Γενικά Καθαρά δευτέρα "πέταξα" κανάρα αντί για χαρταετό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης xxx
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

xxx

PB Member
Εγγραφή
10 Δεκ 2008
Μηνύματα
353
Πόλη
Λάρισα
σήμερα το απόγευμα και ενώ πήγα να καθαρίσω το κλουβάκι με τη νέα κανάρα που είχα αγοράσει την προηγούμενη τρίτη μου έφυγε το πουλάκι! Έκατσε μουδιασμένο στην αρχή στο μπαλκόνι αλλά δεν κατάφερα να την πιάσω! Της εύχομαι ότι καλύτεροτο εν λόγω πουλάκι είναι στην 3η και 4η φωτογραφία!ήταν κουκλίτσα αλλά τι να κάνω θα το ξεπεράσω!
https://community.petbirds.gr/threads/16-ημερών-νεοσσός-και-η-κανάρα-ζητάει-ζευγάρωμα.11176/
 
Μην χανεις την ελπίδα σου...Αυριο πρωι πρωί βγαλε στο μπαλκόνι το κλουβί με ανοιχτη την πόρτα και τροφή μεσα... Ισως βρει τον δρόμο και ερθει:) Αν όχι, καλές πτησεις και ελπίζω να πέσει σε καλά χέρια.

Αν ειχε δαχτυλίδι και συγκράτησες τα νούμερα, μπορέις και να την αναζητήσεις στην γειτονια. 🙂
 
Eμενα ηρθε καρδερινοκαναρο ετσι( πιο αγριο)...
Δοκιμασε το...
 
Έχει δίκιο ο Σταύρος. Όταν ο νέος έφυγε ενώ η μητέρα μου καθάριζε το κλουβί του διότι σκάλωσε το πορτάκι δεν κατέβηκε και δεν το είδε, μετά από δύο ημέρες βρέθηκε να κάθεται πάνω στο κλουβί τουκαι τον έπιασαν. (δεν ήξερε τίποτα από τον έξω κόσμο ήταν εκτροφής).
 
εγω πριν κανα διμηνο επαθα σοκ οταν βγηκα στο μπαλκονι και πανω σε ενα κλουβι ειδα να καθεται ενα καναρινι! Μολις με ειδε πεταξε λιγο πιο περα και καθησε στα καγκελα. Καταλαβα σε λιγο πως ηταν καποιο απο τα δικα μου και ειδα πως ηταν η πορτουλα του ανοιχτη! Μολις εμπαινα μεσα στο σπιτι και δεν με εβλεπε πλησιαζε και καθοταν σε καποιο απο τα κλουβακια, των αλλων πουλιων! Μολις εβγαινα και τον πλησιαζα σιγα σιγα παλι εφευγε αλλα οχι μακρια! Ωσπου ανοιγω την μπαλκονοπορτα τα βαζω ολα μεσα και κρυβομαι στην διπλα μπαλκονοπορτα κοιταζοντας που ειναι... Ε σιγα σιγα πλησιασε και μπηκε μεσα στο σπιτι πανω σε ενα κλουβακι των αλλων!βγηκα τοτε εξω και εκλεισα την πορτα και μετα ηταν ολα ευκολα!
 
Πω πακετο!😎
Πολυ ασχημο συναισθημα να σου φευγει...
Μακαρι να γυρισει,υπαρχουν πιθανοτητες...
Κι εμενα μου εφυγαν 2 ζεβρακια σε 2 βδομαδες☹
 
Νομίζω λίγο πολύ το έχουμε πάθει όλοι, έτσι μου έφυγε το πρώτο καναρίνι που είχα γιατί το καθάριζα σε εξωτερικό χώρο, θέλει προσοχή όταν καθαρίζεις τα κλουβιά έξω.
 
Δυστυχώς για σένα και ευτυχώς για κάποιον άλλο τυχερό, κάποιος γείτονας της περιοχής με πουλάκια θα την "μαζέψει" από την οροφή κάποιου κλουβιού του. Συνέβη σε μένα, συνέβη σε άλλους, και μάλλον θα συμβεί και τώρα.
 
Σε αυτές τις περιπτώσεις χρήσημη πάντα είναι μια καπάντζα την οποία βάζεις στην οροφή του κλουβιού που βλέπεις να κάθεται η προσφυγοπούλα και σε 30 δευτερα θα έχει μπεί μέσα.
 
εχει γινει και αυτο. Εφυγε απο το κλουβι τις αδερφης μου ενα καναρινι και γυρισε την αλλη μερα με παρεα μπηκαν μονα τους και τα δυο μεσα στο κλουβι.
 
Back
Top