Γενικά Καινουργιο καναρινι

dimcreed22

PB New Member
Εγγραφή
11 Ιαν 2014
Μηνύματα
4
Γεια σας και μπραβω στην δουλεια που εχετε κανει στο site, πραγματικα εχω μεινει αφωνος με τις τοσες πληροφοριες. Θελω να σας ρωτησω για το προσφατο καναρινι που αγορασα πριν 6μερες, αρχικα αν ξερετε αν ανηκει σε καποια συγκεκριμενη ρατσα και κυριως για το θεμα με το κελαηδισμα οπου το βλεπω τρομαγμενο οταν καθομαι σχετικα κοντα του η στο οπτικο του πεδιο και κελαηδαει λιγα λεπτα τη μερα, οχι το πρωι οπως ολα που ειχα, κυριως μεσημερι και οταν δεν ειμαι κοντα του (συνηθως σταματα στο τρρρρρ). Μπορω να κανω κατι για να το κανω να νιωσει πιο ανετα; θα πρεπει να το βγαζω εξω καποια ωρα η να το εχω σε δωματιο μακρια μου για λιγο καιρο; να του δωσω καποιο "γλυκισμα"; Παρακαλω help

και να τος και σε μια χτεσινη photo.

φωτογραφία (2).webp
 
Καλημερα 6 μερες ειναι λιγες για να συνηθισει το πουλακι σου το καινουριο του σπιτι εμενα το κοκατιλ μου ακομη με φοβατε χρειαζονται και λιγα παιχνιδια στο κλουβι να ασχολειτε το πουλι
Το πουλι που το πηρες ηταν μεσα; Η εξω αν δεν ειναι συνηθησμενο σε χαμηλες θερμοκρασιες δεν πρεπει να μενει εξω πολυ ωρα
Για την ρατσα του δεν ξερω
Ειμαι παπαγαλοφιλος 🙂. Οταν εννοεις γλυκισμα; Η ζαχαρη απαγορευαιτε στα πουλια και τα γαλακτομικα επισης
Πανεμορφο το πουλακι σου να σου ζησει
 
ευχαριστω για την απαντηση και το ενδιαφερον, ηταν μεσα το πουλακι στο petshop (μου ειπαν οτι ειναι γυρο στα 8μηνων) οποτε μαλλον θα τον αφησω μεσα στο δωματιο, οταν λες παιχνιδια τη ακριβως εννοεις; , γλυκισμα εννοω καποια μπαρα που εχουν με μελι και σπορακια Πχ η καποιο φρουτο, χεχεχε οχι παστα :)
 
Αυτα το πολυ μια φορα το μηνα και εγω προτιμο να τα αποφευγω
Υπαρχουν παιχνιδια στα πετ σοπ να τους πεις οτι θες παιχνιδια για καναρινια φρουτα ναι και λαχανικα αλλα προσοχη υπαρχουν φρουτα που απαγορευονται στα πουλια εγω στα δικα μου δινω μια δυο φορες την βδομαδα μηλο και σπαναχι
 
Μπορείς να χρησιμοποιησεις φυσικό κεχρί σε τσαμπί για την εκπαίδευσή του μόνο, ως λιχουδιά. Φρούτα λαχανικά να δίνεις καθημερινά. Μπάρες μην πάρεις ποτέ, δεν είναι καθόλου ποιοτικές και παχαίνουν
 
Καλημέρα, καλώς ήρθες Δημήτρη και να σου ζήσει το πανέμορφο καναρινάκι σου!
Είναι σε καινούργιο χώρο και βρίσκεται σε φάση προσαρμογής το πουλάκι, οπότε δεν έχει δείξει ακόμα τις χάρες του όλες, όπως όταν θα συνηθίσει την καθημερινή ρουτίνα και θα αισθανθεί ασφάλεια.
Από έτοιμα προϊόντα προσφέρουμε στα πουλάκια μας μόνο συσκευασμένους σπόρους καλής μάρκας και τίποτα άλλο.
Αυγοτροφές ιδιοκατασκευασμένες, χόρτα, λαχανικά και φρούτα συμπληρώνουν την διατροφή του.
Θα ήθελα να σου επισημάνω να αλλάξεις τις πατήθρες με στρόγγυλες και αν είναι δυνατόν ξύλινες, πάντως στρογγυλές.
Επίσης απαραίτητο πάντα στο κλουβί το σουπιοκόκαλο.
Να σου ζήσει!
Υ. Γ. Για τον τύπο θα περιμένεις μήπως μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος έμπειρος με τα καναρίνια
το κεχρί είναι αυτό της φωτογραφίας
 

Συνημμένα

  • kehri.webp
    kehri.webp
    8,4 KB · Προβολές: 68
δεν νομιζω να ανηκει σε καποια συγκεκριμενη ρατσα ειναι ενα πολυ ομορφο καναρινακι σκουφατο να το χαιρεσαι.
νομιζω οτι τα καναρινια δεν χρειαζετε παιχνιδια τουλαχιστον στα δικα μου εγω δεν εχω αντε καμια κουνια αν ειναι μεγαλο το κουβι τωρα για τα υπολειπα θα συμφωνησω με την μαρια. και οσο για τις μπαρες οτι σου ειπε ο βασιλης ποτε.
 
Τα καναρίνια δεν χρειάζονται παιχνίδια στο κλουβί. Αντίθετα, περιόρισε τα αξεσουάρ στα τελείως απαραίτητα για να μένει χώρος ώστε να μπορεί να κινείται όσο το δυνατόν περισσότερο, αλλά και να μπορεί να έχει καλή θέα του περιβάλλοντος χώρου.

Διάβασε αν θέλεις αυτά τα άρθρα για αρχή:

Πως να φροντίζετε σωστά τα κατοικίδια πουλιά σας
Η Διατροφή των πουλιών και η συμβολή της στην καλή υγεία τους
 
Θα συμφωνησω με τον κυριο Σταυρο. Τα καναρινια ειναι πτηνα που δεν χρειαζονται παιχνιδια για να ασχολιουνται. Το γεγονος οτι κελαηδαει λιγο ειναι πολυ καλο σημαδι! Καλη συνεχεια με τον φιλαρακο σου! Οτι αλλο χρειστεις ειμαστε παντα εδω! Φιλικα Αμβροσιος!
 
Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας και για τις ευχες για τον "συγκατοικο":) θα κοιταξω να αλλάξω τα κλαδάκια με κυκλικά σύντομα και σήμερα θα του δώσω ενα μήλο Γιά να δουμε αν θα του αρέσει. Επίσης έχω διαβάσει οτι βοηθάει να βάζουμε να ακούνε ήχους ηχογραφημένους με αλλά καναρίνια για να μάθουν να κελαιδανε πιο γρήγορα, ισχυει κάτι τέτοιο η μάλλον είναι πολύ φιλόδοξο/υπερβολικό
 
Καλως ηρθες Δημητρη στο φορουμ μας! Να το χαιρεσαι το καναρινακι σου! Ειναι ενα σκουφατο κοινο καναρινακι! Απο οτι βλεπω δυστυχως δεν εχει δαχτυλιδι οποτε δεν μπορεις να ξερεις την ηλικια του και σε καμια περιπτωση να μην εμπιστευτεις τον πετσοπα που στο πουλησε... Ο,τι θελουνε λενε 😛

Απο διατροφη σου ειπαν τα παιδια τι να κανεις..

Να το εχεις σε ενα ησυχο μερος μεσα στο σπιτι να του μιλας με σιγανη φωνη για να σε συνηθισει και οταν δυει ο ηλιος το καναρινακι πρεπει να κοιμαται.. Δλδ να το βαζεις σε ενα ησυχο σκοτεινο δωματιο μονο του! Και επισης να ξυπναει με το φως του ηλιου... Αυτα για αρχη! Σιγα σιγα θα συνηθισει το καινουργιο του περιβαλλον και θα σου κελαιδαει οολη μερα! 😛
 
Γειά σου αγαπητέ dimcreed22! Πώς πάει το καναρίνι; Τι σχήμα έχουν τα κλαδιά του; Σαν των δέντρων; Εάν έχεις αυτά μην του τα αλλάξεις. Έχω δει στο youtube μια εκπομπή για τα κατοικίδια ζώα και μιλούσε ένας έμπειρος πτηνίατρος και έλεγε ότι τα καλύτερα κλαδιά είναι αυτά σε σχήμα δέντρου. Έλεγε ότι έτσι το πουλί ''γυμνάζει'' τα πόδια του, αλλάζοντας διάσταση στα κλαδάκια αυτά. Και πρόσθεσε ότι δεν πρέπει να μπαίνουν κλαδάκια με μονοκόματη διάσταση, γιατί το πτηνό είναι σαν να φορά 24 ώρες τα ίδια παπούτσια και αυτό ευνοεί μολύνσεις στο πέλμα του. Όπότε άσε το πουλάκι με αυτά που του έχεις, μια χαρά θα είναι! Συγνώμη για την μεγάλη έκθεση, απλά ήθελα να σου το αναφέρω! Φιλικά Αμβρόσιος! Ελπίζω να μην παρεξηγήθηκες! 🙂
 
Αμβρόσιε φαίνονται οι πατήθρες στην φωτογραφία και έχουν γίνει συζητήσεις για τις πατήθρες αυτές ότι δημιουργούν πρόβλημα στα πέλματα. Εσύ ποιες εννοείς κάποιες άλλες; Αν ναι βάλε αν έχεις την καλοσύνη φωτογραφία για να μην μπερδεύουμε τον Δημήτρη με αντικρουόμενες απόψεις.
Αν ωστόσο πιστεύεις ότι ίσως είναι λάθος να συστήνουμε τις στρογγυλές πατήθρες, άνοιξε θέμα ξεχωριστό, να γίνει συζήτηση μεταξύ όλων των μελών. :)
 
Καλησπερα φιλε μου καναρινι τυπου η χρωαματος δεν ειναι θα μπορουσε να ειναι φωνης ισως και μαλλον τιμπραδο, αυτο μπορουμε να το καταλαβουμε μονο απο την φωνη του, λογικα κοινο θα ειναι. Οπως σου ειπαν παιχνιδια δεν χρειαζεσαι εγω ουτε λιχουδιες δεν δινω οπως και δεν θεωρω και αναγκαιο το κεχρι μιας που τα καναρινια δεν χρειαζονται εκπαιδευση εκτος και αν το επιθυμεις τοσο. Να αποφευγεις ετοιμα προιοντα και τα βασικα δηλαδη την τροφη και την αυγοτροφη του να του τα κανεις εσυ.Φτιαξτου ενα σωστο μιγμα σπορων με σωστες αναλογιες φτιαξε μια ευκολη αυτροφη ( νιφαδες βρωμης με αυγο η απλουστερη), φρουτα λαχανικα καθημερινα δεν υπαρχει θεμα διαρροιας αν ειναι καλα πλυμμενα. Τα στικ εμποριου το μονο που κανουν ειναι να παχενουν το πουλι κανοντας το να μειωσουν το κελαιδισμα του και την γονιμοτητα του. Καθαρο νερο καθημερινα. Πατηθρες οι καλυτερες ειναι οι ξυλινες απο εκει και περα και οι πλαστικες προσωπικα προβλημα δεν μου εχουν δημιουργησει αλλα θελουν συχνο καθαρισμα διοτι οι ραβδωσεις μαζευουν βρωμιες με αποτελεσμα μολυνσης στο πουλι. Μεσα εξω συνεχως στρεσαρετε κρατα η μεσα η εξω προστατευμενο απο αρπαχτικα και κρυο. Αυτα απο εμενα να το χαιρεσαι!
 
Ευχαριστώ για το ομορφο καλοσορησμα. Ξύλινες δεν χωρίς βρει ποτε αλλθα ψαξω μηπως και κάποιο καλό petshop έχει η μέσω ebay. Σήμερα του έδωσα μήλο και του έβαλα μια μπανιέρα κ σκάφος τον βλέπω καλυτερα, μουφαινι αστείο που κελάηδαει όταν ακούει κάποια κουβέντα η τον ηχο της κιθαρας και όχι οταν ξημερώνει.
 
Να σου πω για το μπανακι οτι να του το βαζεις ειτε το πρωι (καλυτερα γιατι τοτε κανουν κ στη φυση τα πουλια μπανιο) ειτε το μεσημερι (που εχει ζεστη), όχι αργοτερα γιατι μπορει να κοιμηθει με βρεγμενο φτερωμα και να κρυωσει.
Επισης, το αφηνεις το μπανακι στο κλουβι μονο για μιση ωρα γιατι μετα το νερο βρωμιαζει, μπορει ο μικρουλης να παει να πιει και να αρρωστησει. Αλλα οπωσδηποτε μια φορα την εβδομαδα! Ειναι απαραιτητο για την υγεια του μικρου σου φιλου!
 
Back
Top