Ασθένειες Κίτρινος όγκος στον αστράγαλο αρσενικού καναρινιού

fanis30

PB New Member
Εγγραφή
25 Ιουλ 2009
Μηνύματα
3
Πόλη
Θεσσαλονίκη
το καινουργιο μου αρσενικο καναρινι μολις χθες εβγαλε εναν σαν ογκο στο υψος περιπου του αστραγαλου του... Ολο το ποδαρακι του εχει κοκκινισει ενω αυτος ο ογκος εχει κιτρινο χρωμα. Περιμενω τις συμβουλες σας...
 
Αν θέλεις βάλε μια φωτογραφία για να δούμε περί τίνος πρόκειται.
 
stavro, δεν τα παω καλα με την τεχνολογια.σκεφτηκα να στειλω καποια φωτο αλλα μου ειναι λιγο δυσκολο. Δεν ξερω... Παντως χθες πηγα απο το pet της γειτονιας μουκαι πηρα μια αλοιφη. Μεσα σε 4 ωρες ειχε σκασει το πρηξιμο και ειχε αρχισει να περνει το καφε χρωμα που περνουν οι πληγες οταν κλεινουν.. Δεν ξερω αλλα νομιζω οτι ειμαστε σε καλο δρομο... Θα του κανω και σημερα μια επαλειψη και βλεπουμε...; 🙄
 
Θα σου πρότεινα να αποφύγεις τις αλοιφές που έχουν γενικά μια κολλώδη υφή
και συνεχώς τα πόδια του πουλιού είναι βρόμικα αφού κολλούν όλες οι ακαθαρσίες επάνω τους. Το ιώδιο είναι πολύ καλύτερο σ' αυτές τις περιπτώσεις.
- Αν τελικά χρησιμοποιήσεις την αλοιφή, φρόντισε να έχεις στον πάτο του κλουβιού
μια κόλλα Α4, που να την αλλάζεις δυο φορές την ημέρα. Σχολαστική καθαριότητα
ιδιαίτερα στις πατήθρες.
 
Και το δικό μου καναρίνι έχει το ίδιο πρόβλημα εδώ και 20 μέρες. Του έβαλα τα πάντα(Epithol, Fusidine). Τώρα βάζω το διάλυμα γλυκερίνης. Είναι κόκκινη και η φλέβα του ποδιού. Τί άλλο να κάνω;



Καθαρίζω το κλουβί και έχω κόλλες Α4 στο πάτο.Αλλά συνέχεια πέφτει από τις πατήθρες και κάθεται κάτω. Πρέπει να το ανεβάζω ξανά ή να το αφήνω;Φοβάμαι μήπως πάθει μόλυνση από τις κουτσουλιές
 
Πριν τη μόλυνση από τις κουτσουλιές, θα φοβόμουνα την αλληλεπίδραση των θεραπευτικών ουσιών. Για τις θεραπευτικές ιδιότητες και την επάρκεια του κάθε σκευάσματος στο φόρουμ υπάρχουν παιδιά πολύ πιο ειδικευμένα από εμένα. Φαντάσου όμως, μια πληγή ανθρώπου στην οποία να εφαρμόζονται από καυστικές μέχρι μαλακτικές ουσίες. Οι 20 μέρες τις οποίες φροντίζεις - με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τον φίλο σου, όπως φαίνεται - είναι υπεραρκετές για τέτοια δοκιμασία, νομίζω. Αν δεν έχεις κοντά πτηνίατρο, εμφάνισε κάποια φωτογραφία. Δεν θέλω να σε φοβίσω, αλλά πρόσφατα σε ένα υπέροχο καναρίνι φίλου μου, που επίσης το αγαπούσε πολύ, η πληγή που παρέμενε ανοιχτή για μεγάλο διάστημα, επειδή ακριβώς δεν είχε μια σταθερή αντιμετώπιση, είχε ολέθριο αποτέλεσμα.
 
ΦΙλε μου μαλλον εχει ποδαγρα. Θα παρεις μια αληφη απο το πετσοπ ή μπεταντην πρωι-βραδυ. Υ. Γ. ειχε ποδαγρα ενα καναρινι που εχω και τα ποδια του ειχαν γυνει σαν ριζες δεντρων. Του εβαλα αυτη την αληφη και σε 5 μερες ηταν μια χαρα.
 
το καινουργιο μου αρσενικο καναρινι μολις χθες εβγαλε εναν σαν ογκο στο υψος περιπου του αστραγαλου του...ολο το ποδαρακι του εχει κοκκινισει ενω αυτος ο ογκος εχει κιτρινο χρωμα.περιμενω τις συμβουλες σας...
η ποδαγρα δεν δημιουργει ογκο μεσα σε μια μερα. Κ μαλιστα κιτρινο

καλυτερα να το δει ενας κτηνιατρος γιατι μπορει να ειναι κ ευλογια.
ειναι σε εξαρση τετοια εποχη συνηθως :)
μην χρησιμοποιειτε φαρμακα χωρις να ξερετε την ασθενεια.
το πιο πιθανο ειναι να κανετε κακο.
 
Απο όσα διαβαζω στο forum κι εγώ φοβαμαι ότι είναι ευλογιά. Δυστυχώς δεν υπάρχει πτηνίατρος και γι΄αυτό απευθύνθηκα σε όλους εσάς που έχετε εμπειρία. Καθαρίζω συστηματικά τα πάντα και βάζω betadine & fusidine. Πόσο καιρό χρειάζεται για να δω βελτίωση;
 
Να ρωτήσω κάτι. Όταν κάθεται στη πατήθρα το καναρινάκι δεν πατάει το πόδι του και κουνάει την ουρά του. Αυτό σημαίνει ότι πονάει;
 
Τζένη, εφόσον είσαι στην Αθήνα, βρες κάποιιον γιατρό να σε βοηθήσει. Στην περιφέρεια, αρκετοί φίλοι αντιμετωπίζουν πρόβλημα, αλλά εδώ μπορείς άνετα να βρεις κάποιον ειδικό. Αλλιώς θα ταλαιπωρηθείς και εσύ και το καναρίνι
https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
δικιο εχει ο πολυβιος

αν ειναι ευλογια ειναι σοβαρο.
ακομα κ αν δεν μπορεις να πας η ιδια, μπορεις να παρεις ενα τηλεφωνο στον γιατρο κ να συνεννοηθεις να του στειλεις αρχικα ενα μαιλ να δει εστω απο φωτογραφια την κατασταση.

[ολ' αυτα,.. Παντα,... Αν εχει την καλοσυνη να το κανει.]καλο ειναι παντως,
να εχουμε ενα γιατρο στον οποιο πηγαινουμε τα πουλια μας
, να μας ξερει
κ αν δεν μπορουμε καποια στιγμη να παμε οι ιδιοι για καποιο λογο να μπορει να μας δωσει μια συμβουλη εστω τηλεφωνικα.:)
 
Και επειδή φεύγει και ο Ιούλιος και ο Αύγουστος είναι δύσκολος μήνας (άδειες, διακοπές κλπ.), αν θέλεις κοίταξε το όσο πιο σύντομα μπορείς
 
Το καναρίνι ήταν στη Σπάρτη. Στην Αθήνα το έφερα πριν λίγες μέρες. Καταλαβαίνω ότι αυτές τις ημέρες είναι πιο δύσκολο λόγω των διακοπών να βρω ειδικό. Και στο petshop που ρώτησα δε με φώτισαν. Ότι κάνω είναι από υποδείξεις των φίλων σε παλιά post
 
Να ρωτήσω κάτι. Όταν κάθεται στη πατήθρα το καναρινάκι δεν πατάει το πόδι του και κουνάει την ουρά του. Αυτό σημαίνει ότι πονάει;

Ναί, κατά κάποιον τρόπο. Ο πόνος όμως αυτός δεν προέρχεται απο τα πόδια.
Υπάρχει κάποια σοβαρή λοίμωξης είτε του αναπνευστικού, είτε στα όργανα της κοιλιάς.
Αν αυτό που περιγράφεις βέβαια, είναι μια περιοδική κίνηση της ουράς
πάνω-κάτω, που δίνει την εντύπωση οτι η ουρά κινείται με τους κτύπους τις καρδιάς.
 
Το καναρίνι ήταν στη Σπάρτη. Στην Αθήνα το έφερα πριν λίγες μέρες. Καταλαβαίνω ότι αυτές τις ημέρες είναι πιο δύσκολο λόγω των διακοπών να βρω ειδικό. Και στο petshop που ρώτησα δε με φώτισαν. Ότι κάνω είναι από υποδείξεις των φίλων σε παλιά post
Ο γιατρος μου: Αχιλλέας Ακρίβος (Κτηνιατρικό Κέντρο Περιστερίου, Θίσβης 1, τηλ. 2105720761) Δεχεται επισκεψεις, θα δεχεται και τον Αυγουστο (θα απουσιαζει μονο Σ/Κ ) οπως εχω ενημερωθει.
 
Σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση. Θα ενημερώσω για τις εξελίξεις
 
Sissy επικοινώνησα ήδη με το γιατρό και θα του πάω το πιτσιρίκο τη Τετάρτη.
Κ. Μάκη σας ευχαριστώ για την επισήμανση. Ρώτησα και το γιατρό και μου είπε τα ίδια. Εγώ πίστευα ότι πονούσε το πόδι του αλλά μάλλον κάτι άλλο είναι εκτός από αυτό. Θα σας γράψω τα νέα...
 
τζενη οταν ειπες
Και το δικό μου καναρίνι έχει το ίδιο πρόβλημα εδώ και 20 μέρες.
δεν εννοουσες το ιδιο προβλημα με του Φανη στο 1#?
το καναρινι σου εχει μονο την φλεβα που κοκκινιζει στο ποδι κ το σηκωνει κ κουναει την ουρα;
δεν εχει εξογκωμα;
 
Back
Top