Αναπαραγωγή Καθυστέρηση ωοτοκίας

AMAL20465

PB New Member
Εγγραφή
14 Απρ 2016
Μηνύματα
16
Πόλη
Καρλόβασι
Εχω μια καναρα που εφτιαξε φωλια εδω κ πεντε μερεσ αλλα δεν εχει κανει αυγο. Εχει γινει προετοιμασια σωστη κ βρισκεται με πυρωμενο αρσενικο μαζι απο την μερα που αρχισε να χτιζει φωλια.
 
Κανείς δεν μπορεί να επισπεύσει το χρόνο κατά τον οποίο ο κάθε ανεξάρτητος οργανισμός των πτηνών έχει προγραμματίσει να ωοτοκήσει. Καταλαβαίνω την ανυπομονησία σου, αλλά πίστεψέ με κάθε προσπάθεια που θα κάνεις πιθανόν να πάει πίσω αυτή τη διαδικασία.
Το καλύτερο φάρμακο είναι η υπομονή..
Υπομονή λοιπόν.. κι όλα θα γίνουν όπως τα έχει προγραμματίσει η φύση...
και η φύση δεν κάνει λάθη..
 
Πέρα από υπομονή όπλισε τον οργανισμό της με ασβέστιο! Δώστης τσόφλι αυγού, λίγο ωμό σουσάμι και φυσικά κόκκαλο σουπιάς για να καλύψεις τις ανάγκες της σε ασβέστιο! Μόλις δεις το 2ο αυγό βάλε στο νεράκι της υδατοδιαλυτό ασβέστιο (το αγοράζεις από πετ σοπ) για λίγες μέρες!
 
Φίλε μου, σας διαβαζω πολυ! Και σουπιοκόκαλο έχω και αυγό και ζογκό και μήλο σε καθημερινή βάση.Απλά με βρίσκω αγχωμένη και ανυπόμονη! Δεν θέλω να πιστεύω κατι άλλο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Απλά με βρίσκω αγχωμένη και ανυπόμονη!
Ό,τι χειρότερο φίλη μου! Ηρέμησε και απόλαυσε την εμπειρία! Το άγχος και η αγωνία περνάει στα πουλάκια μας και δεν τους κάνει καλό! 😉
 
Back
Top