Φροντίδα Καθαρισμός αξεσουάρ και ειδών διατροφής καναρινιών

elenandr6

PB New Member
Εγγραφή
23 Σεπ 2018
Μηνύματα
4
Πόλη
Δράμα
καλησπερα στην ομαδα
θα ηθελα κι γω με τη σειρα μου να αναφερθω σε καποιες αποριες μου οσον αφορα τον καθαρισμο όπψς τα ξυλακια της ποτιστρες τις ταιστρες κλπ.. Θαμπορουσα να τα καθαρισω με καθαριστικο για τα πατια ήθεωρειται επιβλαβες για την υγεια των καναρινιων μου.. Πιο πολύ με απασχολεί η ποτιστρα γτ μα\μπαινει το υγρο στοιχειο του νερου οπότε μην αφήνει τυχόν υπολείμματα.. εννοειται πως το ξεπλενουμε καλα και με αφθνο νερο απλώς αναρωτιεμαι αν μετα αφηνει λιπαρες ουσιες που μπορει να καταπιανουν τα πουλια. Για παραδειμα ξερω οτι μια γυαλια ενυδρειου δεν την πλενουμε με καθαριστικο ή οτι διποτε άλλο γτ ετσι πεθαινουν τα ψαρια... μηπως ισχυει το ιδιο και με τα καναρια
 
οσον αφορα τον καθαρισμο
Καθαρίζω με υγρό πιάτων όλο τον εξοπλισμό και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.
Εννοείται ότι πάντα ξεπλένουμε πολύ καλά και τις ξύλινες πατήθρες τις αφήνουμε να στεγνώσουν πρίν τις βάλουμε στο κλουβί.
Μιά καλή πρακτική είναι να έχεις διπλό σετ απο ποτίστρες/ταίστρες/πατήθρες/αυγοθήκες, έτσι έχεις πάντα ένα σετ έτοιμο και καθαρό για τοποθέτηση.
 
ξερω οτι μια γυαλια ενυδρειου δεν την πλενουμε με καθαριστικο ή οτι διποτε άλλο γτ ετσι πεθαινουν τα ψαρια... μηπως ισχυει το ιδιο και με τα καναρια

Το παραπανω που περιγραφεις δεν ισχυει για το ενυδρειο αν και βασικα το πλενουμε μονο πριν το χρησιμοποιησουμε για πρωτη φορα...
Δεν ειναι επι του θεματος ομως και δεν θα μακρυγορησω...Αν θελεις ομως να το συυζητησουμε ανοιξε νεο θεμα να το κανουμε εκει :)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top