Γενικά Καθημερινοτητα καναρινιου

steliosagk

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουν 2009
Μηνύματα
103
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα...
Μαλλον πολλα θεματα ανοιξα και θα φαω ξυλο στο τελος :neutral...

Ποια ειναι η καθημερινοτητα ενος καναρινιου λοιπον;
Οσον αφορα στα γευματα του, το δικο μου νομιζω τρωει οτι ωρα του καπνισει. Τα δικα σας;

Οσον αφορα στον υπνο, σημερα που το παρακολουθουσα ολη την ωρα (12:00-21:00), δεν κοιμηθηκε καθολου. Τωρα που το πηρα μεσα ομως, δινει την εντυπωση οτι σε 5' θα κοιμαται. Αν το επαιρνα μεσα νωριτερα, θα το ξεγελουσα και θα κοιμοταν νωριτερα; Ή εχουν απο μονα τους την αισθηση του χρονου;
 
Φιλαρακο δε ξέρω και πολλά πράγματα αλλα απο τα λίγα που ξέρω είνια οτι ναι μεν έχουν την αισθηση του χρονου αλλα εμείσ τη διαμορφώνουμε αναλογα με τισ αναγκες μας.. Αλλα κυρίως ανάλογα με τις ανάγκες του πουλιού! Πρέπει να κοιμαται καποιο στανταρ αριθμό ωρών σε σημειο σκοτεινο και χωρις πολλους θορύβους.. Με λιγα λογια αν μεσα στην νυχτα αναψουμε το φως... Παι... Καλημερα ξημέρωσε.. Αν το κλεισουμε καληνυχτα νύχτωσε... Οπότε θα σου πρότεινα να το έχεις σε ενα μέρος και να μην μετακινεις το κλουβι.. Αν είναι στο δωματιο σου..σε καποια φαση σκεπασε το αν θέλεις με κατι ετσι ωστε να μην μπαινει πολυ φως και όσο μπορείς κάνε ησυχία!
 
Οσον αφορα στα γευματα του, το δικο μου νομιζω τρωει οτι ωρα του καπνισει. Τα δικα σας;
Αυτό ακριβώς κάνουν όλα. Η μόνη υποχρέωση που έχεις είναι να του παρέχεις φρέσκια τροφή και νερό για να τρέχει διαθέσιμα ανά πάσα στιγμή.
Οσον αφορα στον υπνο, σημερα που το παρακολουθουσα ολη την ωρα (12:00-21:00), δεν κοιμηθηκε καθολου. Τωρα που το πηρα μεσα ομως, δινει την εντυπωση οτι σε 5' θα κοιμαται. Αν το επαιρνα μεσα νωριτερα, θα το ξεγελουσα και θα κοιμοταν νωριτερα; Ή εχουν απο μονα τους την αισθηση του χρονου;
Η αίσθηση του χρόνου στα καναρίνια διαμορφώνεται από το ημερήσιο φως που λαμβάνουν καθημερινά. Είναι σημαντικό για αυτά να ζουν σε ένα περιβάλλον με φυσικό φωτισμό για να αντιλαμβάνονται σωστά το χρόνο (ημέρα, νύχτα, εποχές).

Αφιέρωσε αν θέλεις μερικά λεπτά και διάβασε τα παρακάτω άρθρα προσεκτικά. Νομίζω ότι θα απαντήσουν σε αρκετές ερωτήσεις σου. Αν προκύψουν νέες, μπορείς φυσικά να τις ποστάρεις.

Φροντίδα των πουλιών και συνθήκες περιβάλλοντος
Η Διατροφή και η συμβολή της στην καλή υγεία των πουλιών
 
Σαν τις κότες(χχ) έχει φως; Το πολύ πολύ να αράξουν λίγο σε ένα κλαδί να πάρουν μια ανάσα(ανάλογα το πόσο δραστριο είναι το κάθε πουλί).. Δεν έχει φως; δεν βλεπουν την τύφλα τους, οπότε πάνε για ύπνο.. Απλά τα πράγματα.. Καλύτερα να το βάζεις μέσα(αφού θες να το βαζοβγάζεις στο μπαλκόνι) την ώρα που κοντεύει να δύσει και να το σκεπάζεις με κάτι για να μην το ενοχλείς και το ξυπνάς κάθε λίγο..
 
Δεν θα τρομάξει με το σκέπασμα, θα το συνηθίσει. Τα καναρίνια δεν κοιμούνται κατά την διάρκεια της ημέρας (όπως κάνουν οι παπαγάλοι το μεσημέρι), κάποια στιγμή (ανάλογα με την ηλικία και το πόσο δραστήρια είναι), αράζουν για λίγο και ξεκουράζονται. Τρώνε όποτε έχουν όρεξη. Κάνουν μπανάκι επίσης όποτε έχουν όρεξη. Κοιμούνται όταν πέφτει σκοτάδι (φυσικό ή τεχνητό). Ξυπνάνε όταν έχει φως (φυσικό ή τεχνητό). :)
 
Back
Top