Φροντίδα Καθαριοτητα στο κατω μερος του κλουβιου;

Konstantinos1

PB New Member
Εγγραφή
29 Απρ 2009
Μηνύματα
53
Πόλη
Κερατσίνι
στο κλουβι που χρησημοποιω στο συρταρι που υπαρχει κατω βαζω αμμο. ετσι το καθαρισμα ειναι ευκολο σε αυτο το σημειο, πιο πανω ομως υπαρχει το πλεγμα οπου παντα μενουν κουτσουλιες που ειναι πιο δυσκολο να το διατηρεις καθαρο γιατι χρειαζετε να κανεις κινησεις που τρομαζουν πολυ τα πουλια. εαν το αφαιρεσουμε θα ειναι καλητερα η θα υπαρχει προβλημα που ερχετε σε επαφη με την αμμο;
 
στο κλουβι που χρησημοποιω στο συρταρι που υπαρχει κατω βαζω αμμο. ετσι το καθαρισμα ειναι ευκολο σε αυτο το σημειο, πιο πανω ομως υπαρχει το πλεγμα οπου παντα μενουν κουτσουλιες που ειναι πιο δυσκολο να το διατηρεις καθαρο γιατι χρειαζετε να κανεις κινησεις που τρομαζουν πολυ τα πουλια. εαν το αφαιρεσουμε θα ειναι καλητερα η θα υπαρχει προβλημα που ερχετε σε επαφη με την αμμο;

Υπάρχουν κλουβάκια που το πλέγμα αυτό είναι αφαιρούμενο.
Να τα προτιμάτε. Τώρα δυστυχώς Κωσταντίνε δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο
απο το να καθαρίζεις το πλέγμα, με τον ίδιο τρόπο που κάνεις μέχρι σήμερα.
Υ. Γ Να μην το αφαιρέσεις(κόψεις). Θα δημιουργηθεί πρόβλημα
στην ασφάλεια του κλουβιού
 
νομιζω πως αναφερετε σε πλεγμα που δεν ειναι ενα με το σκελετο του κλουβιου... Ειναι αποσπομενω, αλλα για να το βγαλεις πρεπει να χωρις τα καγκελα απο το πατο...🙄
 
το κλουβι που εχω αφαιρειτε το κατω μερος. Οπως φαινετε και στην φωτογραφια το κλουβι συγκρατειτε με το ασπρο γαντζακι αναμεσα στις ταιστρες υπαρχει και στην αλλη πλευρα αντιστοιχο. Οποτε απο θεμα ασφαλειας ειμαστε ενταξει απο θεμα υγειηνης τι γινετε;
 
Ναι - ναί, τώρα το κατάλαβα.
Θα σου πώ οτι εδώ και αρκετά χρόνια χρησιμοποιώ
ένα υλικό για τον πάτο της versele laga.H εταιρεία
το διαφημίζει σαν αντικοκιδιακό. Σημασία για μένα προσωπικά
έχει το γεγονός οτι έχω καταργήσει τις σχάρες και τα πουλιά
πατούν και πολλές φορές τσιμπολογούν απο εκεί. Μεχρι τώρα
δεν έχω ούτε ένα κρούσμα που να έχει να κάνει με τα πόδια
των πουλιών, ή με κοκίδια. Για μένα μπορείς να το αφαιρέσεις
αφού βγαίνει εύκολα χωρίς προβλήματα.
 
Επειδη σκεφτομουν να το κανω κ εγω αυτο με τα δικα μου, κ. Μακη καθε ποτε συστηνετε αλλαγη στην αμμο αρα και καθαριοτητα; (εννοω αν πρεπει να το καθαριζω συχνοτερα απο οτι με το χαρτι...)
 
Επειδη σκεφτομουν να το κανω κ εγω αυτο με τα δικα μου, κ. Μακη καθε ποτε συστηνετε αλλαγη στην αμμο αρα και καθαριοτητα; (εννοω αν πρεπει να το καθαριζω συχνοτερα απο οτι με το χαρτι...)
1 φορα την εβδομαδα ειναι μια χαρα
 
Επειδη σκεφτομουν να το κανω κ εγω αυτο με τα δικα μου, κ. Μακη καθε ποτε συστηνετε αλλαγη στην αμμο αρα και καθαριοτητα; (εννοω αν πρεπει να το καθαριζω συχνοτερα απο οτι με το χαρτι...)

Η εβδομάδα είναι κάτι σαν αρχικός οδηγός αλλά έχω την γνώμη οτι...
Αυτό έχει να κάνει αφ' ενός με τον χαρακτήρα του πουλιού(πόσο βρομίζει τον χώρο του)
αλλά και με το πόσο συχνά τοποθετείς το μπανάκι στο κλουβί.
Αν βραχεί πολύ η άμμος(απο τα πιτσιλίσματα του πουλιού κατα το μπάνιο) δεν στεγνώνει αμέσως και είναι φρόνιμο να γίνει αλλαγή. Δεν θέλουμε υγρασίες στο κλουβί.
 
Συμφωνω οτι το καθε πουλι βρομιζει διαφορετικα... Ο καναρος μου λερωνει αμεσως ενω η καναρα ειναι πιο καθαρη...Αυτο με την αμμο και το νερο απο το μπανακι δεν το ειχα σκεφτει και πολυ σωστη η παρατηρηση σας... Ευχαριστω πολυ θα το ελεγχω... :)
 
Το πόσο βρομίζει ένα πουλί εξαρτάται και από την διατροφή του, Ένα πουλί με πλούσια διατροφή φρούτα - λαχανικά - αυγό - μείγμα σπόρων, βρομίζει πολύ περισσότερο από ένα άλλο πουλί που τρέφεται μόνο με ένα μείγμα σπόρων συντήρησης.
 
κυριε μακη το υλικο για πατους ειναι αυτο στην φωτο και αν ναι να σταματησω να δινω το gritt στην δευτερη φωτο;
 

Συνημμένα

  • P6040095.webp
    P6040095.webp
    46,6 KB · Προβολές: 105
  • P6040096.webp
    P6040096.webp
    42,8 KB · Προβολές: 112
Μπορείς να βάζεις το πρώτο στον πάτο.
Το δεύτερο σε μια μικρή αυγοθήκη.
Το δεύτερο δεν είναι grit , είναι ιχνοστοιχεία ασβέστιο και μέταλλα. (πολύ καλό)
Η ίδια εταιρεία βγάζει μια συσκευασία grit (ακατέργαστη τέφρα-ασβέστιο-φώσφορος)
 
Το δευτερο κ. Μακη σε 3 μαγαζια της Καλλιθεας που πηγα δεν το βρηκα και μου εδωσαν το πρωτο για ασβεστιο-μεταλλα να το βαζω σε κουπακι. Μου ειπαν μπαρουφες; Μονο για πατους κλουβιων κανει;Δεν εχει και κανενα ελληνικο γραμμα να διαβασουμε να ξερουμε τι μας γινεται. Δειχνουμε εμπιστοσυνη σε αυτα που μας λενε οι μαγαζατορες.
 
το πρωτο τις versele laga ειναι για να το βαζουμε στους πατους των κλουβιων και περιεχει και οστρακα που βοηθανε στην πεψη. η ιδια εταιρεια εχει αλλη μια συσκευασια για τους πατους χωρις οστρακα απο πριονιδι αν θυμαμαι καλα αποτι μου ειπανε στο pet shop, γιαυτο προτημησα το πρωτο που εβαλα και φωτο. το δευτερο εγω εγραψα λαθος οτι ειναι gritt κυριε μακη εχετε δικιο τα ψιλοπερδευω ακομα συχγωρεστε με. τα πηρα απο petshop στον πειραια αν θελεις να τα παρεις αρης γραψε να σου πω που ειναι
 
Paiiδια, ξερει κανεις σας τί υλικο ειναι αυτο στον πατο του κλουβιου...>Μου μοιαζει σαν κουνελινι..
 
Back
Top