Φροντίδα Καθρεφτακι στο κλουβι καναρινιου

steliosagk

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουν 2009
Μηνύματα
103
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημερα και σημερα...

Ενας φιλος μου, μου προτεινε να βαλω καθρευτακι μεσα στο κλουβι.
Να βαλω ή μηπως θα υπαρξει καποιο προβλημα;

(Το καναρινι μου ειναι αρσενικο... σε περιπτωση που εχει σημασια)
 
Δε χρειάζονται ούτε καθρέφτες ούτε παιχνίδια τα καναρίνια. Το μόνο που χρειάζονται είναι ένα όσο το δυνατόν ευρύχωρο κλουβί, τους χώρους του οποίου να μπορούν να χρησιμοποιούν. Ούτε κούνιες, ούτε καθρέφτες ούτε τίποτα. Τις απαραίτητες για το μέγεθος του κλουβιού πατήθρες και μάλιστα σε απόσταση μεταξύ τους για να μπορούν να γυμνάζονται καθώς θα κινούνται από τη μία στην άλλη.
 
Θα συμφωνήσω με τον Σταύρο. Το καθρεφτάκι δεν είναι απαραίτητο αξεσουάρ, μόνο προβλήματα δημιουργεί -πιθανώς-. Μπορεί το καναρίνι σου βλέποντας το είδωλό του -που το πουλάκι νομίζει πως είναι άλλο καναρίνι κι όχι το είδωλό του- να στρεσαριστεί και να δημιουργηθούν διάφορα προβλήματα συμπεριφοράς.
 
οκ ευχαριστω...

Οσο για τις πατηθρες Σταυρο, εχω 4 μεσα σε μια ζευγαρωστρα. Τις 2 ακριανες τις εχω ψηλα και τις 2 ενδιαμεσες πιο χαμηλα. Το καναρινι πηγαινει σε ολες... αλλά κυρίως πεταει μεταξυ των 2 ακριανων. Πραγματικα πεταει... και πολυ το χαιρομαι. Στα άλλα κλουβια μονο πηδουσε απο πατηθρα σε πατηθρα.
 
εχω ρωτησει σε πετ σοπ και μοθ ειπαν οχι καθρεφτες γιατι δεν θα του δοσουν σημασια
 
Back
Top