Γενικά Καθρέφτης στο κλουβί παπαγάλου μπάτζι που μόλις έχασε το ταίρι του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Dimmy03
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Dimmy03

PB New Member
Εγγραφή
9 Νοε 2022
Μηνύματα
17
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους! Είχα ένα πολυ αγαπημένο ζευγάρι μπάτζι: τον Ρομπέν και την Γουέντι. Ήταν απίστευτο το πώς φρόντιζαν ο ένας τον άλλον. Χαιρόμουν να τους βλέπω να φιλιουνται και να τραγουδάει ο ένας στον άλλον. Δυστυχώς ο Ρομπέν μου πέθανε και η Γουέντι έμεινε μόνη της.
Παρατηρώ ότι έχει αλλάξει τελείως. Δεν είναι το χαρουμενο πουλάκι που ήξερα. Δεν κελαηδάει, δε πίνει νερό, δε τρώει... Δε θέλω να πάρω άλλο παπαγαλάκι γιατί μου κόστισε και εμένα ο θάνατος του Ρομπέν οπότε σκέφτηκα το ενδεχόμενο να της έχω τα πρωινά έναν καθρέφτη στο κλουβί αλλά όταν επιστρέφω σπίτι να τον βγάζω. Έχω ακούσει διάφορα για τους καθρέφτες και δε ξέρω τι να κάνω. Λέτε να την βοηθήσει ή θα της κάνω χειρότερη ζημιά;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Geo pol δε θέλω να πάρω άλλο ζωάκι για να είμαι ειλικρινής. Θα της δώσω λίγο χρόνο, ίσως να έχεις δίκιο. Δε τρώει όμως και δε θέλω να χάσω και αυτήν, τι να κάνω με αυτό; Αναρωτιέμαι αν με το να περνάω περισσότερο χρόνο μαζί της, καταφέρει να το ξεπεράσει
 
@Dimmy03 αν μπορείς να την έχεις μαζί σου σίγουρα είναι μια πολύ καλή λύση.
Σίγουρα δε μπορώ να την παίρνω μαζί στη δουλειά αλλά σίγουρα μπορώ να ασχολουμαι μαζί της τα απογευματα. Ελπίζω να βοηθήσει. Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου!
 
@Dimmy03 , λυπάμαι για την απώλειά σου. Αυτό όμως που με προβληματίζει είναι ότι το θηλυκό παπαγαλάκι σου ίσως και να μην τρώει επειδή είναι άρρωστο, και όχι από θλίψη.
Από τι πέθανε το αρσενικό; Αν είναι αδιευκρίνιστο πιστεύω ότι άμεσα, χωρίς να χαθεί καθόλου χρόνος δλδ, να απευθυνθείς σε ειδικό γιατρό, ώστε να εξεταστεί το θηλυκό για ασθένεια, η οποία θα μπορούσε να έχει "στείλει" το αρσενικό.
Πόσες ημέρες έχει που πέθανε;
Και πριν διαπιστώσεις ότι το πουλί είναι υγιές, μην πάρεις κανέναν συγκάτοικο (διάβασα ότι δεν προτίθεσαι άλλωστε) και τον θέσεις σε κίνδυνο. Αν δε, στο τέλος του πάρεις συντροφιά, έχε στα υπόψη σου ότι θα χρειαστεί καραντίνα τουλάχιστον 40 ημερών πριν τα βάλεις μαζί (και αρκετά βήματα εξοικείωσης μεταξύ τους, μετά την καραντίνα)
 
@ianos θα συμφωνήσω μαζί σου όντως καλό θα ήταν να γίνει ένας έλεγχος απλά σε ένα άλλο ποστ που μας καλωσορίζει αναφέρει ότι το αρσενικό ήταν 10 ετών 🙂 οπότε πιο πιθανό είναι τα γεράματα.
@Dimmy03 με μια επίσκεψη όμως θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ότι είναι καθαρά ψυχολογικό το θέμα
 
@meniam Μένια συμφωνώ ότι ο Ρομπέν ήταν μεγάλος σε ηλικία αλλά μπορεί να ήταν κ άρρωστος. Το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Μια επίσκεψη σε πτηνιατρο να εξετάσει την Γουέντι επιβάλλεται κ για εξέταση κ για περαιτέρω συμβουλές εάν όντως είναι η θλίψη της η αιτία της συμπεριφοράς της.
@Dimmy03 αφού δεν έχεις σκοπό να της πάρεις παρέα, τότε είναι απαραίτητο να ασχοληθείς περισσότερο μαζί της. Νομίζω ότι οι παπαγαλογονεις θα σου πουν το ίδιο
 
@Dimmy03 αφού δεν έχεις σκοπό να της πάρεις παρέα, τότε είναι απαραίτητο να ασχοληθείς περισσότερο μαζί της. Νομίζω ότι οι παπαγαλογονεις θα σου πουν το ίδιο
Συμφωνώ απόλυτα. Να ασχολείσαι όσο περισσότερο γίνεται και να βάλεις παιχνίδια
 
@Geo pol πάνε 2 μέρες τώρα
[automerge]1668062799[/automerge]
@ianos ο Ρομπέν πέθανε 2 μέρες πριν.
Ψάχνω να βρω τι μπορεί να έκανα λάθος αλλά μου φαίνεται λίγο απίθανο να ήταν ασθένεια. Πριν το θάνατό του και τα δύο πουλάκια έπαιζαν στο κλουβί, τραγουδουσαν κλπ. Μετά τον θάνατό του έπεσε σιωπή. Όταν έβγαλα τον Ρομπέν από το κλουβί, κοίταξα μήπως υπάρχουν σημάδια στο σώμα του αλλά δε βρήκα κάτι. Τον είχα ήδη 10 χρόνια και δε ξέρουμε πόσο καιρό ήταν στο πετ σοπ γιατί εδώ που τα λέμε, ο μαγαζάτορας δεν είχε ιδέα από ζώα

Σήμερα το πρωί της έδωσα λίγο αβγό (της αρέσει πολύ) και το έφαγε. Τραγουδάει μόνο όταν την κοιτάζω
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Dimmy03 δεν διαφωνώ ότι πιθανόν να έφυγε από γεράματα. Αλλά επειδή ποτέ δεν είμαστε σίγουροι και τα πουλιά κρύβουν καλά τις ασθένειες τους καλό θα ήταν να κλείσεις ένα ραντεβού
 
Ψάχνω να βρω τι μπορεί να έκανα λάθος αλλά μου φαίνεται λίγο απίθανο να ήταν ασθένεια
Δεν έκανες τίποτα λάθος.
Ίσα ίσα του έδωσες υπεράριθμη φροντίδα και για αυτό εζησε τόσο πολυ.
Στο θέμα του γιατρού εγώ στη θέση σου δεν θα πήγαινα.
Αντιθέτως θα του επερνα επειγόντως παρεα.
Πριν κανα 6μηνο πέθανε ένα από τα 2 budgie που είχαν τα ανηψια μου.
Το καημένο είχε φουσκώσει τόσο πολυ που νομίζαμε ότι είναι στα τελευταία του.
Με το που του πήραμε παρέα σε 2 μέρες δαγκωνε τα κάγκελα για να πάει κοντά στον καινουριο του φίλο.
Περιμέναμε και εμείς και αυτά με ανυπομονησία να τελειώσει η καραντίνα.
Με το που ενώθηκαν είχαμε φιλιά ανάμεσα από τα κάγκελα. Τώρα πια είναι 2 φίλοι που απολαμβάνουν ένα τεράστιο κλουβί.
Μην ψάχνεις να βρείς το λάθος γιατί πολυ απλά δε θα το βρεις στην προκειμενη περίπτωση.
Επιπροσθέτως στην κατάσταση που βρίσκεται δεν θα τολμούσα να το στρεσαρω περισσότερο με πιασιματα και μεταφορές.
Προς Θεου εσυ εισαι ο τελικός κριτής.
Εγώ όπως οι άλλοι προτείνουμε με βάση τη δική μας λογική.
Ελπίζω να πανε ολα καλα.
 
@meniam θα κλείσω ένα ραντεβού προληπτικά. Ίσως μου δωσει συμβουλές για τη σωστή διαχείριση της απώλειας
[automerge]1668091379[/automerge]
@PantelisTs δε θέλω να παρω άλλο ζωάκι είναι η αλήθεια. Θα προσπαθήσω όσο μπορώ να καλυψω το κενό με το να της μιλάω και να της κάνω παρέα. Ούτε εγώ πιστεύω ότι υπάρχει κάποια ασθένεια αλλά προληπτικά λέω να την παω. Απλά ελπίζω όντως να μην έφταιγα κάπως για τον θάνατό του και να έφυγε όντως λόγω γήρατος
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Dimmy03
Καλησπέρα.
Αφού άρχισε να τρώει είναι καλό σημάδι.
Νερό που είναι και το πιο βασικό, πίνει;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@Geo pol τρώει και πίνει κανονικά. Δε τραγουδάει συχνά όμως. Μόνο αν ακουσει άλλα πουλιά ή αν ειμαι εγώ μπροστά
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Back
Top