Αναπαραγωγή Καθαρισμος φωλιας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TinaX
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TinaX

PB New Member
Εγγραφή
14 Απρ 2009
Μηνύματα
13
Πόλη
Βοιωτία
Καλησπερα σας!
Με λενε Τινα και εχω 3 καναρινια, 2 αρσενικα και ενα θηλυκο. Το ζευγαρακι μου εχει 3 νεοσσους 2-3 εβδομαδων περιπου.. Εχουν ανοιξει τα ματακια τους και τα 2 απο τα 3 εχουν βγαλει και αρκετουτσικα φτερα. Την φωλια δεν την εχω καθαρισει ποτε... Πιστευα οτι δεν πρεπει αλλα μαλλον εκανα λαθος. Πως μπορω να την καθαρισω;Εχει γεμισει κουτσουλιες. Γενικα το κλουβι το εχω μεσα στο σπιτι αλλα σημερα τα εχω βγαλει εξω σε προστατευμενο σημειο απο αερα, το βραδυ να τα βαλω παλι μεσα;
Ειναι η πρωτη μου γεννα!
Ευχαριστω! 🙂
 
επειδη ειμαι ανυπομονη την εβγαλα την φωλια και την καθαρισα τελειως... Βεβαια... Μην με μαλωσετε οι βετερανοι.. Καπου διαβασα κατι για τσοχα... Ε... Εκοψα λιγη τσοχα που ειχα πρασινη την αποστειρωσα με σιδερο ατμου και εφτιαξα παλι την φωλιτσα.. Ο πρωτοτοκος βγηκε απο την φωλια και αλωνιζει! Ηθελε ενα χερακι βοηθειας για αρχη!
 
κακως που μετακινησες το κλουβι, μπορει να στρεσσαριστουν τα πουλακια και να εχεις ασχημες επιπτωσεις, ενω οπως λες πανε ολα καλα, κριμα ειναι.
 
τα διαβασα παιδια αλλα ημουν ανυπομονη.
αλλα καπου διαβασα οτι γινεται και καθαρισμος δεν υπαρχει προβλημα γιαυτο και τα καθαρισα. Οσο για την τσοχα, αυτο ειναι αλλο.Φτου φτου δεν θελω να τα ματιασω μια χαρα πανε τα πουλακια. Αρχιζουν εξερευνηση. Το αλλο που ειναι πιο μικρο θελει καποια ειδικη μεταχειρηση απο μενα; Παντως τρωνε ολα κανονικα.. Ταιζουν και οι 2 γονεις ειδικα ο πατερας.Αν δεν θελω αλλη γεννα το αρσενικο να το βγαλω οταν αρχισουν τα μικρα να τρωνε μονα τους η πιο νωρις;Φρεσκο αυγουλακι καθε μερα τους βαζω και αυγοτροφη μηλαρακι και μαρουλακι.Χρειαζεται κατι αλλο; Εκτος βεβαια απο σπορους. Και τελικα το βραδυ να τα βαλω παλι μεσα η δεν εχουν προβλημα.?
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Ξερω απο τα λαθη του αρχαριου πολυ θα φριξατε αλλα οκ... Μαθαινω! Τα φροντιζω οσο καλυτερα μπορω και τ'αγαπαω. Γεννες δεν θελω να κανω πολλες
 
Καλησπέρα Τίνα.

Το κλουβί να το αφήσεις σε ένα σταθερό σημείο και να μην το πηγαινοφέρνεις. Το μέσα έξω θα διημιουργίσει προβλήματα.
Εαν δεν θέλεις άλλη γένννα και έχεις ζευγαρώστρα χώρισε τη μάνα στη μία πλευρά και στην άλλη το πατέρα με τα μικρά.
Κάποια στιγμή θα βρείς αυγά στο πάτο του κλουβιού.Αυτό συμβαίνει γιατί η θηλυκιά θα θέλει να συνεχίσει.Απλά τα πετάς!

Θα σου πρότεινα να δώσεις μια ευκαιρεία στα πουλιά ακόμα και μετα να τα χαρίσεις σε φίλους ή ακόμα και εδώ. Σε παιδια που ενδιαφέροντε.
Να προσέξεις όμως τη συμπεριφορά του αρσενικού απέναντι στα μικρά.Αν και δε νομίζω να έχεις πρόβληματα αφού τα ταίζει πολύ όπως λές.
Κλείνωντας τα μικρά την 4 εβδομάδα ζωής μπορείς να τα χωρίσεις σε δικό τους κλουβί.
Το μικρότερο αδερφάκι δεν θέλει κάποια ειδική διαχείρηση απο εσένα.
Καλά έκανες και καθάρισες τη φωλιά.

Όλοι αρχάριοι είμαστε... Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας-νόμος που να διαχωρίζει τον αρχάριο με τον έμπειρο.
Όλοι κάνουμε το χόμπι μας... Με όσες δυνατότητες-άνεση έχει ο καθένας...

ΥΓ Συνέχισε να διαβάζεις τα διάφορα θέματα-άρθρα στο φόρουμ και θα σου λυθούν πολλές απορείες.
 
Back
Top