Φροντίδα Καθαρισμός κλουβιού με ασφαλή για τα πουλιά καθαριστικά

stratis java lover

PB New Member
Εγγραφή
10 Σεπ 2014
Μηνύματα
42
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα παιδια οπως καταλαβατε και απο τον τιτλο το προβλημα που θελω να συζητήσουμε ειναι για το καθαρισμο των κλουβιων των φτερωτών μας φιλων. Εγω προσοπικα αλλαζω νερο στα πουλακια καθε μερα αλλα δε καθαριζω τις ποτιστρες απλα τις ξεβγαζω... Καθε Κυριακη κανω ενα καθαρισμο ποτιστρων και ταιστρων με σαπουνι πιατων και νερο καλο ξεβγαλμα και στεγνωμα. Σωστα μεχρι εδω;Ειναι αρκετο αυτο; Σε παρομεια αρθρα ειδα οτι πρεπει να βαζω και dettol..
Επιπλεον εχω ενα ακομα κλουβακι το οποιο ειναι παλιο και εχει καποια αλατα μεσα πως μπορω να το καθαρισω χωρις να βαλω πραγματα που μπορει να κανουν κακου στο φτεροτο μας φιλο
 
Καλησπερα παιδια οπως καταλαβατε και απο τον τιτλο το προβλημα που θελω να συζητήσουμε ειναι για το καθαρισμο των κλουβιων των φτερωτών μας φιλων. Εγω προσοπικα αλλαζω νερο στα πουλακια καθε μερα αλλα δε καθαριζω τις ποτιστρες απλα τις ξεβγαζω... Καθε Κυριακη κανω ενα καθαρισμο ποτιστρων και ταιστρων με σαπουνι πιατων και νερο καλο ξεβγαλμα και στεγνωμα. Σωστα μεχρι εδω;Ειναι αρκετο αυτο; Σε παρομεια αρθρα ειδα οτι πρεπει να βαζω και dettol..
Επιπλεον εχω ενα ακομα κλουβακι το οποιο ειναι παλιο και εχει καποια αλατα μεσα πως μπορω να το καθαρισω χωρις να βαλω πραγματα που μπορει να κανουν κακου στο φτεροτο μας φιλο

Καλά είναι αυτά που κάνεις, αν βάζεις και λίγο ξύδι στο ξέβγαλμα ακόμα καλύτερα. Το dentol δεν είναι απαραίτητο.
Για τα άλατα στο παλιό κλουβί μπορείς να το βάλεις σε διάλυμα ξυδιού και να το αφήσεις μέσα μια μέρα και μετά καθάρισμα. Αυτό κάνω με τα ενυδρεία και καθαρίζουν εύκολα!
 
To κλουβι ειναι ξύλινο θα παθει κατι αν του βαλω ξυδι και οταν λετε διαλυμα ξυδιου ενωειται ξυδι με νερο ετσι;Εγω ειχα βαλει ενα κουβα με νερο και σαπουνι και το ειχα μεσα αλλα καποια σημεια δε καθαρισαν.Oσο για το αλλο θεμα που μου εστειλες φιλε μου το εχω δει αλλα δε με βοηθησε
 
To κλουβι ειναι ξύλινο θα παθει κατι αν του βαλω ξυδι και οταν λετε διαλυμα ξυδιου ενωειται ξυδι με νερο ετσι;Εγω ειχα βαλει ενα κουβα με νερο και σαπουνι και το ειχα μεσα αλλα καποια σημεια δε καθαρισαν.Oσο για το αλλο θεμα που μου εστειλες φιλε μου το εχω δει αλλα δε με βοηθησε

Ναι, διάλυμα είναι νερό με ξύδι, όσο μεγαλύτερο το ποσοστό του ξυδιού, τόσο πιο ισχυρό το διάλυμα. Αν είναι ξύλινο το κλουβί μπορεί να χαλάσει αν μείνει πολλές ώρες μέσα στο διάλυμα. Μπορείς να το αφήσεις λίγο και να δοκιμάσεις να το καθαρίσεις τοπικά. Μου κάνει εντύπωση πως ένα ξύλινο κλουβί έχει πιάσει άλατα, είσαι σίγουρος;
 
Το κλουβι ειναι παλιο ειναι μικρο φυσικα δε θα βαλω μεσα πουλι να μεινει οχι επειδι ειναι βρομικο αλλα επειδι ειναι μικρο το θελω να το φτιαξω για να μεταφερω το πουλι αν θελω καπου μη παει χαμενο το κλουβι. Λογο οτι ειναι παλιο εχει πιασει κατι σαν αλατα δε ξερω τι ειναι
 
Η καθαριότητα στις ποτίστρες και τα άλλα σκεύη, εφόσον δεν είναι παραμελημένα και ιδιαίτερα βρώμικα, δεν χρειάζεται ισχυρά απολυμαντικά και απορρυπαντικά. Μια καλή λύση, ιδίως για τις ποτίστρες είναι να έχεις δεύτερες ώστε να στεγνώνουν εντελώς από εβδομάδα σε εβδομάδα και το πλύσιμο απλό με σαπούνι πιάτων και καλό ξέβγαλμα με άφθονο τρεχούμενο νερό.
Σε περιπτώσεις ασθενειών ή άλλες έκτακτες καταστάσεις χρόνιας βρωμιάς, η χρήση αραίωσης απλής και όχι παχύρευστης χλωρίνης σε αναλογία 1:10 με νερό, είναι αρκετή καθαριότητα και σε εξασφαλίζει και φυσικά και πάλι στην συνέχεια πολύ καλό ξέβγαλμα.
Είμαι αντίθετη για τα ζώα αλλά και τα παιδιά μας και τους εαυτούς μας στην χρήση ισχυρών απολυμαντικών γιατί αυτό καθιστά τους οργανισμούς ευάλωτους στα μικρόβια.
Το καθαρό νερό είναι αρκετό όταν δεν επιτρέπουμε στην βρωμιά να σωρευτεί επί μακρόν.
Όσο για το κλουβάκι που είναι ξύλινο, μπορείς να το βρέξεις και με ξυδόνερο και να το αφήσεις να στεγνώσει πολύ καλά στον ήλιο πριν την χρήση. Περισσότερο θα φοβόμουν τα τυχόν μεταλλικά μέρη του μην σκουριάσουν. Εξαρτάται βέβαια από τι υλικό είναι και από τον χρόνο παραμονής στο νερό που δεν πρέπει να είναι μεγάλος.
Για τον καθαρισμό μπορείς να χρησιμοποιήσεις βουρτσάκι νεροχύτη ή οδοντόβουρτσα.

Το πλαστικό πρέπει να μας πεις σε τι σημεία έχει άλατα. Είναι αρκετά μικρό ώστε να χωράει στην γούρνα του νεροχύτη να το βάλεις σε χλιαρό νερό με ξύδι για λίγο; Πες λίγες λεπτομέρειες να δούμε. Με κρύο νερό δύσκολο να φύγουν με ξύδι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Να προσθεσω οτι για τα δυσκολα μερη, μπορει να χρησιμοποιηθει μια σκληρη βουρτσα, ισως συρματινη, που κανουμε τις ψησταριες.
 
Ναι, τώρα κατάλαβα ότι εννοείς πως το ξύλινο κλουβί κάνει άσπρα άλατα στα ξύλινα μέρη του, σωστά;
Προφανώς έμεινε μεγάλο διάστημα σε περιβάλλον μεγάλης υγρασίας, εκτεθειμένο στην βροχή ή για κάποιο λόγο βράχηκε για μεγάλο διάστημα.
Πλύνε το απλά, και άφησέ το μεγάλο διάστημα στον ήλιο. Δεν νομίζω ότι θα φύγουν αυτά αν δεν τα τρίψεις ελαφρά με γυαλόχαρτο και το περάσεις με ένα ελαφρύ στρώμα οικολογικού βερνικιού. Αλλά αφού το χρειάζεσαι απλά για ώρα ανάγκης, το να είναι εντελώς στεγνό και καθαρό είναι το ζητούμενο. Αν φοβάσαι ότι μπορεί να έχει μούχλα, μπορείς αφού στεγνώσει καλά, να το περάσεις με καθαρό πετρέλαιο και να το ξαναφήσεις να στεγνώσει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
μαρια το πετρελαιο ειναι ενα υλικο που δεν στεγνωνη εγω θα χρησιμοποιουσα ενα σεσουαρ για τα μαλλια φουλ ζεστη και σκοτωνη το μυκητα της μουχλας μετα απο καλο πλυσιμο φυσικα και γυαλοχαρτο οπως αναφερεις
 
Τι να πω, δεν θα επιμείνω, έχω την εντύπωση πως στον ήλιο εξατμίζεται.
 
https://www.google.gr/search?q=αλατα&client για τετοιο μεγεθος μιλαω...
Ναι πανω στο ξυλο εχει αυτα τα σαν αλατα. Οσο για τη καθαριοτητα των ποτιστρων δε μπορω τι βρομια ειναι καθαρες μεν αλλα στο 'καπακι' της κοτιστρας μενουν στις ακριες πρασιναδες και δε βγενουν...
 
https://www.google.gr/search?q=αλατα&client για τετοιο μεγεθος μιλαω...
Ναι πανω στο ξυλο εχει αυτα τα σαν αλατα. Οσο για τη καθαριοτητα των ποτιστρων δε μπορω τι βρομια ειναι καθαρες μεν αλλα στο 'καπακι' της κοτιστρας μενουν στις ακριες πρασιναδες και δε βγενουν...
Ειτε με οδοντοβουρτσα σιγα σιγα, ειτε δινεις κατι ψιλα και παιρνεις μια καινουργια αν η βρωμια ειναι ανεπανορθωτη :)
 
ναι βρε δε το εχω τοσο αναγκη εχω και αλλα καινουργια αλλα γτ να παει χαμενο μαρεσουν οι κατασκευες και γενικα να ξανα φτιαχνω πραγματα :)
 
Back
Top