Φροντίδα Καθαριότητα κλουβιού με τρομαγμένο παπαγάλο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pico
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pico

PB New Member
Εγγραφή
10 Οκτ 2022
Μηνύματα
18
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας,
Γνωρίζω πως το κλουβί και όσα υπάρχουν μέσα (ποτίστρα, ταίστρες κτλ) πρέπει να καθαρίζονται συχνά. Το πρόβλημα μου είναι ότι ειδικά όταν πάω να αγγίξω τις πατηθρες τρομάζει και πετάει μέσα στο κλουβί το οποίο δεν νομίζω ότι είναι και πολύ καλό. Δεν ξέρω αν είναι προτιμότερο να μην τις αγγίξω για κάνα δυο εβδομάδες μέχρι να συνηθίσει γιατί είναι καινούργιο στο σπίτι. Τι με συμβουλεύετε να κάνω;
 
@pico
Τι κλουβί έχεις;
Όλα αυτά που περιγράφεις (καθαριότητα, αλλαγή, ταΐστρας, και ποτίστρας) μπορούν να γίνουν χωρίς να χρειαστεί να βάλεις το χέρι σου μέσα στο κλουβί.
Από την στιγμή που το πουλάκι δεν είναι εξοικειωμένο μαζί σου θα πρέπει να αρχίσει η εκπαίδευση του για να μπορέσει σιγά σιγά να δεχτεί την ανθρώπινη επαφή.
Διάβασε μερικές χρήσιμες συμβουλές για την εκπαίδευση εξημέρωση των παπαγάλων.
 

καλημερα.Στην φωτο του κλουβιου που μαλλον δεν κανει για το μεγεθος του, φαινεται μια αυγοθηκη μεσα , μια ποτιστρα που ειναι εξωτερικη και λειπουν οι εξωτερικες ταιστρες που θα σε διευκολυναν . Οι πατηθρες ως προς την αλλαγη τους και καθαριοτητα τους σε δυσκολευουν επειδη ειναι καλαμια και βαζεις τα χερια σου μεσα για να της αφαιρεσεις υποθετω. Περα απο το θεμα (α)καταλληλοτητας και της λαθος τοποθετησης σε αυτο το κλουβι με αυτον τον παπαγαλο, μπορεις να τις βγαλεις τις πατηθρες με χειρισμο απεξω. το κλουβι ειναι 35 με 40 εκατοστα μηκος οπως δειχνει.ισχυει? Επισης αν δεις τα κλουβια απο τις εταιρειες για παπαγαλους εχουν συνηθως οριζοντια καγκελα ενω των καναρινιων καθετα. Συνηθως ..
 
@φιλομαθης θα κοιτάξω να τον αλλάξω σε ένα μεγαλύτερο που έχω τότε (δεν το έχω κάνει ακόμα επειδή είναι σκουριασμενο κ σκοπεύω να το φτιάξω) και να αλλάξω ταίστρες, πατήθρες που ίσως είναι πιο εύκολες στην αφαίρεση
[automerge]1665564934[/automerge]
Βέβαια ένα θέμα είναι κ η μεταφορά του γιατί δεν μπορώ να τον πιάσω να τον μεταφέρω χωρίς να τον τρομάξω κ να τον κάνω να πετάξει
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@pico αξιοποιωντας την περιεργεια τους γινεται χωρις να τον ακουμπησεις καθολου να μετακινηθει
υπο σαφεις προυποθεσεις για τις πορτες των δυο κλουβιων σε ασφαλες δωματιο και μονο αν εισαι ηρεμος εσυ . Υπαρχει και η λυση να πας με τα δυο κλουβια στο pet και να στον μεταφερει ο pet shopas αν αγχωνεσαι εσυ.
Ως προς το αλλο κλουβι αν ειναι σκουριασμενο και σκεφτεσαι να μπεις σε διαδικασια βαφης κλπ δεν ξερω αν αξιζει και οικονομικα και στην πραξη. Τα οικονομικα του καθενος και το αν ειναι των κατασκευων/ επισκευων ειναι δικο του θεμα.
Εχεις ψαξει για το ειδος και τις αναγκες του σε χωρο ή απλα σε εντυπωσιασε και το πηρες?
[automerge]1665566518[/automerge]

 
Τελευταία επεξεργασία:
@φιλομαθης είχα κάνει έρευνα για να μάθω ότι μπορώ για το είδος αλλά δεν μπόρεσα να βρω ακριβείς διαστάσεις κλουβιού που χρειάζεται και ο άνθρωπος στο κατάστημα μου είπε ότι ήταν οκευ οπότε τον εμπιστεύτηκα
Θα τον αλλάξω κ θα τον βάλω σε μεγαλύτερο
 
ακριβεις διαστασεις μπορει να μην βρεις αλλα σκεψου το μεγεθος του με τα φτερα ανοιγμενα. Χωραει σε αυτο ωστε να μπορει να τα χρησιμοποιησει αν θελει? τωρα πεταει απο πατηθρα σε πατηθρα? πηδαει απο την μια στην αλλη ή χρησιμοποιει τα καγκελα και πηγαινει με τα ποδια και το ραμφος του? γενικη κουβεντα κανουμε και σκεφτομαστε ολοι την ευζωια τους και την υγεια τους.ειτε καναρινια εχουμε ειτε παπαγαλους
 
Υπάρχουν τρεις τρόποι να το βάλεις στο καινούργιο κλουβί
1) Να αφαιρέσεις τα πάντα από το παλιό κλουβί και να βάλεις τα πάντα στο άλλο.
2) Με ένα ξυλάκι να το κουνήσεις μέχρι να μπει στο καινούργιο.
3) Να αφήσεις τα πορτάκια ανοιχτά μέχρι να μπει.
 
Back
Top