Γενικά Καινουργιο Καναρινι, ποτε θα αρχισει να κελαϊδαει κανονικα;

Εγγραφή
11 Ιουν 2009
Μηνύματα
21
Πόλη
Έδεσσα
Γεια σας, χθες αγορασα ενα καναρινι και θελω να κανω καποιες ερωτησεις. Το καναρινι μου επειδει ειναι μικρο τςρα αρχιζει να κελαιδαει ποτε ομως θα αρχισει να κελαϊδαει κανονικα;(του βαζουμε και ηχους απο το κινιτο για καναρινια). Ποτε μπορω να το βγαλω εξω απο το κλουβι και με ποιον τροπο με τον οποιο δεν θα φοβατε. Οριστε και μερικες φοτωγραφιες του
 

Συνημμένα

  • 06092009.webp
    06092009.webp
    63,3 KB · Προβολές: 185
  • 06092009_001.webp
    06092009_001.webp
    69,2 KB · Προβολές: 152
  • 06092009_002.webp
    06092009_002.webp
    56,9 KB · Προβολές: 178
  • 06092009_004.webp
    06092009_004.webp
    50 KB · Προβολές: 182
θα αρχισει να κελαιδαει κανονικα μετα την πρωτη πτερορροια.
 
να ξερεις οτι τα καναρινια δεν ειναι σαν τους παπαγαλους ειναι δυσκολη η εξυμερωση τους και απαιτη πολυ υπομονη και επιμονη, παντως αν θες να το εξυμερωσεις να το βγαζεις με το που συνυθησει το χωρο δηλαδη σε 1-2 βδομαδες γιατι οσο πιο μικρο τοσο το καλυτερο.
 
Αυτό που θες εσύ δεν γίνεται με κάποιο tip... Το έχεις πολύ λίγο καιρο... Άφησέ το να σε συνηθήσει. Για το πότε θα σε συνηθήσει δεν υπάρχει χρονικό όριο... Αλλά ας σου απαντήσει κάποιος με μεγαλύτερη εμπειρία...
 
Κωνσταντίνε, θα σου πρότεινα να βάλεις και κάποιο υλικό στον πάτο του κλουβιού για να το καθαρίζεις πιο εύκολα, μην το αφήσεις έτσι.

Δες εδώ: <Link Removed>

Επίσης, θα σου πρότεινα την επόμενη φορά, αν όχι άμεσα, τη χρήση ενός σουπιοκόκαλου...
 
που βρηκεσ τουσ ηχουσ καναρινιων που βαζεισ στο καναρινι σου; Εγω αγορασα ενα καναρινι πριν 10 μερεσ και δεν λεει να κελαηδησει. Ξερετε ποτε αρχιζουν να κελαηδανε τα καναρινια;
 
Προυπόθεση για να κελαηδήσει είναι να είναι υγιές. Για να γίνει αυτό
πρέπει ζεί σε έναν "αξιοπρεπή", απο απόψεως μεγέθους, χώρο και με την ανάλογη περιποίηση.
Ενημερώσου γύρο απο τις απαιτήσεις του για την σωστή διαβίωσή και αυτό ΟΤΑΝ έλθει
η ώρα (συνήθως μετά την καλοκαιρινή πτερόρροια) θα σου κελαηδήσει.
Δεν πρόκειται για κάποιο κουρδιστό παιχνιδάκι είναι ζωντανός οργανισμός που άν έχει
την φροντίδα την αγάπη και την προσοχή σου, θα έρθει η ώρα που θα στα ανταποδώσει.
 
Σ ευχαριστω για τις συμβουλές σου, Μάκη! Η αλήθεια είναι ότι το περιβάλλον που ζει το καναρίνι μου είναι κάτι παραπάνω από αξιοπρεπές και η ανησυχία μου έχει να κάνει με το ότι μου είπαν απο εκεί που το αγόρασα ότι θέλει καμια βδομάδα να συνηθίσει την αλλαγή περιβάλλοντος για να ξεκινήσει το τραγούδι. Για αυτό ρώτησα μήπως πρέπει να κάνω κάτι εγώ.
 
Back
Top