Φροντίδα Καινούργιο σπιτάκι για τα πουλιά

Πότε το δημοσίευσες Γιώργο στις 15 Μαρτίου; Μόλις τώρα το είδα πρώτη φορά. Ίσως και οι υπόλοιποι για κάποιο τεχνικό λόγο. Συγγνώμη πάντως αν και άθελά μας που αγνοήσαμε το θέμα. Ξέρεις ότι αυτό δεν συμβαίνει ποτέ.

Είναι πολύ ωραία κλούβα, πολύ προστατευμένη ως κατασκευή. Το θέμα είναι στο σημείο που την έχεις υπάρχει περίπτωση να δέχεται ισχυρούς ανέμους και να την παρασύρει; Επίσης επειδή είσαι βόρεια ίσως χρειαστεί τις πολύ κρύες μέρες να την καλύψεις και μπροστά.
 
Φίλε Γιώργο προτείνω να κλείσεις τα κενά μεταξύ των ξύλων στις παλέτες (μπροστά και πάνω), για να αποφύγεις τη συσσώρευση βρωμιάς και κυρίως τη δημιουργία φωλιάς από ποντίκια.
Άντε και με τη νίκη την Τετάρτη. 😉
 
από ανέμους δεν υπάρχει πρόβλημα, δεν το πιάνει ο βοριάς.Από θέμα βάρους είναι αρκετά βαριά κατασκευή όποτε ούτε υπάρχει θέμα να το πάρει ο αέρας, είναι κοντά στα 500 κιλά έχει και σίδερα.όσο αφορά τα πουλιά είδει τα έχω βάλει μέσα σταυρό. Είναι 5 μικρά 2-2,5 μηνών και δυο μεγάλα αρσενικά όλα timbrados intermidios. Την θηλυκια την έχω μέσα ακόμα γιατί έχει 10 ημερών πουλάκια. Για ποντίκια δεν νομίζω να έχω πρόβλημα είναι στην βεράντα μου.άλλα πολύ σωστή η παρατήρηση σου θα το διορθώσω
 
Όποτε μπορέσεις Γιώργο ανέβασε και καμιά φωτο με τα πουλιά μέσα.
 
για ποντίκια δεν νομίζω να έχω πρόβλημα είναι στην βεράντα μου.[/QUOTE]

Τα ποντίκια είναι εξαιρετικοί αναρριχητές (όπως και κολυμβητές) και δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα στο να βρεθούν σε μπαλκόνια και ταράτσες ακόμα και πολυώροφων κτηρίων. 😡
Κάποια βασικά μέτρα προφύλαξης είναι η καθαριότητα του χώρου από υπολείμματα τροφής, η μη ύπαρξη κατάλληλου χώρου για τη δημιουργία φωλιάς (σωρός από ξύλα, καυστήρας καλοριφέρ), η χρήση πυκνής σήτας στα πιθανά σημεία εισόδου.
 
οππππς να και άλλος λάτρεις των... Παλετοκατασκευών ! Βλέπω γινόμαστε όλο και περισσότεροι Γιώργο! :D

Για κάνε μια βόλτα από το blog μου να ρίξεις μια ματιά... και αν έχεις φτιάξει και τίποτα άλλο στείλε μου να δω!

Το δικό μου σαλόνι για μέσα στο σπίτι μου, το οποίο βρίσκεται ακόμα σε εξέλιξη!

Απλές Κατασκευές από παλέτες / Simple Pallet Construction: Κατασκευή Ανάκλιντρου - 2θέσιου - πολυθρόνα - πίνακες - διακοσμητικά κ. Α. στο σαλόνι μου όλα από παλέτα!

2θέσιος με συρτάρια!

10153055_10202672445785770_1047804862_n.jpg



3θέσιος (Ανάκλυντρο) με συρτάρια!

1969146_10202635575424034_2311680_n.jpg


και άλλα πολλά !

*Sorry για το off topic Γιώργο αλλά... λάτρεις των κατασκευών βλέπεις!
 
οππππς να και άλλος λάτρεις των... Παλετοκατασκευών ! Βλέπω γινόμαστε όλο και περισσότεροι Γιώργο! :D

Για κάνε μια βόλτα από το blog μου να ρίξεις μια ματιά... και αν έχεις φτιάξει και τίποτα άλλο στείλε μου να δω!

Το δικό μου σαλόνι για μέσα στο σπίτι μου, το οποίο βρίσκεται ακόμα σε εξέλιξη!

Απλές Κατασκευές από παλέτες / Simple Pallet Construction: Κατασκευή Ανάκλιντρου - 2θέσιου - πολυθρόνα - πίνακες - διακοσμητικά κ. Α. στο σαλόνι μου όλα από παλέτα!

2θέσιος με συρτάρια!

10153055_10202672445785770_1047804862_n.jpg



3θέσιος (Ανάκλυντρο) με συρτάρια!

1969146_10202635575424034_2311680_n.jpg


και άλλα πολλά !

*Sorry για το off topic Γιώργο αλλά... λάτρεις των κατασκευών βλέπεις!
Επαγγελματική δουλειά έχεις κανει συγχαρητήρια. Εγω ειμαι ερασιτέχνης, ασχολήθηκα λίγο επειδή έχω πανω απο 300ευρωμπαλετες και δεν ήξερα τη να της κανω (λόγο επαγγέλματος βλέπεις )😀
 
δεν ξέρεις τη να της κάνεις; Και εγώ τις ψάχνω με το φακό... Κρίμα να μην ήμασταν κοντά. Θα κάναμε παπάδες!


Απλά δίνω βάση πάρα πολύ στην λεπτομέρεια! Ερασιτέχνης είμαι και εγώ βρε Γιώργο. Αν δεις τα εργαλεία μου... Θα γελάς! 😀
 
Με αυτό το σημαιάκι πάνω θα μαζευτούν σίγουρα αρουραίοι.
 
Back
Top