Γενικά Καινούργια στην παρέα μας (Budgie)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης NP81
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

NP81

PB New Member
Εγγραφή
2 Δεκ 2016
Μηνύματα
122
Πόλη
Γλυφάδα
Καλησπερα παιδια μολις προστεθηκε στην παρεα μας και αυτο το ομορφο κοριτσι(μου ειπαν οτι ειναι θυληκο) εγω δεν μπορω να το ξεχωρισω αλλα ο θεμα ειναι οτι μου εχει παρει τα μυαλα...rsz_img_20170609_190252_263.webp
Ειναι πολυ ησυχη και καμια φορα σφυριζει... Την πηρα απο ενα φιλαρακι επειδη δεν την ηθελε... Οποιαδηποτε βοηθεια ευσπροδεκτη γιατι δεν γνωριζω τιποτα απο παπαγαλακια..rsz_img_20170609_192141.webp rsz_img_20170609_192849.webp
Εδω και μια βολτα εξω απο το κλουβι...Αλλαξαμε και κλουβι πηραμε μεγαλυτερο... Και σιγα σιγα προσπαθουμε να τρωμε χορτα και φρουτα τα οποια δεν τα θελει, απο τροφη της εχω την manitoba, αυγοτροφη κανει να δωσω απο τα καναρινια...rsz_img_20170611_192818.webp
Βγαινει και μπαινει μονη της στο κλουβι αλλα ακομα δεν ανεβει στο χερι αν και δεν φοβαται αμα το εχω μεσα... Την εχω μια βδομαδα μου ειπε οτι ειναι 4 μηνων...
 
Είναι μία καλλονή, να σου ζήσει!
Μάλλον κοριτσάκι αλλά δεν είμαι σίγουρη, θα μας πει και ο @Νίκος Υ καλύτερα.
Ναι αυγοτροφή καναρινιών μπορεί να τρώει, όχι πάνω από δύο φορές την εβδομάδα.
Σουπιοκόκκαλο οπωσδήποτε να της βάλεις και για να αγαπήσει τα λαχανικά-χορταρικα΄, ξεκίνα με άνηθο, χλωρή ρίγανη, θυμάρι. Έτσι παίρνουν μπρος και δοκιμάζουν τα πάντα.
Φαίνεται ότι είναι μικρό και από το χρώμα ράμφους, ποδιών, μάτια αλλά και από τις μαύρες γραμμώσεις που κατεβαίνουν μέχρι το χαλινό.
 
Να ρωτησω και κατι αλλο.. Καμια φορα ενω καθομαι διπλα της το μεσημερι κλεινει τα ματια και κοιμαται... Ειναι φυσιολογικο;
 
Να ρωτησω και κατι αλλο.. Καμια φορα ενω καθομαι διπλα της το μεσημερι κλεινει τα ματια και κοιμαται... Ειναι φυσιολογικο;
Δε νομίζω ότι πρέπει να σε ανησυχεί. Τα νεαρά πουλιά συνηθίζουν να κοιμούνται για λίγο το μεσημέρι. Να τη χαίρεσαι την κούκλα σου!
 
Νίκο για να τρώει πιο άνετα η μικρή, καλύτερα να αγοράσεις ανοιχτές ταίστρες..
Επίσης πάρε ξύλινες πατήθρες και διάβασε εδώ την διατροφή των παπαγάλων.
Να τη χαίρεσαι! 🙂
 
... Την πηρα απο ενα φιλαρακι επειδη δεν την ηθελε...
Για να πέσει στα χέρια ενός ιδανικού ιδιοκτήτη.:)
Το πουλάκι στάθηκε τυχερό καθώς της δόθηκε η ευκαιρία να γνωρίσει την καλή, με ενδιαφέρον για τη πλάση ανθρώπινη πλευρά γλυτώνοντας από πιθανές περιπέτειες και ταλαιπωρίες.
Μακάρι για όλα τα πλάσματα να υπάρξει μια τέτοια μέρα...

Να τη χαίρεστε!
 
Μολις μπηκαν και οι ανοιχτες ταιστρες στο κλουβι και ειδη το απολαμβανει...

Αυριο θα παρω και απο τη δουλεια ξυλινες καβιλιες 10mm και 12mm για να ειναι ανετα το κοριτσι μου...

rsz_20170613_200337.webp rsz_20170613_200351.webp
 
Κούκλα να σου ζήσει!

Βγαινει και μπαινει μονη της στο κλουβι αλλα ακομα δεν ανεβει στο χερι αν και δεν φοβαται αμα το εχω μεσα... Την εχω μια βδομαδα μου ειπε οτι ειναι 4 μηνων...
και εγώ ετσι ξεκίνησα με τον δικό μου. Αποτέλεσμα; Μπορεί να αργήσαμε λίγο να δεθουμε λόγω της πολύ ελευθερίας του, αλλά είναι πολύ ανεξάρτητος και δεν έχω κανένα πρόβλημα στο να τον μαζέψω στο κλουβί. Όσο εύκολα βγαίνει τόσο εύκολα μπαίνει.
Σας εύχομαι καλά χαδάκια και φιλάκια στο μελλον😛

 
Οι LOS BUDGIESTAS σου ευχονται να χαιρεσαι τη νεα σου παρεα! Προκειται οντως για μικρης ηλικιας μπατζι, καπου κοντα 4 μηνων, και αν και δεν φαινεται πολυ καθαρα ο χαλινος, κατα πασα πιθανοτητα αρσενικο! Οσο αναφορα την διατροφη του ακολουθησε τις συμβουλες της @maria p !
 
Ευχαριστω πολυ @Νίκος Υ να σαι καλα τωρα ειναι που εχω μπερδευτει δεν εχω προβλημα τι ειναι ευτυχως που τον/την φωναζουμε ρικο εχε γουστο να ειναι αρσενικο και εγω να λεω που ειναι η κοπελα μου
 
Back
Top