Βότανα Κίνδυνοι από τα βότανα στα πτηνά

kristhegreek

PB Member
Εγγραφή
27 Νοε 2007
Μηνύματα
829
Πόλη
Τήνος
Τα τόσο ωφέλιμα βότανα, πολλές φορές κρύβουν κινδύνους που οι περισσότεροι από εμάς αγνοούν.
Πολλά από αυτά είναι η πρώτη ύλη φαρμάκων του εμπορίου και έχουν ανάλογες ιδιότητες.
Κάποια από αυτά είναι ναρκωτικά, άλλα εμπεριέχουν επικίνδυνα δηλητήρια.
Εδώ θα ήταν χρήσιμο να πω, ότι πρέπει να είμαστε απόλυτα ενήμεροι για τον τρόπο χρήσης του κάθε βοτάνου.
Όπως έχουμε δει π.χ. εδώ : https://community.petbirds.gr/threads/Τσουκνίδα-στα-καναρίνια.262/
Άλλη η δράση του κάθε βοτάνου αν βραστεί, αν πιούμε το ζωμό του, αν το φάμε, αν φάμε τη ρίζα του ή το άνθος του.
Η δοσολογία είναι πολύ σημαντική, όπως και η συχνότητα της χρήσης του.
Ενώ το ένα βότανο μπορούμε να το καταπιούμε το άλλο κάνει μόνο για κατάπλασμα ή παραγωγή αλοιφής (εξωτερική χρήση).
Υπάρχουν και βότανα που πρέπει να δίνονται μόνο σε συνδυασμό με κάποια άλλα.
Πολλά βότανα έχουν υποείδη με διαφορετικές ιδιότητες από το αρχικό φυτό.

Αυτοί και άλλοι κίνδυνοι ελλοχεύουν από την αλόγιστη χρήση βοτάνων, η οποία πρέπει να γίνεται μόνο αν είμαστε απόλυτα σίγουροι για τον τρόπο, ποσότητα, δόσολογία, είδος βοτάνου κλπ.
 
Η νέα αυτή ενότητα "Βότανα-Φυσικές θεραπείες" χρειαζόταν, αλλά επειδή βλέπω ότι ο κάθε ένας, δημοσιεύει ότι ξέρει ή ότι βρίσκει στο Internet για τα βότανα.
Θέλω να ζητήσω, αντί να δημοσιεύουμε ποσότητα άχρηστων πληροφοριών, να δημοσιεύει ο κάθε ένας μας, μόνο ότι έχει ο ίδιος (ή γνωστός του) χρησιμοποιήσει με καλά αποτελέσματα, επισυνάπτοντας όλες τις πληροφορίες που χρειάζονται για να μπορέσει κάποιος άλλος να βοηθηθεί χρησιμοποιώντας το βότανο αυτό.
Μόνο έτσι θα γίνουμε χρήσιμοι στους υπόλοιπους και θα ωφεληθούμε και εμείς από τους άλλους, χωρίς να μετατρέψουμε τα πουλάκια μας σε πειραματόζωα με αμφίβολα αποτελέσματα.
 
χριστο συμφωνω απολυτα με οτι λες. Παντως αν διαβασες στο valentine εδω

Βότανα λεει ακριβως τα ιδια με σενα. τα αλλα αρθρα ειδικα αυτα για το θυμαρι και τα κοκκιδια ειναι εγκυρα και αποτελεσματα ερευνας αν προσεξες(δυστυχως ειναι στα αγγλικα αλλα εχει και αυτοματη μεταφραση).

* δεν ξερω αν εισαι μελος του συλλογου για τα αγρια πουλια που επισυναπτεις αλλα θελω να ξερεις οτι καποτε ενεργα (1993-1994) που ημουνα βολο και τωρα ηθικα ημουν και νοιωθω αντιστοιχα μελος του εκει Σταθμου Προστασιας Αγριων Ζωων και Πτηνων. Το ατομο που για μενα ειναι η ψυχη του συλλογου εκει (ο σταυρος) ειναι ο πιο κολλητος μου στην πατριδα
 
Το site "valentine" μου άρεσε, όπως και τα άλλα που βρήκα στα posts.
Η ένστασή μου έγκειται στο ότι ενώ το site μας είναι εξειδικευμένο στα πτηνά συντροφιάς, αναλίσκουμε το χρόνο μας με γενικόλογες συζητήσεις, που ενώ είναι ενδιαφέρουσες, δεν προσφέρουν τίποτα ή σχεδόν τίποτε στις εξειδικευμένες γνώσεις που χρειαζόμαστε για το hobby μας.
Εγώ θα ήθελα πιο μεστή και στοχευμένη γνώση, που να μπορεί να γίνει πράξη άμεσα, χωρίς πειραματισμούς.

δεν ξερω αν εισαι μελος του συλλογου για τα αγρια πουλια που επισυναπτεις
Δεν είμαι μέλος, αλλά αναγνωρίζω το μεγάλο έργο που επιτελεί και τον στηρίζω.
 
αυτο ειναι κομματι απο τις ξενες ιστοσελιδες που σαφως αναφερεται στην κοκκιδιωση των ζωων αρα δεν ειναι ασχετο


:
The procedure for obtaining product for the treatment and prevention of coccidiosis in animals
The substances which are used in the preparation of the prod- uct are:
- CALCIUM CARBONATE 92-94 % - OREGANO OIL 3-5 %
- THYMUS VULGARIS OIL 1-3 %
- MENTΗA PIPERITA OIL 0,5-1,5 % 20 % of the calcium carbonate is put in a turbo vacuum mixer and the total amount of oils is added after being mixed beforehand. The product is blended together for 10 minutes at 200 rotations per minute. Then the rest of the calcium carbonate is added and mixed again for another 10 minutes. Finally the product is packet. 3. The procedure for obtaining product for the treatment of mastitis
The substances which are used in the procedure for the prepa¬ ration ofthe product are:
- VASELINUM ALBUM 92-94 % - PARAFINUM LIQUIDUM 22-24 %
- OREGANUM VULGARIS OIL 3-5 %
- THYMUS VULGARIS OIL 1-3 %
- MENTHA PIPERITA OIL 0,5-1,5%
20 % of the vaselinum album is put in a mixer that is previ- ously heated at 45°C. After the substance is melted the mixture of the given quantities of oils is added and mixed for 5 minutes at a speed of 200 rotations per minute. The rest of the vaselinum album and all of the parafinum liquidum are added as the product cools down. Then, the product is packed in appropriate syringes, 4.The procedure for obtaining product having anti-dermatitis properties
The substance used in the procedure for preparing the product are:
VASELINUM ALBUM 69-71 % - PARAFINUM LIQUIDUM 21-23 %
- OREGANUM VULGARIS OIL 3-5 %
- THYMUS VULGARIS OIL 2-4 %
- MENTHA PIPERITA OIL 0,5-1,5 % 20 % of the vaselinum album is put in a mixer which is previ- ously heated at 45 0 C. The oils are added and the product is mixed for 10 minutes at a speed of 50 rotations per minute. Then the rest of the vaselinum album and the parafinum liquidum are added. Finally the mass is cooled down and packed in appropriate tubes.
 
Το site "valentine" μου άρεσε, όπως και τα άλλα που βρήκα στα posts.
Η ένστασή μου έγκειται στο ότι ενώ το site μας είναι εξειδικευμένο στα πτηνά συντροφιάς, αναλίσκουμε το χρόνο μας με γενικόλογες συζητήσεις, που ενώ είναι ενδιαφέρουσες, δεν προσφέρουν τίποτα ή σχεδόν τίποτε στις εξειδικευμένες γνώσεις που χρειαζόμαστε για το hobby μας.
Εγώ θα ήθελα πιο μεστή και στοχευμένη γνώση, που να μπορεί να γίνει πράξη άμεσα, χωρίς πειραματισμούς.

Η γνώμη σου σεβαστή, αλλά η οπτική, του καθ' ενός μας, είναι
φυσικά υποκειμενική και δεν είναι εύκολο να συμπέσουμε
σε όλα. Εσύ δεν έχεις, παρά να εκφράζεις συγκεκριμένες
ερωτήσεις και απορίες και να ελπίζεις για ανάλογες απαντήσεις.
 
αυτο ειναι κομματι απο τις ξενες ιστοσελιδες που σαφως αναφερεται στην κοκκιδιωση των ζωων αρα δεν ειναι ασχετο
Έχεις δίκιο δεν το είχα προσέξει.
Η γνώμη σου σεβαστή, αλλά η οπτική, του καθ' ενός μας, είναι
φυσικά υποκειμενική και δεν είναι εύκολο να συμπέσουμε
σε όλα.
Η δική σου γνώμη ακόμη πιο σεβαστή, καθότι δάσκαλος για εμάς τους νεότερους, για να το λες κάτι περισσότερο θα ξέρεις.
 
Back
Top