Γενικά Καινουργιο budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης scarface
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

scarface

PB Member
Εγγραφή
14 Μαϊ 2008
Μηνύματα
126
Πόλη
Καβάλα
Σημερα πηρα ενα Budgie αλλα απο την ωρα που το εβαλα στο κλουβι καθεται συνεχεια πανω στι κλαδακι και δε λεει να κουνηθει απο εκει. Σκεφτηκα οτι ισως να ειναι τρομαγμενο και απλα δεν εχει συνηθησει το καινουργιο του περιβαλλον οποτε και δε το ενοχλω. Οσο περνα η ωρα ομως αυτο εκει κολλημενο... Λετε να ηταν αρρωστο;Ξερετε κατι τι να κάνω; Ειναι φυσιολογικη συμπεριφορα;:)
 
Θέλει το χρόνο του το πουλάκι, να συνηθίσει το νέο του περιβάλλον και εσένα. Κάνε υπομονή και μη το ενοχλείς (εννοείται χωρίς να παραλείψεις τα βασικά: καθαρή τροφή και νερό και καθαριότητα γενική) μέχρι να αισθανθεί άνετα και να αρχίσει να συμπεριφέρεται όπως όταν ήταν στο προηγούμενο σπίτι του. Ως τότε μπορείς να πας όσο κοντά σου επιτρέπει και να του μιλάς ήρεμα, αποφεύγοντας απότομες κινήσεις. Ανέβασε καμία φωτο (αν μπορείς) να το δούμε! Να το χαίρεσαι!
 
Ευχαριστω εφη. Πρεπει να το βγαζω στο μπαλκονι η δεν ειναι απαραιτητο;:)
 
Θεωρώ πως είναι από τα απαραίτητα. Εξαρτάται βέβαια... αν έχει υπερβολικό θόρυβο ή γενικότερα το κλίμα είναι ακατάλληλο για το πουλί (πχ αρκετή σκόνη, υπερβολική ζέστη) καλύτερα είναι να το κρατήσεις μέσα έως ότου εξασφαλιστούν οι κατάλληλες συνθήκες. Σίγουρα χρειάζεται να παίρνει καθαρό αέρα και σίγουρα έξω θα διασκεδάζει περισσότερο! Να προσέξεις όμως να μην εκτίθεται στον ήλιο ή σε ρεύματα αέρα και να το προστατέψεις από αρπακτικά (https://community.petbirds.gr/threads/Ιπτάμενοι-κίνδυνοι.63/) και από τις γάτες. Καλό θα ήταν να κρεμάσεις το κλουβί αρκετά ψηλά (πρόσεξε να υπάρχει σταθερότητα, να μη πέφτει) έτσι ώστε να μη το φτάνουν οι γατες οι οποίες από προσωπική εμπειρία γνωρίζω ότι πηδάνε αρκετά ψηλά. Εγώ το έχω κρεμάσει στα 2 με 2,5 μέτρα και είμαι ήσυχη!
 
Το εβγαλα εξω για 2 ωρες περιπου και απο οτι καταλαβα του αρεσε γιατι κελαιδουσε, μαλλον επειδη ακουγε αλλα πουλια. Το μονο που με προβληματιζει τωρα ειναι οτι ο δρομος κατω απο το μπαλκονι εχει αρκετη κινηση και φασαρια και δεν ξερω αν ειναι καλο αυτο. Εδειξε παντως να ειναι λιγο σαστισμενο απο τη φασαρια και να μην ξερει τι γινεται.:)
 
Back
Top