Διατροφή Κίτρινες-κόκκινες-πράσινες βιταμίνες και προβλήματα στο συκώτι των πουλιών;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης paris27
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

paris27

PB Member
Εγγραφή
19 Φεβ 2008
Μηνύματα
283
Πόλη
Ιωάννινα
καλημερα σε ολους. Εχω μια απορεια οσον αφορα τις βιταμινες. Οι κλασικες βιταμινες κιτρινες-κοκκινες-πρασινες δημιουργουν προβλημα στο συκωτι των πουλιων; Αν ναι οι βιταμινες σε υγρη μορφη ειναι καλητερες. (ξερω ενα παππου που δινει κιτρινες βιταμινες καθε μερα και το καναρινη του το εχει 11 χρονια). Οι γνωμες σας παντος θα με βοηθησουν!☹
 
Να ξεκαθαρίσουμε κάτι.
Αυτές οι "βιταμίνες" διαφόρων χρωμάτων σε διάφανα σακουλάκια που δεν γράφουν τίποτα πάνω δεν είναι βιταμίνες. Είναι αγνώστου προελεύσεων και ποιότητα σκευάσματα που ούτε μπορούμε να ξέρουμε τι περιέχουν, σε τι ποσότητες αλλά και αν είναι ληγμένες.
Άρα μακριά από αυτές και άσε τους πετ-σοπάδες να λένε ότι θέλουν.

Να προτιμήσεις βιταμίνες επώνυμης εταιρίας είτε σε μορφή σταγόνων είτε σε μορφή σκόνης.

Το ότι κάποιος παππούς δίνει τέτοιες πολλά χρόνια στο καναρίνι του και δεν έπαθε τίποτα είναι μάλλον καθαρά θέμα τύχης.

Και να σου πω και κάτι ακόμα πριν χρόνια ταΐζανε τα πουλιά μόνο κανναβούρι αυτό τι σημαίνει ότι έτσι πρέπει να κάνουμε και εμείς;
 
Είναι ένα θέμα που το έχουμε συζητήσει πάμπολλες φορές στο φόρουμ. Κάποια από τις απόψεις μου σχετικά με το θέμα είναι αυτή
Έχω μόνο μια ένσταση στο θέμα των "κόκκινων βιταμινών". Αν εννοούμε αυτή την κόκκινη σκόνη που πουλάνε στα πετ σοπ ή οποία έχει βαπτιστεί με αυτόν τον λανθασμένο όρο προφανώς για λόγους εντυπωσιασμού, πιστεύω πως δεν θα πρέπει να χορηγείται στα καναρίνια χρώματος, αλλά ούτε και σε οποιασδήποτε άλλης ράτσας καναρίνια. Δεν βρίσκω κάποιο λόγο για τον οποίο θα πρέπει να δίνουμε στα πουλιά μια τροφή η οποία βρίσκεται σε ένα διάφανο νάιλον σακουλάκι, που δεν αναφέρεται πουθενά τι περιέχει, αλλά και που δεν γνωρίζει κανείς να μας πει τι περιέχει. Είναι ένα θέμα το οποίο έχουμε ξανασυζητήσει άλλωστε στο παρελθόν.
Αν ψάξεις λίγο ακόμη θα βρεις και άλλες απόψεις σχετικά με το θέμα

Εμένα πάντως δε μου λύθηκε ποτέ η απορία για ποιο λόγο θα πρέπει να δίνει κανείς κάτι στα πουλιά του το οποίο δεν γνωρίζει ούτε τι είναι, ούτε τι κάνει…

Αλήθεια, έχεις ρωτήσει πότε τον παππού για ποιο λόγο (συγκεκριμένα) δίνει επί 11 χρόνια αυτό το πράμα στα πουλιά του;
 
Είναι ένα θέμα που το έχουμε συζητήσει πάμπολλες φορές στο φόρουμ. Κάποια από τις απόψεις μου σχετικά με το θέμα είναι αυτή

Αν ψάξεις λίγο ακόμη θα βρεις και άλλες απόψεις σχετικά με το θέμα

Εμένα πάντως δε μου λύθηκε ποτέ η απορία για ποιο λόγο θα πρέπει να δίνει κανείς κάτι στα πουλιά του το οποίο δεν γνωρίζει ούτε τι είναι, ούτε τι κάνει…

Αλήθεια, έχεις ρωτήσει πότε τον παππού για ποιο λόγο (συγκεκριμένα) δίνει επί 11 χρόνια αυτό το πράμα στα πουλιά του;
Οι παπουδες μας οι περισσοτεροι νομιζουν οτι αυτη η σκονη τους δινει εντονο χρωμα. Δεν ταιζαν ομως ολο το χρονο τα πουλια με τετοιου τυπου ''βιταμινες"
 
σας ευχαριστω και τους δυο για το ενδιαφερων εισαστε κατατοπιστικοι.στον παππου του ειχα πει οτι αυτα τα σκευασματα μπορει να δημιουργησουν προβλημα στο καναρινη του(απ οσα ηξερα). Και τοτε μου απανταει οτι του δινει καθε μερα και λεει οτι τη χρησιμοπειη ως βιταμινη και το εχει 11χρονια. Να ειναι ωντος τοσο τυχερος που δεν του επαθε τιποτε;
 
Φίλε paris αν ρωτήσεις όχι μόνο τον παππού αλλά και τους πετ-σοπάδες τι βιταμίνη είναι αυτή θα σου πουν βιταμίνη. Τί βιταμίνη ξαναρωτάς εσύ.Βιταμίνη σου λένε πάλι.
Η γνώμη μου είναι ότι τέτοιου είδους βιταμίνες είναι αμφιβόλου ποιότητος. Είναι μία σκόνη με άρωμα και λίγο νίζερ αλλά από εκεί και μετά τίποτα παραπάνω.
Αυτό που δεν ρώτησες τον παππού μάλλον είναι τί άλλα συμπληρώματα διατροφής δίνει στο καναρίνι του.Αν δηλαδή του δίνει φρούτα, χορταρικά, βότανα.Αν το κάνει αυτό καταλαβαίνεις γιατί το καναρίνι του είναι υγιέστατο.
Από την άλλη πάλι μην ξεχνάς κάτι. Όποιος καπνίζει τσιγάρο δεν παθαίνει και καρκίνο.
 
δικιο εχεις ισιδωρε. Εχεις πλουσιες γνωσεις οπως και αλλοι στο site που μπορειτε και μας βοηθατε εμας τους αρχαριους. Να σαι καλα και καλα ζευγαρωματα! Παντως τον παππου θα τον ρωτησω αν δινει φρουτα, χορταρικα, βοτανα. Θα σε εννημερωσω!
 
Άποψη μου να χρησιμοποιήσεις βιταμίνες σε υγρή μορφή(διαλύονται στο νερό) γιατι σε μορφή σκόνης εάν τις ρίχνεις στην τροφή θα πετιέται μαζί με τα φλούδια (εκτός εάν τις βάλεις μεσα στην αυγοτροφή ).
 
ευχαρστω να εισαι καλα και σου ευχομαι καλα ζευγαρωματα με γερα πουλια
 
Back
Top