Γενικά Καινούργιο παπαγαλάκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης scarface
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

scarface

PB Member
Εγγραφή
14 Μαϊ 2008
Μηνύματα
126
Πόλη
Καβάλα
Γεια σας.Αυτο ειναι το καινουργιο μου παπαγαλακι που πηρα σημερα. Ειναι ασπρο με απαλο γαλαζιο και μοβ και ειναι θυληκο. Η μηπως κανω λαθος παλι και μου βγει ξαφνικά με μπλε μυτη;:DΤι λετε; Και κατι ακομα σας φαινεται μικρο γιατι δεν μπορω να καταλαβω καλα λογο του χρωματος. 🙂
 

Συνημμένα

  • DSC00118.webp
    DSC00118.webp
    41,7 KB · Προβολές: 90
  • DSC00119.webp
    DSC00119.webp
    43,3 KB · Προβολές: 88
  • DSC00120.webp
    DSC00120.webp
    31,2 KB · Προβολές: 77
Θηλυκό πιστεύω ότι είναι. Τώρα για την ηλικία του, δεν μπορω ναπω σίγουρα γιατί ούτε η φωτογραφία, ούτε το χρώμμα του πουλιού βοηθάει..Από τα μάτια, αν δεν είναι ολόμαυρα λόγω φωτισμού, νομίζω ότι πρόκειται για νεαρό, αλλά δεν είμαι σίγουρη..
 
Μικρο πιστευω πως ειναι, διοτι τα ματακια του ειναι καταμαυρα και δεν εχει αλλαξει καθολου χρωμα η ιριδα. :) Παντως θα συμφωνησω για το φυλο... :D
 
Mια αδιάψευτη μέθοδος είναι η εξής: Αν το πάρεις στα χέρια σου και δαγκώσει δυνατά και πονέσεις είναι θηλυκό! Αν όχι είναι αρσενικό!

Από την εμφάνισή του και μόνο πάντως παραπέμπει σε θηλυκό!
Να σου ζήσει!
 
Κι εγω πιστευω οτι ειναι θυληκο! Ειναι μια κουκλα, να τη χαιρεσαι! 🙂
Εχει ριγες στο μετωπο;Εαν ναι ειναι νεαρη, εμενα ο χαλινος παντως μου φαινεται σαν να ειναι λιγο πιο μεγαλη ισως κ σε φαση για ζευγαρωμα γιατι μου φαινεται λιγο σκουρος, αλλα οι φωτο δεν ειναι πολυ καθαρες
Να σου ζησει!
 
Σας ευχαριστω πολυ παιδια. Στις ριγες εχω μπερδευτει και εγω γιατι μπροστα και πανω απο τον χαλινο δεν εχει κυματα ενω πισω στο κεφαλι του φαινονται καποιες πολυ απαλες γραμμες.Απο την αλλη παλι τα ματια δεν εχουν σχηματισει την ιριδα. Και επειδη διαβασα οτι οταν ειναι καφε ο χαλινος μπορει να ειναι σε φαση αναπαραγωγης εχω μπερδευτει, δεν μου κολλανε.😕
 
Μπορει να μην ειναι πολυ μικρο, δλδ πανω απο 3 μηνων, αλλα κ λιγοτερο απο 1 χρονων, αλλα δε νομιζω να ξερει κανεις με σιγουρια εφοσον δε φοραει δαχτυλιδι, υπαρχει καποιος λογος που σε προβληματιζει ιδιαιτερα η ηλικια;
Παντως οσον αφορα το ματι κ τον ασπρο δακτυλιο, θα σου πω κατι που διαβασα σε ξενο σαιτ, με καθε επιφυλαξη, δεν ειναι απολυτο οτι ολα εχουν ασπρο, μπορει να ειναι πολυ αχνο κ να μην φαινεται
εχω κ εγω ενα περιπου 6 μηνων που δεν εχει καθολου ασπρο, ενω η αδερφη της εχει κανονικα απο τον 3 μηνα, μου ειχε κανει εντυπωση κ το ειχα ψαξει
 
Δεν υπαρχει καποιος λογος ανατολη, απλα ετσι για να μου φυγει η περιεργει. Συμφωνω και εγω σε αυτο που λες με την ιριδα γιατι το μεγαλυτερο αρσενικο μου εχει μικροτερη απο το αλλο που ειναι πιο μικρο.:)
 
Εδω διαβασα σχετικα με τα ματια κ την ιριδα
Parakeet Eye Changes As They Age
Απλως σε ρωτησα αν υπαρχει καποιος λογος, σε περιπτωση που ηθελες να το ζευγαρωσεις, να μη βιαστεις 🙂
 
Kαλορίζικο, να τα χαίρεσαι όλα, να'σαστε καλά, να απολαμβάνεις την παρέα τους.
 
Mια αδιάψευτη μέθοδος είναι η εξής: Αν το πάρεις στα χέρια σου και δαγκώσει δυνατά και πονέσεις είναι θηλυκό! Αν όχι είναι αρσενικό!
Παιδιά αυτό σίγουρα ισχύει πάντα... (ερωτηματικό) Γιατί το δικό μου το ένα είναι ήρεμο γενικά αλλά όταν νευριάσει για κάτι αρχίζει και με τσιμπάει σαν τρελό και πονάει πολύ, αλλά σε ένα θέμα που άνοιξα μου είπαν πως είναι αρσενικό από τη φωτογραφία...
 
Στα 25 και πλέον χρόνια που ασχολούμαι και φροντίζω τετοιου είδους παπαγαλάκια, ίσχυε για το 100% των περιπτώσεων.
Σιγουρα όμως σε όλους τους κανόνες υπάρχουν και εξαιρέσεις! 🙂

Αναφερόμαστε συνήθως στον κανόνα και όχι στην εξαίρεση!
 
δεν νομιζω πως ειναι ο πιο σιγουρος τροπος... Και εμενα το θηλυκο που ειχα δεν τσιμπουσε καθολου
 
είναι πανέμορφο το καινούριο σου παπαγαλάκι. Πιστεύω ότι είναι θηλυκό.
 
Back
Top