Φροντίδα Καινούριο κοκατίλ και ερωτήσεις

Maria Mitrogianni

PB New Member
Εγγραφή
24 Νοε 2020
Μηνύματα
18
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα
Πριν μια εβδομάδα πήρα ένα κοκατιλ,και γενικά παρατηρώ ότι βγάζει αρκετά πούπουλα και η ουρά του είναι κάπως μαδημενη στις άκρες(δν δν είχα ποτέ ξανά κάποιο πτηνό για να ξέρω αν φυσιολογικό).Επίσης,διάβασα ότι θέλουν μπανιέρα στο κλουβί τους αλλά δεν καταλαβαίνω τι διαστάσεις πρέπει να κοιτάξω.
 
Να το χαίρεστε, μερικές φωτογραφίες θα βοηθήσουν να δούμε την κατασταση του πτηνου. Μπανιερα δεν χρειάζεται μόνιμα, με ενα βαποριζατερ μπορειτε να το ψεκασετε ελαφρως και εαν θελει θα κατσει να κανει μπανιο ανοιγωντας τις φτερούγες.

Εαν φυσικα το πουλι το εχετε μονο λιγες μερες καλο ειναι να το αφήσετε να συνηθίσει το χωρο και εσας για λιγες εβδομάδες.
 
@Φοίβος Δεν μπορώ να βγάλω φωτο δν ξέρω γιατι, πάντως είναι αρκετά μεγάλο το κλουβί (περιπου 45×45×70)είναι αρσενικό και έχει δακτυλίδι.
[automerge]1606386496[/automerge]
@sarpijk Ωραία κατάλαβα,ευχαριστώ πολύ!
[automerge]1606386784[/automerge]
@Tony Forpus Δυστυχώς δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφιες δν με αφήνει.Γενικα πάντως στις άκρες μονο η ουρά εχει καπως αραιωσει.Δν νομίζω να φταίει το κλουβί ειναι αρκετά μεγάλο (45×45×70 περιπου) και αυτά που πατάει τα έχω βάλει μακριά από τα κάγκελα για να μην χτυπάει η ουρά τ
 

Συνημμένα

  • 84F42C03-A44F-45D4-A47C-9F85259DB22F.webp
    84F42C03-A44F-45D4-A47C-9F85259DB22F.webp
    73,9 KB · Προβολές: 32
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Η ουρα εχει φθαρεί απο την επαφη με τα καγκελα. Μολις αλλαξει φτερα θα ανανεωθουν. Οι πατηθρες δεν κανουν για κοκατιλ, ουτε για καναρίνι δεν κανουν. Το κλουβί σου δεν ειχε ξύλινες πατηθρες? Συνηθως τέτοιου ειδους κλουβια εχουν. Δυστυχώς ειναι κλειστα και τα μαγαζιά, στα Leeroy praktiker πουλάνε καβιλιες ξυλινες που ειναι ιδανικές.
 
@sarpijk Ναι δίκιο έχεις.Το κλουβι ειχε μια ξυλινη +αυτη που ειναι για την εκπαιδευςη που ειναι για το οταν ειναι ανοιχτο το πανω μερος τ κλουβιου και οσο για τις αλλες δυο που οντως δν κανουν μ τις εδωσαν μεχρι να παρω κανονικες γτ οντως αυτες τις πηρα απο καποιον που ειχε καναρινι
[automerge]1606420837[/automerge]
Βγαλε μας και ολο το κλουβακι,οσο για το ανεβασμα τους ακολουθεις τις οδηγιες
[automerge]1606421201[/automerge]

Μαρια ανεβασε καποιες φωτο απο το πουλακι με την πρωτη ευκαιρια.
[automerge]1606421708[/automerge]
@sarpijk Ναι δίκιο έχεις.Το κλουβί
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η ουρα εχει φθαρεί απο την επαφη με τα καγκελα. Μολις αλλαξει φτερα θα ανανεωθουν. Οι πατηθρες δεν κανουν για κοκατιλ, ουτε για καναρίνι δεν κανουν. Το κλουβί σου δεν ειχε ξύλινες πατηθρες? Συνηθως τέτοιου ειδους κλουβια εχουν. Δυστυχώς ειναι κλειστα και τα μαγαζιά, στα Leeroy praktiker πουλάνε καβιλιες ξυλινες που ειναι
@Φοίβος
[automerge]1606422095[/automerge]
@Tony Forpus
 

Συνημμένα

  • 5F8B8771-0F9D-4D5F-AE95-8E8475E2349C.webp
    5F8B8771-0F9D-4D5F-AE95-8E8475E2349C.webp
    67,1 KB · Προβολές: 27
  • 66052DAC-0318-488C-A878-26A9D4D77459.webp
    66052DAC-0318-488C-A878-26A9D4D77459.webp
    53,9 KB · Προβολές: 27
Tωρα θυμηθηκα οτι εγω στα δικα μου εχω πάρει απο πετ ξυλινες πατηθρες. Ειναι λιγο ακριβές αλλα αξιζουν.
 
Η ουρα εχει φθαρεί απο την επαφη με τα καγκελα. Μολις αλλαξει φτερα θα ανανεωθουν. Οι πατηθρες δεν κανουν για κοκατιλ, ουτε για καναρίνι δεν κανουν. Το κλουβί σου δεν ειχε ξύλινες πατηθρες? Συνηθως τέτοιου ειδους κλουβια εχουν. Δυστυχώς ειναι κλειστα και τα μαγαζιά, στα Leeroy praktiker πουλάνε καβιλιες ξυλινες που ειναι @Φοίβος @Maria Mitrogianni

@sarpijk Αυτές που έχεις είναι κατά μήκος τ κλουβιού,εννοω όπως είναι αυτή η μια που έχω στην φωτο,ή πιο μικρές;
 
To κλουβί σου είναι οκ αλλά οριακό. Οι πατήθρες και η διάταξή τους φταίνε για την ταλαιπωρημένη ουρά. Θα σου πρότεινα να βγάλεις τις πράσινες τελείως και να βάλεις άλλη μια απο φυσικό ξύλο παράλληλη ή καθετη με την απο πάνω. Ούτε η ξύλινη πατήθρα που έχεις είναι ιδανική για τα πέλματά του μακροχρόνια.
 
@Φοίβος Δηλαδή αν βάλω μια από ξύλο να είναι περίπου η μισή σε πάχος από αυτή που ήδη έχω; Και γενικά να είναι κατά μήκος όλου τ κλουβιού;Αυτό με το κλουβί πάντως κάπως με αγχωσε γτ μ φαινόταν εντάξει.
 
Είναι ανησυχητικό να είναι το ράμφος τ έτσι(σαν ξεφλουδισμενο); γιατί διάβασα ότι δεν πρέπει να είναι έτσι γενικά
 

Συνημμένα

  • 20201201_132933 (1).webp
    20201201_132933 (1).webp
    50,1 KB · Προβολές: 16
Οχι δεν ειναι κατι ανησυχητικο.Βαλτου σουπιοκοκκαλο και πετρα ασβεστιο και σε λιγο καιρο θα υποχωρήσεις. Επισης μπορεις να τους δινεις φρουτα και λαχανικα μπορεις με αυτο τον τροπο να φανερωνει καποια ελλειψη;)
 
Back
Top