Αναπαραγωγή Κίνδυνος αιμομιξίας σε αδερφάκια 4ων μηνών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης savio
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

savio

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαϊ 2009
Μηνύματα
19
Πόλη
Ιταλία
Καλημέρα σε όλους!
τον τελευταίο καιρό δεν είχαμε ιντερνετ σπίτι και σας έχασα.. Θα ήθελα τα φώτα σας παιδιά για το ακόλουθο...
τα τρία καναρινάκια μας, σχεδόν 4ων μηνών βρίσκονται μαζί σε ένα μεγάλο κλουβί και ήδη χωρισμένα από τον 1ο μήνα από τους γονείς.
το ένα κελαηδάει πολύ από μωρό που ήταν -ίσως να είναι αρσενικό.. Τις δυο τελευταίες μέρες αντιλήφθηκα πως κάνει σαν πυρωμένο γιατί καβαλάει το ένα από τα αδερφάκια του σε κατάσταση παροξυσμού! το άλλο φυσικά όπου φύγει φύγει!
τι μου προτείνετε να κάνω; υποθέτω ότι είναι πολύ νωρίς για να έχουν πλήρως ανεπτυγμένο γεννετικό σύστημα. Αλλά..
-> πρέπει να τα χωρίσω άμεσα ή μετά από κάποιος μήνες;
-> υπάρχει η πιθανότητα να προκύψει αυγό τώρα;

Δεν θα ήθελα σε καμιά περίπτωση να είμαι ανεύθυνη με τα πουλάκια μας...

ευχαριστώ πολύ,
Σαβ

υ. Γ. Επίσης στο forum για τις Ασθένειες έχω παραθέσει και ένα άλλο ερώτημα
 
αφου το βλεπεις να κελαιδαει και να πειραζει τα αλλα χωρισε το.. Μαλλον ειναι αρσενικο και τα κανει αυτα για να επιβληθει εναντι των αλλων.
 
-> πρέπει να τα χωρίσω άμεσα ή μετά από κάποιος μήνες;
-> υπάρχει η πιθανότητα να προκύψει αυγό τώρα;

Δεν υπάρχει κανείς λόγος να τα χωρίσεις τώρα.
Ούτε υπάρχει πιθανότης για κάποιο αυγό :)
Κατά τον Οκτώβριο που θα έχει ολοκληρωθεί
η καλοκαιρινή πτερόρροια και θα μπορείς να ξεχωρίσεις
τα αρσενικά απο τα θηλυκά, θα μεταφέρεις τα αρσενικά σου
σε ατομικά κλουβάκια και τα θηλυκά όλα μαζί σ' ένα ευρύχωρο κλουβί ή κλούβα.
 
παντως ο παιχτης ειναι σωστος! Θα γινει καλος μπαμπακας μεθαυριο... Να τον χαιρεσαι.. Οσο για αιμομιξια την επομενη αναπαραγωγικη περιοδο μην σε νοιαζει και τοσο.. εαν σε ενδιαφερει να κρατησεις τα χαρακτηριστικα του πατερα, μπορεις μεχρι και τρεις χρονιες να βαλεις ζευγαρια απο την ιδια οικογενεια χωρις προβλημα (in breeding)
 
παντως ο παιχτης ειναι σωστος! Θα γινει καλος μπαμπακας μεθαυριο... Να τον χαιρεσαι.. Οσο για αιμομιξια την επομενη αναπαραγωγικη περιοδο μην σε νοιαζει και τοσο.. εαν σε ενδιαφερει να κρατησεις τα χαρακτηριστικα του πατερα, μπορεις μεχρι και τρεις χρονιες να βαλεις ζευγαρια απο την ιδια οικογενεια χωρις προβλημα (in breeding)

- Στην περίπτωση μας εδώ αμφιβάλω
αν πρόκειται καν, για συμπεριφορά που σημαίνει..."πύρωμα". Συχνά τα νεούδια
πηδάνε το ένα επάνω στο άλλο στα κλαράκια, περισσότερο γιατί έτσι έχουν συνηθίσει
απο την εποχή που βρίσκονταν στην φωλιά, να είναι κοντά,ή επειδή προσπαθούν δια της βίας να κατοχυρώσουν την θέση τους στην ιεραρχεία της κλούβας και σχεδόν ποτέ, για να επιβεβαιώσουν τον ανδρισμό τους. Οσον αφορά το (in breeding), πρόκειται για μια "προχωρημένη τεχνική"
διασταύρωσης που ενδείκνυται, μόνον αν υπάρχουν πολύ συγκεκρημένοι λόγοι
και εφαρμόζεται με μεγάλη προσοχή απο επαγγελματίες εκτροφείς με ιδιαίτερες γνώσεις
του θέματος. Αν βάλει για τρείς χρονιές ζευγάρια ΑΠΛΩΣ απο την ίδια οικογένεια, θα έχει προβλήματα πολλά και διάφορα
( θάνατοι στο αυγό και στους νεοσσούς, μικρότερο μέγεθος πουλιών, μεγιστοποίηση όλων
των ανωμαλιών εμφάνισης, προβλήματα στην υφή και την ποιότητα του πτερώματος κλπ.).
 
Δημήτρη, Μάκη, Iznogood καλημέρα!
Δημήτρη μου σ'ευχαριστώ αλλά λέω να τα αφήσω μαζί προς το παρόν, επειδή δεν βλέπω επιθετική συμπεριφορά του τύπου να τσιμπιούνται, κλπ..
Παίζει το "αεροβάτεμα" :) προς το παρόν, αλλά από αυτά που μου λένε ο Μάκης & ο Iznogood θα περιμένω κατά τον Σεπτέμβρη να τα χωρίσω αφού δεν υπάρχει και κίνδυνος γονιμοποίησης άμεσα.
Ζευγάρια "ενδοοικογενειακά" η αλήθεια είναι πως δεν θέλω γιατί σε καμία περίπτωση δεν είμαι σπεσιαλίστας. Αυτά για τους προχωρημένους του είδους Μάκη μου.. :) εγώ απλά έχω τα καναρινάκια μου να τα φροντίζω.
Σας ευχαριστώ πολύ και τους τρεις!
Σαβ
 
Back
Top