Φροντίδα Κίνδυνοι από τα μεγάλα νύχια

misalouris

PB Supporter
Εγγραφή
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
19.254
Πόλη
Ν. Ιωνία Μαγνησίας
Ένα περίεργο, παράξενο και κυρίως σπάνιο μπλέξιμο προχτές στην εκτροφή μου!
Σε κάποιο από τα ζευγάρια μου το αρσενικό έδειξε παράξενη συμπεριφορά... σαν να κούτσαινε... σαν να μην μπορούσε να σταθεί.

Συναγερμός λοιπόν... χαμήλωμα στα φώτα. Πιάσιμο του καναρινιού...
Τελικά μικρό το κακό που όμως αν δεν υπήρχε παρατήρηση θα γινόταν σίγουρα μεγαλύτερο.
Το πολύ μεγάλο νύχι από το πίσω δάχτυλο του πουλιού είχε πιαστεί στο καλάμι του!
60661

Η απελευθέρωση ασφαλώς κράτησε ελάχιστα κι αφού κόπηκαν στο σωστό μήκος τα νύχια των ποδιών του επιστράφηκε στο ζευγάρι του για τη συνέχιση της αναπαραγωγικής του προσπάθειας.
Νέο μάθημα λοιπόν ήρθε για να με κάνει να αισθανθώ και πάλι μαθητής...
Ευτυχώς λοιπόν που ακόμη μπορώ και μαθαίνω!
 
Γιάννη, ευτυχώς το πρόσεξες εγκαίρως και δεν είχαμε τραυματισμούς. Θεωρώ πως χρειάζεται προσοχή το θέμα με τις κλωστές, καθώς μπορεί να συμβεί στον καθένα. Κάτι αντίστοιχο είχα πάθει και εγώ με έναν κόκορα μου που του είχαν μπερδευτεί τα πόδια από κλωστή τσουβαλιου και είχε πιαστεί σε ένα σύρμα. Ευτυχώς για αυτόν τον εντόπισα γρήγορα.
 
Απορια, πως και σας ξεφυγε κυριε Γιαννη, αν εχω μαθει κατι νεο απο εσας, ειναι οτι σε περιοδο προετοιμασιας ειναι ο ελεγχος νυχιων και το κουρεμα στην ευαισθητη περιοχη.
 
Σωστά Τάσο.
Αλλά λίγο πως ξεκίνησαν τα αρσενικά να είναι στους κλωβούς αναπαραγωγής από 1/12/2018, λίγο πως πιθανόν τα νύχια να ήταν οριακά σωστά και να μην κόπηκαν και και ίσως πιο πολύ τα μάτια του εκτροφέα έφεραν αυτό το "παράξενο" περιστατικό.
Άλλωστε είναι και πολύ δύσκολο να περάσει το νύχι με αυτόν τον τρόπο από το πόδι του πουλιού...
Να όμως που έγινε...
 
Αναπόφευκτα τα ευτράπελα και τα απρόοπτα πάντα μας ακολουθούν. Συμβαίνουν αυτά. Η έγκαιρη κινητοποίηση και η προειδοποίηση άλλων φίλων της ενασχόλησης μας είναι σύμμαχος!
 
Απορια, πως και σας ξεφυγε κυριε Γιαννη, αν εχω μαθει κατι νεο απο εσας, ειναι οτι σε περιοδο προετοιμασιας ειναι ο ελεγχος νυχιων και το κουρεμα στην ευαισθητη περιοχη.
όλα γίνονται και όλα μπορούν να συμβούν άσχετα με το πόσο έμπειρος εκτροφέας είσαι... μην ξεχνάμε ότι μιλάμε πάντα για ζωντανούς οργανισμούς!
Άλλωστε είναι και πολύ δύσκολο να περάσει το νύχι με αυτόν τον τρόπο από το πόδι του πουλιού...
ως αδύνατο! Που να πάει το μυαλό σού
 
Ειναι και αυτο σπανιο να συμβει αλλα το πιο σπανιο που εχω δει ειναι καρδερινα σε προσπαθεια να φτιαξει τα πουπουλα στο στηθος, να τραβαει πολυ πισω το κεφαλι και να καρφωνει / εγκλωβιζει το ραμφος στα κοκκαλα στερνου της!
 
Back
Top