπάρδαλη για να φτάσει το φαΐ χωρίς να ανεβεί στην κούνια! Και ορίστε τα αποτελέσματα:

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Συγνώμη για την απαίσια ποιότητα, αλλά το βίντεο είναι απο το κινητό μου, και το youtube την κάνει 10 φορές χειρότερη!
 
αφασια ειναι! Ειδες εξυπναδα ο μικρος! φτου φτου! Και πολυ πρακτικο μυαλο ο μικρος!
 
Τελειος γινεται. Η ουρα παει;😛

Τι χρωμα βγαινει η καινουρια ουρα;
 
Πάει Φώτη! Και 2-3 φτεράκια που είχαν μείνει έπεσαν κι αυτά! Όσο για την καινούρια ουρά... είχε βγάλει ένα καινούριο, αλλά έσπασε απο τη ρίζα σχεδόν, μιά και δεν έχει στήριξη, και άλλο ένα που έχει βγάλει τώρα το προσέχω πως και πως γιατί ο Κίμπα έχει περιπετειώδες πνεύμα και αν τον αφήσω κάνει βουτιές απο το ενάμισι μέτρο χωρίς φόβο! Πάντως καί τα δύο φτερά αυτά είναι μονόχρωμα γκρι.
 
Tουλαχιστον βλεπεις αν βγαινουν νεα φτερακια;Γιατι αν οχι να κοιταξεις μηπως ειναι τιποτα αλλο πιο ανησυχητικο.
 
Στην ουρά εννοείς ή γενικώς; Γενικώς βγαίνουν καί στο σώμα, καί στα φτερά, Στην ουρά προς το παρόν έχω δει μόνο 2.
 
Μπορει να ειναι φορεας ενα πουλι αυτου του ιου και να μην το δειξει ποτε.Αλλα μπορει να χασουν εντελως το φτερωμα τους αλλα μονο μερικα πουπουλα και αλλα μπορει να εχουν κανονικο φτερωμα.
 
😀 καλο!

Ετσι κανει συνεχεια κι ο Ρουλης!
Σαν καμηλοπαρδαλη του λεω οτι ειναι, ετσι οπως μακραινει ο λαιμος τους εχουν πολυ πλακα!
 
Οχι μωρε δεν εχει τιποτα ο Κιμπα, του σπανε απο τις πτωσεις το παθαινε κι ο Ρουλης μικρος αυτο!
Αφου δεν καθονται σε ησυχια!
Ειναι υγιεις και χαριτωμενος!
 
Είναι περίοδος πτερόρροιας, αλλά σε γενικές γραμμές όπου του έχουν πέσει φτερά έχει βγάλει άλλα. Τα περισσότερα φτερά της ουράς είναι σπασμένα, αλλά δεν έχουν πέσει ακόμα. Μάλλον δεν είναι ακόμα η ώρα τους.
Το θέμα μου με την ουρά είναι οτι τα καινούρια φτερά που βγάζει στην ουρά δεν έχουν στήριξη απο τα άλλα, και φοβάμαι μην σπάζουν τα καινούρια ένα-ένα.

Υπάρχει κάποιος τρόπος στήριξης για τέτοιες περιπτώσεις;
 
σαν εμενα ο μικρος🙄..λαστιχο σαν τον παππου...
(και ο σιβο τα ειχε σπασει.. Αλλα τωρα ειναι οκ!)
 
Ειναι υγιεις και χαριτωμενος!

Και τσιλιβίθρας! Μισή μπουκιά, ακόμα και για κοκατίλ! Θα βγάλουμε καινούρια ποικιλία! Πώς λέμε "Mini Mavaw"! Με ένα επίσης μικρόσωμο ταίρι ο Κίμπα θα βγάζει "Mini Cockatiel"!



σαν εμενα ο μικρος🙄..λαστιχο σαν τον παππου...
(και ο σιβο τα ειχε σπασει.. Αλλα τωρα ειναι οκ!)

Άσε Άγγελε! Η αγαπημένη του στάση παιχνιδιού, όταν δεν μαλώνει με τα παιχνίδια του, είναι κρεμασμένος ανάποδα!
 
Καλά, είπαμε, ο Έλβις είναι μαϊμού!
Εδώ στον Κίμπα μιλάνε τα γονίδια το Ζωρζ, που έκανε μπάνιο και κρεμιόταν ανάποδα!
 
Εδώ στον Κίμπα μιλάνε τα γονίδια το Ζωρζ, που έκανε μπάνιο και κρεμιόταν ανάποδα!


Αυτο το αναποδο ειναι ολα τα λεφτα. Πριν 2 μερες πηρα το ψεκαστηρι και εριξα δοκιμαστικα να δω αν θελει το ζευγαρι κοκατιλ μου να κανει μπανιο. Ο αρσενικος ανοιγε διαπλατα τα φτερα😛 καθοταν αναποδα και το απολαμβανε. Πρωτη φορα μου το εκανε..
 
Back
Top