Αναπαραγωγή Κίνηση μέσα στο αυγό

katerinak

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2017
Μηνύματα
924
Πόλη
Ζάκυνθος
Τελικα παιδια δεν υπαρχει περιπτωση να εντοπισουμε κινηση μεσα στο αυγο, ετσι;
Οποτε σε καμμια περιπτωση κατα την ωοσκοπηση δεν προκειται να δουμε το νεοσσο να κουνιεται;
Σε περιπτωση που το αυγο ειναι ενσπορο, δεν θα δουμε ποτε το νεοσσο να κουνιεται;
Σε περιπτωση που το αυγο ειναι ασπορο παρατηρουμε τον κροκο που οπως περιστρεφουμε το αυγο, εκεινος μας ακολουθει, ομως σε ενσπορο αυγο τι γινεται;
Ρωταω σχετικα με μια διαφωνια που ειχα πριν λιγες μερες με καποια παιδια, ομως αρχαρια ακομη και κατι αλλο θα ειδα και μπερδευτηκα φαινεται, τι να πω.. Παντως θα ορκιζομουν πως ειδα το νεοσσο να κουνιεται, ομως τα παιδια μου εξηγησαν πως κατι αλλο θα ειδα.
Θα ηθελα πολυ να μου πειτε καποια βασικα πραγματα,ωστε να εμπλουτισω τις γνωσεις μου και να ξερω για την επομενη ωοσκοπηση που θα κανω σε λιγες μερες!
Ευχαριστω πολυ ολους οσοι θα απαντησετε και θα ξοδεψετε πολυτιμο χρονο να με ενημερωσετε!
Να ειστε ολοι καλα! 🙂
 
Αν πάρουμε ως δεδομένο το μέγεθος και το βάρος του αυγού και αντίστοιχα και του νεοσσού θα καταλάβουμε πως οι δονήσεις είναι αδύνατο να εντοπιστούν από το ανθρώπινο μάτι.. με εξαίρεση όπως αναφέρθηκε πιο πάνω το νερό
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Εξίσου αδύνατο είναι να δούμε την κίνηση του εμβρύου μια και αυτή δεν υπάρχει... όχι τουλάχιστο με τη μορφή που την φανταζόμαστε ή τη ζούμε στους ανθρώπους ή τα άλλα θηλαστικά.
Σε περιπτωση που το αυγο ειναι ασπορο παρατηρουμε τον κροκο που οπως περιστρεφουμε το αυγο, εκεινος μας ακολουθει, ομως σε ενσπορο αυγο τι γινεται;
Αν μας ακολουθεί εύκολα αυτό είναι πολύ κακό γιατί έχει αλλοιωθεί η σύσταση του λευκώματος...
Στο αυγό το έμβρυο αναπτύσσεται πάνω στο λέκιθο... και η περιστροφή είναι απαγορευτική.
Αν δούμε ένα video με ένα έμβρυο κότας θα θυμηθούμε και την όλη διαδικασία...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Σας ευχαριστω που μου το εξηγησατε τοσο ωραια κ. Μισαλουρη και το καταλαβα. Πολυ ωραια και επιμορφωτικα και τα βιντεακια! Υπαρχει αραγε καποιο ειδικο μηχανημα που να μπορει να καταγραψει τις κινησεις;Για τους παλμους το ξερω οτι υπαρχει και το εχετε εσεις,το εχω δει στο you tube. Μηχανημα σαν υπερηχος ας πουμε, κατι τετοιο δεν εχω δει:)..
 
Μηχανημα σαν υπερηχος ας πουμε, κατι τετοιο δεν εχω δει
Πολύ μεγάλο κόστος συσκευής για ελάχιστο όφελος χρήσης.
Δεν πιστεύω πως μπορεί να σταθεί στην αγορά παρά μόνο σε εργαστηριακό - πειραματικό επίπεδο που εκεί όλο και κάτι θα υπάρχει.
 
Υπαρχει αραγε καποιο ειδικο μηχανημα που να μπορει να καταγραψει τις κινησεις;
Το υπερηχογράφημα ίσως, αλλά δεν υπάρχει πρακτικός λόγος ούτε πρακτικός τρόπος για να γίνει κάτι τέτοιο.
 
Back
Top