Γενικά Καινούριο καναρίνι

orfeas2007

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαρ 2009
Μηνύματα
29
Πόλη
Κόρινθος
Καλησπέρα σας, είμαι νέος στην παρέα και θέλω τα φώτα σας... Πήρα πριν μια εβδομάδα πήρα ένα καναρίνι το οποίο στο pet shop κελαηδούσε αφού άκουγε και τα άλλα. Μέσα στο σπίτι δεν έχει κελαηδήσει σχεδόν καθόλου ενώ έξω κελαηδάει για 2 λεπτά το πολύ και μετά σταματάει. Γιατί αυτό? Συνέχεια τρώει και κάθεται! Το δαχτυλίδι στο πόδι του είναι πορτοκαλί.. σε τι χρονολογία αντιστοιχεί αυτό το χρώμα; δεν το βρήκα κάπου...
 
αν οντως κελαιδουσε τοσο πολυ στο πετσοπ! Τοτε κανε λιγο υπομονη να σε συνηθισει, με το καιρο θα στρωνει...υπομονη.σκεψου οτι αλλαξε περιβαλλον,τροφη κτλ. Οσο για το δαχτυλιδι πρεπει να εχει κατι νουμερα χτυπημενα πανω,τι λεει. Αν δεν ειναι ολοκληρο ειναι μουφα (να ειναι ενιαιο, δηλαδη να μην μπορει να ανοιχτει και να ξανακλειστει)
 
Δεν μπορώ να διακρίνω αν γράφει κάτι πάνω το δαχτυλίδι... Ολόκληρο φαίνεται να είναι, δεν ξέρω αλλά νομίζω πως ανησυχώ... Πορτοκαλί; τι χρονολογία είναι τώρα αυτό? ούτε στο χρυσό ανοίκει ούτε στο κόκκινο... Παγκοσμίος ισχύει αυτό με τα χρώματα στα δαχτυλίδια;
 
Για πορτοκαλί χρώμα δεν γνωρίζω. Καλό θα ηταν να το πιάσεις και να δεις το δαχτυλίδι. Αν είναι κλειστού ή ανοικτού τύπου (δες αν στο δαχτυλίδι εχει κάτι σαν αυτάκια). Η γνώμη μου είναι οτι πρόκειται για ανοικτού τύπου.
 
το πουλι σου πρεπει να ειναι του 2006 οσο για το κελαηδημα εχει δικιο ο Λευτερης δοστου λιγες μερες περιθωριο και θα στο πει το μαθημα
 
δεν γράφει απολύτως τίποτα πάνω το δαχτυλίδι... Το έψαξα.. Είναι κλειστου τύπου(δεν έχει "αυτάκια"μόνο μία μικρή χαραμαδίτσα). Τι σημαίνει αυτό?
 
Την στιγμή που δεν γράφει τίποτα δεν μπορείς να ξέρεις την ηλικία του. Δεν πρόκειται για δαχτυλίδι συλλόγου οπότε το χρώμα δεν νομίζω πως παίζει κάποιο ρόλο.
 
Πρόκειται για κάτι παραπλανητικό? επιτρέπεται αυτό? το να μην γράφει τίποτα και να μην έχει τυποποιημένο χρώμα;
 
Πολλά απο τα κοινά, και όχι μόνον, κανάρια που πουλούν
τα πετ-σοπ είναι χωρίς δακτυλίδι και οι τιμές τους είναι κάπως μικρότερες
απο τα δακτυλιδωμένα πουλιά που έρχονται κυρίως απο το εξωτερικό.
 
40€ το πήρα και ήταν στα πιο ακριβα που είχε...




Πολλα για χωρις κανονικο δαχτυλιδι!
Αν δεν παθεις δεν θα μαθεις... Κι εγω εχω πληρωσει κατι αναλογο στο παρελθον...
Τωρα εγινε...
Να ναι καλα και να το χαιρεσαι
Στειλε καμια φωτο να το καμαρψσουμε κι εμεις 😉
 
αυτές είναι μερικές φωτο που κατάφερα να τραβήξω... Είναι απο τις σπάνιες περιπτώσεις που δεν έχει πεσει με τα μουτρα στο φαγητό..
 

Συνημμένα

  • DSC00140.webp
    DSC00140.webp
    58,4 KB · Προβολές: 109
  • DSC00142.webp
    DSC00142.webp
    46,2 KB · Προβολές: 136
  • DSC00144.webp
    DSC00144.webp
    42,4 KB · Προβολές: 125
Παρα πολυ ομορφο πραγματικα! Δεν στο λεω για τα 40ευρω
Το εννοω!
 
Θα έλεγα οτι μου μοιάζει με εναν αχάτη κόκκινου μωσαικού
που έχει περάσει την δεύτερη πτερόρροια της ζωής του χωρίς να βαφτεί
γι' αυτό κι' έχει εκπέσει το κόκκινο σε πορτοκαλί.
Τα πόδια δείχνουν ένα πουλάκι τουλάχιστον 2 ετών.
Εχουμε παιδιά στο φόρουμ που ασχολούνται με αυτή την ράτσα
και η γνώμη τους θα είναι πιο ασφαλής.Ας την γράψουν.
 
Πολύ όμορφο πουλάκι! Να το χέρεσαι! Είναι όντως τουλάχιστον 2 ετών. Οπότε στη θέση σου θα του έβρισκα μία ωραία καναρα να τον ζευγαρώσω! Είναι όμορφος πολύ!40 euro μια χαρά είναι στα νιατα του έκανε modeling! Να τον χερεσαι!
 
Back
Top