Φροντίδα Καινούργιο κλουβι για ρίκνεκ και τροποποίηση

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης myiang03
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πολύ ωραίο είναι με γεια σας!
Κανονικά χρειάζεται μία μεγάλη παράλληλη με την πόρτα στο ύψος του δεύτερου παράλληλου κάγκελου και μία μικρή κάθετη από αυτές που έχεις ψηλά και σε μία από τις δύο άκρες, αφήνοντας βέβαια χώρο για την ουρά του, να μην τσακίζεται στα πλευρά.
Θέλει και κάποια παιχνίδια βέβαια.
 
Πολύ ωραίο είναι με γεια σας!
Κανονικά χρειάζεται μία μεγάλη παράλληλη με την πόρτα στο ύψος του δεύτερου παράλληλου κάγκελου και μία μικρή κάθετη από αυτές που έχεις ψηλά και σε μία από τις δύο άκρες, αφήνοντας βέβαια χώρο για την ουρά του, να μην τσακίζεται στα πλευρά.
Θέλει και κάποια παιχνίδια βέβαια.
Άρα συνολικά να εχω δύο πατήθρες σε όλο το κλουβι; Μία παράλληλη και μία κάθετη; Η παράλληλη να είναι στο ύψος της πόρτας αυτής που φαίνεται και η κάθετη στο ύψος που την έχω; Οί ταίστρες που πρέπει να μπουν;
 
Ναι δύο και μία η έξω, δεν χρειάζεται παραπάνω, θα κοπανιέται πάνω τους το πουλί. Κάτω θα τρώει και πάνω θα κουρνιάζει για ύπνο.
Τις θήκες θα τις βάλεις στο πλευρό της κάτω πατήθρας, προσέχοντας να μην την "βλέπει" η απάνω και πέφτουν κουτσουλιές στους σπόρους και το νερό.
 
Γεια σας. Εξακολουθεί να δαγκώνει και να αγριευει το πουλλί και είναι σχεδον 6 μηνών. Δεν ξερω τι αλλο να κάνω. Του έχω δώσει παρα πολυ υπομονή
 
Μπορείς να περιγράψεις κάποια περιστατικά; Και πως είναι τα υπόλοιπα παιχνίδια σας, οι υπόλοιπες στιγμές σας.
 
Τον βγάζω πρωι και απογευμα και τον χαιδευω αλλα βαζω γαντια γιατι αρχισε να δαγκωνει πολυ δυνατα. Και παλι δεν σε αφήνει να τον αγγιξεις. Θέλει συνεχως να δαγκώνει. Του δίνω και αυτα που του αρεσουν και τρωει από το χερι μου. Αλλα μερικές φορες εκνευριζεται οταν με δει να του δινω με το χερι και κανει τα ματια του κουκκιδα και προσπαθει να δαγκωσει σαν θηριο.
 
Πόσον καιρό άρχισε να το κάνει αυτό; Το έχεις από μωρό καθώς θυμάμαι. Ποια είναι η διατροφή του και ποια μάρκα σπόρων του δίνεις; Κοιμάται αρκετά το βράδυ; Ποιες ώρες;
 
Manitova σπορους, πέλλετ, λίγα φρουτα. Ναι το έχω από δυο μηνών περίπου. Το βραδυ τον βάζω για να κοιμηθει στις 9-10 αλλα ξυπναει κατα διαστήματα μεσα στην νύχτα λογω φασαρίας. Εξάλλου δεν ξερω αν κοιματε γιατι όποτε το βλέπω δεν κοιματε. Το κάνει αυτο απο τον καιρο που σταματήσαμε την κρέμα
 
Το βραδυ τον βάζω για να κοιμηθει στις 9-10 αλλα ξυπναει κατα διαστήματα μεσα στην νύχτα λογω φασαρίας.
Γιατί όμως; Σίγουρα κάποια στιγμή κάποιος από εμάς θα σου είπε πως τα πουλιά πρέπει να κοιμούνται από την δύση μέχρι την ανατολή του ήλιου.
Αν το πουλί δεν ξεκουράζεται αρκετά, λογικό είναι να απορρυθμίζεται και να είναι νευρικό.
Διάβασε αυτό και ψάξε ένα πιο κατάλληλο σημείο για το κλουβί.
Επίσης η διατροφή του είναι ελλιπής. Αν σώζεται μόνο από τα πέλετς. Πρέπει να εισαγάγεις φρέσκα Χόρτα-Αρωματικά βότανα, Λαχανικά και Φρούτα με επιμονή στην διατροφή. Περί σωστής διατροφής συνολικά, διάβασε το άρθρο.
Να ξέρεις πως η ποιότητα ζωής, επιδρά και στην ποιότητα συμπεριφοράς, μην το θεωρείς υπερβολή. Δεν υπάρχουν τρικς, πρέπει να φροντίσεις σωστά το πουλί για να έχετε μια καλή σχέση.
 
Μην ξεκινάς με την δάφνη, δεν νομίζω να την φάει, ούτε πρέπει και να φάει πολύ. Δώσε ρίγανη, δυόσμο, βασιλικό, άνοιξε τα λινκς και ρίξε μια ματιά τι περιλαμβάνουν.
 
Αρωματικα βότανα τα βαζω ωμά; Πχ δάφνη να την βάζω ωμη, το φυλλό;

Τα αρωματικά (δυόσμο, βασιλικό, ρίγανη, δενδρολίβανο, ) μπορείς να τα βάλεις είτε χλωρά, σε μικρά ματσάκια κρεμασμένα στο κλουβί, να τα βλέπει και σαν παιχνίδι, είτε ξερά τριμμένα μέσα στην τροφή του! Δάφνη θα έλεγα να την αποφύγεις! Μπορείς να του βάλεις μαϊντανο, άνιθο, ρόκα, σπανάκι, μπρόκολο...
 
Τα αρωματικά (δυόσμο, βασιλικό, ρίγανη, δενδρολίβανο, ) μπορείς να τα βάλεις είτε χλωρά, σε μικρά ματσάκια κρεμασμένα στο κλουβί, να τα βλέπει και σαν παιχνίδι, είτε ξερά τριμμένα μέσα στην τροφή του! Δάφνη θα έλεγα να την αποφύγεις! Μπορείς να του βάλεις μαϊντανο, άνιθο, ρόκα, σπανάκι, μπρόκολο...
Αγγουρακι του βάζω συχνα πάντως
 
Παντως δεν καταλαβαινω γιατι απο την στιγμη που το πουλι σε δαγκωνει και δεν θελει τα χαδια εσυ επιμενεις να το κανεις.
Χανει την εμπιστοστυνη του ετσι σιγα σιγα.
Ακομα και τα γαντια τον τρομαζουν.

Παρτο παλι απο την αρχη.
Εκτος απο την διατροφη οπως πολυ σωστα σου ειπαν τα παιδια και τις σωστες ωρες υπνου πρεπει να κοιταξεις λιγο και την συμπεριφορα σου απεναντι στον φιλαρακο σου.
Οσο καλες προθέσεις και να εχεις εσυ εκεινος δεν το καταλαβαινει.

Παρε λιγο κεχρι στο χερι σου (ή την αγαπημενη του λοχουδια) και ξεκινα να του δινεις εξω απο τα καγκελα.
Ή βαζε το χερι με το κεχρι μεσα απο το κλουβι για να ερθει να φαει.

Μην κανεις βιαστικες κινησεις, ειναι κριμα να αγριεψει ενα πουλι που μεγάλωσε με κρεμα.

Να κανεις μικρα μικρα βηματα τη φορα.

Αν θελεις πχ να τον βγαλεις απο το κλουβι βαλε παλι κεχρι στο χερι και βαλτο στο κλουβι μεχρι να ανεβει πανω .
Μολις ανεβει στο χερι σου βγαλτον εξω απο το κλουβι (τα χαδια ξεχασετα αφου δεν θελει, οταν σε εμπιστευτει θα θελει και χαδακια απο μονο του :) ) και αστον σε καποιο σταντ.
Μετα να παιρνεις φρουτακια, λαχανικα κλπ και να του εχεις ενα μπολακι να τρωει διπλα σου καθως τρως κι εσυ λατι για να νιωσει οτι ανήκει στην "αγελη".

Θα δεις ολα θα φτιαξουν προς το καλυτερο αρκει να υπαρχει υπομονη :)
 
Γεια σας. Έκανα οτι μου είπατε. Και με το φαγήτο αλλά και με το κέχρι. Του έδινα με το χερι έξω από το κλουβί αλλα έβαζα και το χερι μέσα στο κλουβι με το κεχρι και ερχοτανε και ετρωγε. Σήμερα μου αρεσε περισσότερο γιατι ήτανε πολυ γλυκουλης. Αλλα δεν έκανα περισσότερα για να μην δαγκώσει. Καποιες φορές μου εβγαζε πολυ δυνατες κραυγές αλλα οκ.
 
Τελεια.
Οποτε συνεχιζεις ετσι με υπομονη και θα δεις που μετα δεν θα σε δαγκωνει :D
Εε.. Ενταξει μπορει να φας και καμια αλλα σε πιο σπανιο βαθμο.

Μετα απο λιγες μερες που θα τρωει κεχρι ησυχα μεσα στο κλουβι να του βαζεις το δαχτυλο και να του λες πανω πιεζοντας το σημειο πανω απο τα ποδαρακια του.
Μολις ανεβαινει θα λες μπραβο με χαρουμενη φωνη και θα του δινεις κεχρι.
Αυτη η εντολη θα σε βοηθησει σε πολλα :D
 
Back
Top