Ασθένειες Καθεται κατω στο κλουβι, ειναι αρρωστο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης chriserr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

chriserr

PB New Member
Εγγραφή
19 Δεκ 2008
Μηνύματα
26
Πόλη
Σέρρες
Καθεται κατω στο κλουβι κατω απο την ταιστρα μολις παω κοντα του πηδαει πανω

Παρατηρήσεις:μετα κ την τριτη εφαρμογη Pulmosan ειναι καλυτερα εχει αρχισει τις προσπαθειες να κελαιηδησει αλλα οχι κανονικα ακομη. επισης κανει μπανιο σχεδον καθημερινα τις 2 τελευταιες φορες με σκορδονερο. Επισης του δινω κατι σταγονες στο νερο αν δεν κανω λαθος το κουτι εγραφε muta?οι οποιες ειναι για την πτερορροια κ απ οτι βλεπω σταματαει σιγα σιγα εχει λιγοτερα φτερα στο κλουβι του κατω

Ηλικία Πουλιού:2007
Φύλο:αρσενικο
Χώρος Εκτροφής (εσωτερικός ή εξωτερικός): εσωτερικος
Θερμοκρασία Χώρου:κανονικη δωματιου
Ημερομηνία Απόκτησης του Πουλιού: 2008 μαρτιος
Ημερομηνία Εμφάνισης Συμπτωμάτων: 1 εβδομαδα
Διατροφή:συσκευασμενοι σποροι διαφορα λαχανικα αυγο σουπιοκοκαλο κ αμμο σπασμενα κοχυλια
Αξιολόγηση Περιττωμάτων: κανονικα
Αναπνοή (συριγμοί, δύσπνοια κλπ):ειχε πριν 1,5μηνα τωρα οχι
Κινητικότητα:οταν παω κοντα του κανονικα
Τρέφεται Κανονικά:ναι
Προηγηθείσα Θεραπεία: Pulmosan
Καραντίνα (έχει τεθεί ή όχι):ειναι μονο του
 
Έχει στρεσσαριστεί απο το Pulmosan, χρειάζεται πολυβιταμίνες το καναρινάκι για να πάρει δυνάμεις και να κελαηδίσει αργότερα.
 
μπορω στην ιδια ποτιστρα που δινω το muda της tabernil να βαζω κ σκορδονερο η δεν ειναι καλος συνδιασμος αυτων των δυο;
 
Χρήστο σκορδόνερο δεν χρειάζεται να του δίνεις κάθε μέρα όπως και πολυβιταμίνες, 2 φορες την εβδομάδα νομίζω πως ειναι αρκετές (πάντα σύμφωνα με με το τι κάνω εγώ), δεν νομίζω πως θα πρέπει να τα αναμείξεις, κάθε ένα είναι για κάπιον λόγο χρήσιμο, εάν έχεις αμμο στον πάτο του κλουβιού είναι φυσικό να βρίσκεται αρκετή ώρα κάτω και να τσιμπολογάει (εάν υπάρχει καλό θα είναι καθε 3 μέρες να γίναται αλλαγή).
Μπορείς να του βάλεις σε μια αυγοθήκη grit έτσι ώστε να μειώσεις τον χρόνο που περνάει στο "υπόγειο" :)
 
το κακο ειναι οτι δεν εχει αμμο κατω απλα παει και καθεται κατω απο την ταιστρα οσο για το grit εννοεις αμμο με σπασμενα κοχυλια. Αν ναι του εχω βαλει
 
Back
Top