Φροντίδα Καθαρισμός κλουβιού με τον παπαγάλο μέσα

Ναι φυσικά. Επιβάλλεται μάλιστα.

Πολύ καλό ξέπλυμα και στέγνωμα μετά.
 
Εμείς στο σπίτι δεν βγάζουμε τους παπαγάλους έξω από το κλουβί τους, είναι πάντα μέσα. Πρέπει να κάνω κάτι παραπάνω στον καθαρισμό του κλουβιού;
 
Και κάτι ακόμα. Το πλαστικό στα αυτοσχέδια παιχνίδια δεν είναι δηλητήριο για τα πουλιά και όχι μόνο; Θέλω να φτιάξω παιχνίδια μόνος μου για τα παπαγαλάκια μου και φοβάμαι να τα φτιάξω μήπως πάθουν τίποτα.
 
Εμείς στο σπίτι δεν βγάζουμε τους παπαγάλους έξω από το κλουβί τους, είναι πάντα μέσα. Πρέπει να κάνω κάτι παραπάνω στον καθαρισμό του κλουβιού;
Διάβασε το απόσπασμα απο το άρθρο Φροντίδα των πουλιών και συνθήκες περιβάλλοντος που αναφέρεται στη καθαριότητα και απολύμανση του κλουβιού.

Και κάτι ακόμα. Το πλαστικό στα αυτοσχέδια παιχνίδια δεν είναι δηλητήριο για τα πουλιά και όχι μόνο; Θέλω να φτιάξω παιχνίδια μόνος μου για τα παπαγαλάκια μου και φοβάμαι να τα φτιάξω μήπως πάθουν τίποτα.
Σχετικά με τα παιχνίδια μπορείς να χρησιμοποιήσεις συνδυασμούς απο ξύλινες χάντρες σε διάφορα χρώματα και μεγέθη, ξυλάκια κανέλας, φυτικό σπάγκο, κουδουνάκια και να φτιάξεις τις δικές σου δημιουργίες.
 
Θέλω να κάνω ένα κουτί παιχνιδιών που είχαμε πει παλιά στο φόρουμ και έχω πάρα πολλά πράγματα να βάλω μέσα αλλά δεν ξέρω αν είναι κατάλληλα να τα βάλω.

Μέσα στο κουτί έχω βάλει ως τώρα ένα κουβάρι που έχω φτιάξει μόνος μου απλά κάνοντας κόμπους σε ένα κομμάτι σπάγκο, ένα καπάκι ξυλάκια παγωτού, ένα κομματάκι από χαρτόνι, ένα μικρό ζάρι, ένα κουτάκι από τα τυχερά αυγά κιντερ, κομμάτια καλαμάκια, κάτι παιχνίδια από τα αυγά κιντερ που είπα πριν και αλλά πολλά.

Φοβάμαι ότι τα πλαστικά πράγματα που έχω βάλει μέσα τους κάνουν κακό. Έχω χάσει ένα παπαγαλάκι και δεν θέλω να πάθω το ίδιο 😱
 
Δε θα πάθουν κάτι, μη φοβάσαι.
 
Δεν ξέρω αν και δεν νομίζω να πάθουν κάτι από τα καπάκια και μερικά άλλα πράγματα από πλαστικό αλλά δεν έχουν κατασκευαστεί για παιχνίδια παπαγάλων.
 
Στα παιχνίδια που κατασκευάζω, φροντίζω τα πλαστικά μέρη που χρησιμοποιώ να προέρχονται από υλικά κατάλληλα για ανθρώπινη χρήση (δηλ καπάκια από μπουκάλια νερού, κεσεδάκια, καλαμάκια κτλ). Έχω όμως την εντύπωση πως ίσως δεν κατασκευάζονται από το ανάλογο πλαστικό όλα τα έτοιμα παιχνίδια του εμπορίου. Δεν έχω απόλυτα καταλάβει τι φοβάσαι, έχασες πουλάκι και είχε σχέση το πλαστικό που υπήρχε σε παιχνίδι; Πάντως τα πουλιά δεν καταπίνουν τα κομματάκια που κόβουν.
 
Εφόσον τα παιχνίδια είναι από Kinder που απευθύνονται σε παιδιά, πιστεύω ότι είναι ελεγμένα και δεν είναι τοξικά. Πρόσεχε μόνο τα κουβάρια να μην έχουν ξέφτια απο τα οποία μπορεί να κρεμαστεί ή να πνιγεί ένα πουλί.

Έλεγξε προσεχτικά όσα παιχνίδια σκέφτεσαι να βάλεις μέσα στο κουτάκι, γιατί ακόμα και μερικά ξύλινα μπορεί να μεταβληθούν σε επικίνδυνα αν κατά το σπάσιμο μείνουν μερικές ακίδες που μπορεί να τα τρυπήσουν. Το ράμφος των παπαγάλων είναι απίστευτα δυνατό και εύκολα κάποιο παιχνίδι πλαστικό σπάζοντας σε μικρότερα κομμάτια, μπορεί να γίνει επικίνδυνο για κατάποση ή πνιγμονή. Τα πάντα εξαρτώνται από την ποιότητα των υλικών των παιχνιδιών.
 
Στα παιχνίδια που κατασκευάζω, φροντίζω τα πλαστικά μέρη που χρησιμοποιώ να προέρχονται από υλικά κατάλληλα για ανθρώπινη χρήση (δηλ καπάκια από μπουκάλια νερού, κεσεδάκια, καλαμάκια κτλ). Έχω όμως την εντύπωση πως ίσως δεν κατασκευάζονται από το ανάλογο πλαστικό όλα τα έτοιμα παιχνίδια του εμπορίου. Δεν έχω απόλυτα καταλάβει τι φοβάσαι, έχασες πουλάκι και είχε σχέση το πλαστικό που υπήρχε σε παιχνίδι; Πάντως τα πουλιά δεν καταπίνουν τα κομματάκια που κόβουν.

Αν καταπιεί πλαστικό, δε θα υπάρξει πρόβλημα;
 
Στους παπαγαλους που ειχα-εχω ποτε δεν συνεβει κατι απο τα πλαστικα μερη των παιχνιδιων τους.
 
γιατι να φοβασε οι δικοι μου παπαγαλοι παιζουν με τα παιχνιδια (τα πλαστικα) αλλα επαιδη εχουν καταλαβει οτι δεν ειναι φαγοσιμα ποτε δεν τα καταπινουν🙄:D

του εχω εδω και ενα μηνα και δεν υπηρξε κανενα προβλημα με τα παιχνιδια τους😎
 
στους δικους μου παπαγάλους δεν τους αρεσει κανενα παιχνιδι ότι εβαζα το εβρισκα μετα από μια βομαδα μες στις κουτσουλιες
 
στους δικους μου παπαγάλους δεν τους αρεσει κανενα παιχνιδι ότι εβαζα το εβρισκα μετα από μια βομαδα μες στις κουτσουλιες
Μια φορα την εβδομαδα τους ελεγχεις; Συνηθως οι παπαγαλοι προτιμουν απλα πραγματα που τους κρατουν σε εγρηγορση. Ακομα και ενα λευκο φυλλο Α4.
 
Φίλε @descrok δεν έχεις αφήσει άρθρο για άρθρο αμόλυντο.
Στα άρθρα γράφουμε απορίες για τα άρθρα. Για τις προσωπικές μας συζητήσεις, χρησιμοποιούμε το φόρουμ.
Διάβασε εδώ petbirds.gr/community/threads/Οδηγός-Χρήσης-των-forum-του-petbirds.6283/, και μην γράφεις ό,τι να 'ναι όπου να ναι.
 
Back
Top