Αναπαραγωγή Καινούρια Φωλιά

Kiriakos Hadjiloucas

PB New Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2016
Μηνύματα
135
Πόλη
Φρέναρος
Παιδια η καναρα μου εκανε 5 μικτα και ειναι 9 ημερων αρχησαν και βγαζουν φτερακια και ο πατερας ταιζει κανονικα σημερα εδωσα νεα φωλια και νημα είναι οκ.;
 
σημερα εδωσα νεα φωλια και νημα είναι οκ.;

Καλό είναι να υπάρχουν μετά τις 10 ημέρες ζωής των νεοσσών, ώστε όποτε θελήσει η μητέρα να χτίσει να βρει υλικό και μέρος για να εναποθέσει τα νέα αυγά. Ορθά έπραξες.
 
Λογικα θα αρχισει να φτιαξει φωλια σε 1-2 μερες 🙂 εψες καθοταν και τα εβραζε λιγο αλλα σιγα σιγα θα τα αφισει εβγαλαν και φτεραα
 
Εε λεω αφου ταιζει ο μπαμπας αν της βαλω φωλια θα κανει μια χαρα επειδη θα ταιζει ο μπαμπας και τις πρωτες μερες
μεχρι να γεννησει τα αυγα θα σηκωνετε
 
Επειδή είναι πολλά σε αριθμό τα μικρά και μόνο 2 οι γονείς κατά την γνώμη μου καθυστέρησε την νέα φωλιά... όσο δεν τραβάει φτερά πα τα μικρά η μαμά δεν υπαρχει λόγος να βιαστείς...

Από προσωπική μου εμπειρία ποτέ δεν έχω δει κανάρα μου με μικρά στη φωλιά να τραβάει τα φτερά τους για να φτιάξει φωλιά. Έχω δει να τα εκτοπίζει για να προχωρήσει σε 2η ωοτοκία, αλλά να τα ξεμαλλιάζει ποτέ καμία κανάρα μου!

εψες καθοταν και τα εβραζε λιγο
Βρε Κυριάκο μου δεν τα βράζουν τα μικρά... Τα κλωσάνε! Έτσι λέγεται στη γλώσσα του χόμπι μας.. Το ρήμα βράζει για την μαμά κανάρα μου ακούγεται λίγο κάπως επιθετικό... λίγο σαν την Μήδεια ένα πράγμα! 😛
 
Βρε Κυριάκο μου δεν τα βράζουν τα μικρά... Τα κλωσάνε! Έτσι λέγεται στη γλώσσα του χόμπι μας.. Το ρήμα βράζει για την μαμά κανάρα μου ακούγεται λίγο κάπως επιθετικό... λίγο σαν την Μήδεια ένα πράγμα! 😛
Νομίζω πως το χρησιμοποιούν στην Κύπρο... Είναι ιδιωματισμός.
Πρόσφατα κι εγώ κάπου εδώ μέσα το διάβασα,
 
Νομίζω πως το χρησιμοποιούν στην Κύπρο... Είναι ιδιωματισμός.
Και πάλι μου θυμίζει την Μήδεια που σκότωσε τα παιδιά της... Δε ξέρω μου "κακοακούγεται"! Κυριάκο μην με παρεξηγήσεις έτσι; 😛
 
Back
Top